Головні кінонагороди 2012 року

8 января 2013, 19:07

"Фільм повинен турбувати, як камінець у чоботі", - сказав одного разу живий класик Ларс фон Трієр.

І хоча в контексті особистого успіху говорити цей вираз у 2012 йому не довелось, у контексті кінематографу загалом цей афоризм означав чимало. А саме тому, що минулий рік потурбував світ не лише новими і вартісними стрічками, але й кінонагородами, які, варто сподіватись, опинились у надійних руках не випадково.

Отже, 2012 рік у кіно – яким він був, що подарував публіці та, зрештою, як його оцінили критики!

ОСКАР

Саме із цієї чи не найбільш помітної нагороди у сфері кіно розпочався 2012-й. Традиційно 150-метрова червона доріжка та золоті "оскари". Аби почути вердикт Академії кінематографічних мистецтв і наук особисто, у театрі "Кодак" зібралось чимало акторів, режисерів та інших людей, задіяних у зйомках фільмів. Традиційно, за "Оскар" боролись фільми минулого, 2011 року.

Церемонія 2012 року виявилась напрочуд напруженою, адже на кону стояла доля справді достойних фільмів. Серед них і "Артист", і "Бойовий кінь" Спілберга, і "Дерево життя" і"Північ у Парижі".

Серед режисерів за звання найкращого боролись славетний Мартін Скорсезе, дещо артхаусний Вуді Аллен, Мішель Хазанавічус та інші. Не менш достойно виглядав і список номінантів у категорії найкращих чоловічої та жіночої ролей.

Проте у 2012 критики виявились одностайними – беззаперечно та майже безкомпромісно вони віддали перемогу фільмові "Артист". До того ж ця стрічка пішла з премії не з однією статуеткою, а одразу з трьома – за найкращий фільм, найкращого режисера та найкращу чоловічу роль.

Лінію слави "Артиста" перервала Меріл Стріп. Ця двічі оскароносна акторка додала у колекцію третю статуетку за роль Маргарет Тетчер у фільмі "Залізна леді".

Щодо найкращого сценарію, то найбільше кіноакадемії до душі прийшлась "Північ у Парижі" Вуді Аллена. Таким чином, Аллену вдалось ледь не з рук вирвати нагороду в "Артиста", який теж претендував на цей титул.

Не забули в Лос-Анджелесі і про найкращий анімаційний фільм. За нього боролись "Кунг-фу Панда 2", "Кіт у чоботях"… Проте беззаперечну перемогу здобув "Ранго". Очевидно, переможний шлейф протягнув за собою Джонні Депп, який озвучував кумедну та сміливу ящірку.

А щодо славетного Мартіна Скорсезе, то йому, за підсумками 2011, не дісталось нічого. Навіть нагороди за найкращу роль другого плану. Проте режисер не засмучується та готує 2013 одразу два проекти – "Ірландець" та "Вовк з Вол-Стріт".

КАННИ-2012

За феєричним фестивалем кіно французькому місті Канни спостерігав весь світ. Уже 65-й рік поспіль кінокритики, кінознавці та журналісти зібрались, аби належним чином оцінити найкращі фільми року. Канни, до речі, тим відрізняються від "Оскара", що дарують публіці більш "високе" кіно, часом навіть дещо артхаусне.

У 2012 році за звання кращих змагались незалежний Девід Кроненберг, "мораліст" Міхаель Ханеке, і "догматик" Томас Вінтерберг.

Після традиційної церемонії на червоній доріжчці, поважне журі оголосило вердикт – найкращим фільмом року обрали драму "Любов" Міхаеля Ханеке. Спокійне і напрочуд емоційне водночас, це кіно полонило серця публіки. Тож не дивно, до речі, що його визнали найкращим фільмом року ще й американські кінокритики. До того ж "Любов" номінували ще й на "Оскар-2013" як найкращий фільм іноземною мовою.

До слова, така нагорода не стала для Ханеке дебютом у світі кінокритики, адже "Золоту пальмову гілку" він тримав у ріках ще в 2001 і 2005 роках за своїх "Піаністку" і "Білу стрічку".

А ось переможцем у категорії "Особливий погляд" став фільм "Після Люсії" Міхаєля Франко. З 1978 року ця категорія стала другою за значимістю. Вона передбачає сприяння подальшому прокату фільму у Франції.

