ОЗБРОЄННЯ ІНФОРМАЦІЄЮ

Бути чи не бути легалізації зброї в Україні?

Петиція про право звичайних українців володіти зброєю на сайті Президента набрала рекордну кількість підписів. Українці прагнуть отримати право на свій захист за допомогою зброї. Однак чи дозріло наше суспільство до цього?

На 100 українців зараз припадає 7 одиниць вогнепальної зброї. Тим часом у США — 88,8. Це, до слова, найвищий показник серед розвинених країн. Але не все так однозначно.

Яку зброю можна отримати вже зараз

Газові балончики

+ Не потрібен дозвіл від влади. Дешевий – від 20 гривень. Компактний. Доступний – можна купити і в спеціалізованих магазинах, і в Інтернеті. Не становить загрози життю.

- Слабка ефективність проти нападника, потрібно влучити в обличчя на відстані 1-2 метри. Ефект від балончика настає тільки за кілька секунд. Також легко можна отруїтися ним самому.

Електрошокери

+ Відносно недорогі – від 300-400 гривень. Доступні.
Компактні.
- Офіційно не дозволені, але продаються в інтернет-магазинах. Для ефекту потрібен контакт з оголеною частиною тіла, чого іноді неможливо досягти. Якщо у нападника виявиться слабке або хворе серце - може померти.

Пневматична зброя

+ Не вимагає отримання дозволу. Можна вільно придбати як у спеціалізованому магазині, так і у кіоску. Не становить смертельної загрози.
- Невелика ефективність. Якщо нападник у одязі – така зброя його не зупинить. Ефективна при влучанні в око, але це не просто зробити. Пневматику також не можна носити з собою: стиснений газ часом "підтікає".

Газова зброя

+ Доступна.
- Малоефективна. Влучити в нападника потрібно зблизька, з 2-3 пострілів. Можна легко отруїтись газом від пострілу самому. Потрібен дозвіл на придбання і носіння.

Травматична/вогнепальна зброя

+ Відносно ефективна проти нападника в різних ситуаціях. Фахівці називають її зброєю непрогнозованої дії.
- Травматика доступна не для всіх, а лише окремим категоріям населення. Для вогнепальної зброї потрібен дозвіл, велика кількість довідок, а також – відповідна підготовка. Вартість дозволу – від 1300 гривень, зброї – від 4 000 гривень. Недоліки чинного законодавства дозволяють кваліфікувати захист зі зброєю як перевищення меж самозахисту, що карається законом.

В Україні немає спеціального закону, який би регламентував придбання, зберігання та використання вогнепальної зброї. Згідно зі ст. 263 Кримінального Кодексу носіння, зберігання, придбання, збут вогнепальної зброї, вибухівки та набоїв карається в'язницею на термін від 3 до 12 років.

Як отримати дозвіл на зброю

Журналістам, депутатам, співробітникам судів та членам формувань з охорони громадського порядку (дружинникам) — дозволене придбання та носіння травматичних пістолетів. Процедура їх отримання така ж як вогнепальної зброї, додатково потрібна позитивна довідка-характеристика з роботи.

Якщо ви твердо вирішили, що для захисту вам потрібна саме вогнепальна зброя, підготуйтесь до отримання дозволу на неї від держави. Процедура включає в себе наступні пункти:

1. Отримати медичну довідку форми 127/о

Потрібно пройти медогляд у поліклініці за місцем проживання, це займе кілька днів і коштуватиме від 200 гривень. Або у спеціалізованому медичному центрі – за годину і 250-350 гривень.

2. Придбати сейф

Вартість сейфу для 3 одиниць зброї – від 700 гривень. За законом він має бути прикріпленим до підлоги і несучої стіни.

3. Пройти курс підготовки володіння зброєю

Навчають цьому у будь-якому великому тирі. Вартість у Києві – від 90-150 гривень. Термін навчання – до трьох тижнів. По завершенню – здається екзамен, після цього можна отримати довідку для міліції.

4. Сплатити послуги МВС і викликати дільничого

Після отримання пакету документів інспектор видає квитанції на оплату послуг МВС та вартості бланка посвідчення на право зберігання зброї – всього близько 200 гривень. Після їх сплати упродовж 30 днів має прийти дозвіл на купівлю зброї. Дільничий має перевірити сейф (про це краще заздалегідь з ним домовитися).

5. Отримати дозвіл на купівлю зброї

У райвідділі дозвільної системи МВС отримати сам дозвіл. Упродовж 3 місяців купити зброю. Якщо за цей час ви так і не зробили покупку – необхідно здати назад дозвіл або продовжити його.

6. Відвідати дозвільний центр МВС і купити страхування

Подати заяву про видачу дозволу на придбання зброї, картку-заяву (зразки на місці), докласти медичну довідку і документ про курси володіння зброєю. Обов'язково придбати поліс страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути вчинена третім особам від необережного поводження зі зброєю – 51 гривня на три роки. До заяви додається ксерокопія паспорта і чотири фото 3 на 4.

