"Підривник Путіна": хто такий Адам Осмаєв, якого намагалися вбити в центрі Києва

2 июня 2017, 04:20

Уродженець Чечні Адам Осмаєв свого часу підозрювався у підготовці замаху на президента Росії Володимира Путіна, воював на боці українських військ на Донбасі та очолював батальйону імені Джохара Дудаєва. Пропонуємо Вашій увазі основні факти про добровольця АТО, на якого здійснили замах у центрі Києві, та про його дружину снайперку Аміну Окуєву, яка підстрелила нападника.

Лікар-хірург за освітою Аміна Окуєва прибула з Одеси до Києва ще під час Революції гідності. Допомагала пораненим, працювала на кухні. Адам Осмаєв тоді перебував за гратами, за сфальсифікованим у 2012 році звинуваченням у підготовці замаху на Володимира Путіна.

Слідство стверджувало, що Осмаєв ще з двома особами – одним чеченцем та одним громадянином Казахстану – збирався саморобною супербомбою (150 кілограм у тротиловому еквіваленті) підірвати Путіна або коли той прибув би в Україну з оголошеним заздалегідь візитом, або вже у Підмосков’ї, заклавши вибухівку за маршрутом пересування російського президента.

Читайте також: Чеченський доброволець Осмаєв за годину до замаху в Києві розповів, хто на нього полює

Аміна Окуєва та Адам Осмаєв на Донбасі у 2014 році

При цьому видати Осмаєва росіянам українська сторона не змогла, оскільки його екстрадицію заблокував Європейський суд з прав людини, тож усі перепитії цього показового судилища відбувалися Україні.

Паралельно у провладних медіа розпочалася кампанія з дискредитації затриманого. Чоловік подавався як особливо небезпечний терорист, у якого під час затримання "знайшли" ноутбук, в якому була схема Одеси з якимись "позначками", "маса екстремістської літератури", а також фотографії Театру музкомедії та Палацу спорту.

Така інформація йшла в унісон з матеріалами російських пропагандистів, які почали активно прив’язували Осмаєва ще й до спецоперацій ФСБ із запобігання "теракту" у Москві на 9 травня 2007 року та викритого замаху на Рамзана Кадирова.

Осмаєва тоді справді затримували у Москві, де він навчався в Інституті міжнародних відносин (російською МГИМО). Проте, скориставшись підпискою про невиїзд він перебрався до Великої Британії, де продовжив здобуття вищої освіти у престижному Букінгемському університеті. Вже звідти він і перебрався до Одеси.

Читайте також: Замах на бійця АТО: Геращенко переконаний, що кілера завербували російські спецслужби

За іншою версією, якої тоді з самого початку дотримувалися близькі Осмаєва, розкрутивши цю історію зі 150-кілограмовою бомбою Янукович й тодішнє керівництво СБУ зробили приємне своїм російським покровителям й особисто Путіну. Адже сюжет про справу Осмаєва з’явився в прайм-таймі московського "Першого каналу" рівно за тиждень до переобрання Володимира Путіна на третій термін: ефір був у понеділок, 27 лютого, а на дільниці виборці пішли у неділю, 4 березня.


Режим Януковича звинувачував Осмаєва у у підготовці замаху на Путіна

Чому на роль "терориста" №1 в Росії та Україні тоді було обрано Осмаєва? Можливо, витоки нелюбові Кремля до цієї людини та його родини слід шукати у протистоянні клану Кадирова із іншими впливовими чеченськими родинами. Тато майбутнього комбата, Асланбек Осмаєв, ще в 90-их роках займався нафтою. Дядько, Амін Осмаєв, якийсь час очолював республіканський парламент, а пізніше був федеральним сенатором.

Та й власних антиімперських, антипутінських поглядів Адам ніколи не приховував, і щойно звільнившись з-під варти восени 2014 року – перш за все за рахунок неабияких зусиль своєї дружини – пішов на фронт, де долучився до створеного Ісою Мунаєвим добровольчого підрозділу. Після загибелі генерала під Дебальцевим батальйон перейшов під його управління.

Еспресо.TV