Експерт розповів про наслідки блокування "ВКонтакте"

13 ноября 2017, 13:30

Блокування російських сайтів та соціальних мереж, ініційоване владою півроку тому, жодним чином не вирішило питання захисту українського інформаційного суверенітету.

Таку думку у коментарі сайту "24" висловив керівник інформаційно-аналітичного центру національної безпеки України Володимир Полевий.

За його словами, аналіз наслідків заборони російських сайтів та соцмереж – це обмежений дуже вузькими рамками предмет, оскільки у глобальному баченні проблема не є вирішеною. "Україна не визнала агресію Російської Федерації по сьогоднішній день у жодному законі. Так, є законопроект про відновлення суверенітету на тимчасово окупованих територіях, але його було використано як своєрідну ширму для пролонгації закону про особливості місцевого самоврядування на цих територіях. Але це не вирішує питання про те, у якому статусі є наші відносини із Російською Федерацією в цілому", – пояснив експерт.

Він наголосив, що ті заяви щодо україно-російських стосунків та бойових дій на Донбасі, які розраховані на нашу внутрішню аудиторію, не працюють назовні. Значною мірою – через неготовність назвати поведінку РФ агресією. Окрім того, за його словами, це означає, що наявність законних підстав для обмеження доступу до інформації у нас все ще під питанням. Відтак, і указ президента, і рішення РНБО все ще можуть бути оскаржені у Адміністративному суді.

Якщо говорити про наслідки таких заборон в інформаційному просторі, то я дуже скептичний у доцільності та ефективності використання інструменту заборон. Для прикладу – я зараз у відрядженні у Запорізькій області. Тут у всіх пакетах цифрового телебачення є російські телеканали. Так само – і в кабельному телебаченні. Попри всі заборони. Доступ до російських сайтів і соцмереж залишився через VPN. Аудиторія "ВКонтакті" не набагато зменшилась, про що свідчить статистика українських провайдерів,
– також сказав Полевий.

До позитиву, як зазначив експерт, можна віднести те, що зменшилась кількість рекламних бюджетів, які українські компанії направляли на ці заборонені сайти. "Але чи зменшилась кількість проросійського контенту в нашому інформаційному просторі? Не факт. Якість українського інформаційного продукту також програє, і якимись заборонами цього не виправиш", – додав він.

"Поки що виглядає так, ніби ми якимись точковими речами намагаємось вплинути на інформаційний простір. І ці речі мають більше популістський характер, ніж вирішують суть проблеми", – підсумував Полевий.

Раніше повідомлялося, що після заборони російських соцмереж в Україні їх популярність продовжує падати. Однак, ще чимало українців й надалі користуються ними. Нагадаємо, в Україні соцмережа "ВКонтакте" офіційно заборонена з 16 травня. Заборонили її через інформаційну війну Росії, одним із інструментів якої є "ВКонтакте".

Опубліковано в рамках спецпроекту "Вільний Інтернет" від редакції сайту 24 та ГО "Інтерньюз-Україна", в рамках проекту "Інтернет-Свобода" на кошти уряду Королівства Нідерланди.