Щодо гран-прі, то воно опинилось у руках "Реальності" Маттео Гарроне про відчуття реальності та людські цінності.

Найкращим актором визнали Медса Міккельсена за роль у "Полюванні".

Дещо важчим для журі виявилось обрати найкращу акторку року. Відтак, премію між собою розділили Косміна Стратан і Крістіна Флутур за головні ролі у стрічці "За пагорбами".

БЕРЛІНСЬКИЙ КІНОФЕСТИВАЛЬ

Цей щорічний конкурс кіно талантів пройшов у Берліні вже 62-й раз поспіль. За конкурсною програмою цей фестиваль не нагадував ані "Оскар", ані Канни, що, безперечно, зробило його ще більш унікальним в очах публіки.

Головою цьогорічного журі був англійський режисер Майл Лі, відомим своїми стрічками "Оголені" і "Віра Дрейк". Остання, до речі, відзначилась ще й декількома номінаціями на "Оскар".

Цього ж року ледь не одностайно журі визнало найкращим фільмом року стрічку "Цезар має померти" братів Тавіані.

Ця драма про ув'язнених бандитів та убивць повезла у рідну Італію "Золотого ведмедя". А "Срібного" ж удостоїли соціальну драму "Просто вітер" за відвертість у зображенні життя угорців.

Почесними нагородами відзначили також стрічки "Королівський роман" і "Барбара".


ВЕНЕЦІАНСЬКИЙ КІНОФЕСТИВАЛЬ

Один із найбільш знакових і неоднозначних фестивалів кіно пройшов у 2012 році ще й в Італії. Побачити на ньому голлівудського "Артиста" чи принаймні "Північ у Парижі" неможливо. Натомість журі охоче приймає до розгляду стрічки Кім Кі Дука, Такесі Кітано та Терренса Маліка. До речі, саме їхні стрічки боролись за "Золотого лева" у 2012.

Беззаперечну перемогу вдалось здобути корейцеві Кім Кі Дуку за драматичну "Пієтту". До речі, такий тріумф не став для режисера першим. Так, він уже отримав суттєве визнання у 2004 році за свою драму "Порожній дім".

За драматичним корейцем опинися американець Пол Томас Аеднрсон. Йому присудили "Срібного лева" за фільм "Майстер" з Хоакіном Феніксом у головній ролі.

Не менш помітною стрічкою фестивалю стала "Рай: Віра" Ульріха Зайдля. Його нагородили спеціальним призом журі.


МОЛОДІСТЬ

Згадуючи про кіноздобутки року, важко не пригадати про "Молодість" - Міжнародний фестиваль "Молодість", який щорічно проходить в Україні вже протягом 42 років. Цікавим фактом є те, що на "Молодість" приїжджають не лише українські, але й заморські зірки світу кінематографу. І хоча серед них значно менше людей з "іменем", це не заважає фестивалю залишатись "на плаву".

Цього року нагороду митці отримували у категоріях "Студентські фільми", "Перші короткометражні стрічки", "Перші повнометражні ігрові фільми", "Національний конкурс короткометражних фільмів".

Гран-прі конкурсу виборов грецький режисер Бабіс Макрідіс зі свою стрічку "L". Разом із "Золотим скіфським оленем" він отримав ще й 80 тисяч гривень.

2500 доларів дістались й американцеві Адамові Леону за "Жени бабло!". Фільм нагородили в номінації найкращого "повного метру".

А ось у короткому метрі найбільш достойним "молодіжне" журі обрало фільм Емми Де Сверф та Марка Дежеймса Роле "О Віллі...". Їм вручили почесні грамоти і 2500 доларів США.

Не забули і про молодь. Так, у студентському кіно кращими назвали ізраїльське "Повернення" та російську "Дорога на...".

______________________________________________________________________________

24 лютого 2013 року відбудеться "Оскар-2013". Цього року церемонія обіцяє бути гучною - за звання кращих боротимуться і "Лінкольн", і "Любов", і "Майстер", і "Звільнений Джанго" Тарантіно. Тож залишається лише тримати кулаки за улюблені стрічки та режисерів і вірити, що 2013 рік у кіно подарує чимало якісних фільмів.