Найбільш лояльні до зброї країни

Гондурас

2,05% жителів володіють зброєю.

У цій країні громадяни можуть вільно купувати більшість популярних моделей дробовиків, пістолетів, револьверів або гвинтівок для самозахисту або полювання. Проте не все так гладко: у Гондурасі активно розвивається антизбройний рух.

Тут протягом останніх років зростало насилля. Тож з 2007 року уряд заборонив приховане і відкрите носіння зброї. Але на рівень злочинності це ніяк не вплинуло. Зараз громадянам дозволено мати не більше 5 одиниць зброї. А купити її офіційно можна лише у 26 магазинах, які контролюють військові.
Фінляндія

12,81% жителів володіють зброєю.

Тут люблять полювання, люблять зброю. Однак купити її не так легко: необхідно мати дозвіл, окремий для кожної одиниці.

Усю зброю фіни мають тримати вдома. Якщо ви власник більше 5 одиниць — зобов'язані купити спеціальний сейф.
Сербія

15,81% жителів володіють зброєю.

У Сербії можна отримати дозвіл на більшість типів зброї. Однак, якщо вам відмовлять перший раз, більше подавати заявку не можна.

Також є обмеження щодо купівлі патронів. За рік дозволено купувати не більше 60 патронів (на стрільбища це правило не поширюється). Релоад боєприпасів – заборонений.
Швеція

31,6% жителів володіють зброєю.

Тут дозволена зброя для полювання, однак для самозахисту вона заборонена.

Охочі купити зброю мають пояснити для чого вона їм: спорт, полювання або колекціонування.

Один житель Швеції має право на 6 мисливських рушниць, або 10 пістолетів, або 8 одиниць того й іншого. Зберігати зброю можна лише в сейфі.

Канада

23,8% жителів володіють зброєю.

У 1995 році у країні почав діяти закон, згідно з ним кожна одиниця зброї повинна бути зареєстрованою у федеральній базі даних. Проте у 2012 році закон скасований.

Для самозахисту зброю у Канаді заборонено використовувати. Зберігати її треба під замком. Крім того, щоб купити зброю потрібно мати дозвіл.
Норвегія

31,3% жителів володіють зброєю.

Норвежці можуть придбати будь-який тип зброї. Охочі мають вказати причину покупки.

Однак, щоб отримати дозвіл громадяни Норвегії мають пройти перевірку біографічних даних, а також пройти спеціальне навчання.
Панама

3,06% жителів володіють зброєю.

У цій країні приховане носіння дозволено без будь-яких додаткових дозволів. Вимагають лише, щоб зброя була куплена легально.

Тут можна купити майже всі неавтоматичні гвинтівки, дробовики з укороченими стволами, короткоствольні гвинтівки. Місткість магазину немає обмежень.

Однак, щоб отримати дозвіл необхідно чекати місяцями. Відповідні органи перевіряють біографічні дані панамців, також треба здати кров і сечу.
Швейцарія

29% жителів володіють зброєю.

До 2010 року у Швейцарії усі працездатні чоловіки були зобов'язані у себе вдома чи на місцевих складах зберігати автоматичні гвинтівки.

Попри великий відсоток володіння зброєю, у Швейцарії один з найнижчих рівнів злочинності.

Усі повнолітні громадяни без жодного дозволу можуть придбати будь-яку зброю, що стріляє одиночними.

У 1997 році було ухвалено закон, який гарантує право на володіння зброєю. Якщо у вас вкрали зброю і за її допомогою здійснили злочин — відповідальність нестиме власник.
Чехія

16,3% жителів володіють зброєю.

У Чехії право на володіння зброєю відновили після розпаду СРСР.

Щоб отримати дозвіл на приховане носіння чехам не потрібно вказувати причин. Використання зброї для самозахисту закріплено тут законом.

Для дозволу треба пройти перевірку біографічних даних та кілька іспитів.
США

Точних даних немає, але у 43% будинків зберігається зброя.

Конституція США гарантує право на володіння і носіння зброї.

Частина штатів і муніципалітетів запроваджують спеціальні правила та законодавчі акти, які обмежують права громадян.

Зброя в Америці що не потрапляє під категорію NFA, тож підрахувати точну кількість власників складно. Однак, є дані, що у 43% будинків і квартир в США зберігається зброя. Нею володіють приблизно 90 мільйонів американців.

Продаж напівавтоматичних гвинтівок дозволений майже у всіх штатах. Відкрите носіння дозволено у 30 штатах без будь-якого дозволу, в 14 штатах із дозволом та в 6 штатах – заборонене.

Дозвіл на приховане носіння зброї можна отримати у всіх штатах.

Сайт "24" не закликає до легалізації вогнепальної зброї. Вибір "за" чи "проти" лише за вами. Ми підготували для вас лише факти, адже озброєний той, хто володіє інформацією.

Це важлива інформація! Поділись нею з друзями

Усі права захищені. © 2005—2015, ПрАТ "Телерадіокомпанія "Люкс", Сайт "Телеканалу новин 24".