Херсонщина – майбутня "сонячна долина", або Як зекономити на електроенергії
Енергонезалежність України – це, об'єктивно кажучи, мрія. Але новітні технології дають нам шанс перетворити мрію на досяжну стратегічну мету. І розвиток галузі альтернативної енергетики – ключова ланка на шляху до такої мети.
Зараз наша залежність від вуглеводнів сягає 70 %. Вирішити цю проблему може допомогти саме Сонце.
Читайте також: Відновлювана енергетика: досягнення інших країн та майбутнє "зелених" технологій в Україні
Ученим уже давно відомо, що за 2 тижні наша планета отримує від денного світила стільки енергії, скільки людству вистачило би на рік. Проблема полягає лише в тому, щоб цю енергію зібрати. Але технології не стоять на місці і коефіцієнт корисної дії сонячних панелей із кожним роком зростає, що означає просту річ: сонячна енергетика стає дедалі дешевшою та ефективнішою.
Географія України дозволяє результативно розвивати цю галузь. Хоча наша країна розташована в зоні середньої сонячної інтенсивності, у нас більше сонячних годин, ніж у половині країн Європи. Це безсумнівний плюс із погляду інвестиційної привабливості сонячної енергетики.
Проте слід пам'ятати, що рівень сонячної радіації корелюється з координатами місцевості, станом атмосфери, топографією, сезоном тощо. Тому річна кількість сонячної енергії, що може бути отримана з квадратного метра різниться від області до області. Одним із безперечних лідерів за рівнем сонячної активності в Україні є Херсонщина.
У Херсонській області в середньому 240 ясних днів на рік, що є доволі високим показником і дозволяє розвиватись у перспективі розвитку сонячної енергетики. Різні аналітики оцінюють потенціал Херсонщини, ураховуючи актуальні технічні можливості, у 310 тисяч тон умовних паливних одиниць, що дорівнює, наприклад, 267,24 мільйонам кубометрів природнього газу. Це, між іншим, – половина річних потреб області.
Перша СЕС на Херсонщині з'явилася ще далекого 2013 року – у Скадовському районі, потужністю 10 МВт. За чотири роки об'єктів стало в рази більше: електростанції працюють у самому Херсоні, Білозерці, Каховці й Новій Каховці, Генічеську, Зеленівці, Новотроїцьку, Олешках, Великій Благовіщенці, Новоолексіївці, Високопіллі, Трифонівці, Сиваші, Малинівці, Каланчаку, Миколаївці й біля інших міст та сел.
Наочною є позитивна динаміка зростання в сонячній енергетиці, але будівництво СЕС усе ще залишається доволі затратним і важкоздійсненним процесом. Саме тому в інтересах держави всебічно сприяти притокові іноземних інвестицій і допомогати проектам, що вже мають домовленості щодо інвестування.
Створення бюрократичних перешкод, домінування різних особистих інтересів і корупція можуть зруйнувати галузь. Існують конкретні проблеми, скажімо, з обленерго, які стосуються не тільки Херсонщини. Оскільки бюрократія надала працівникам обленерго майже безмежної влади – можливості надавати чи не надавати дозволи, вони встромляють палки в колеса як бізнесовим проектам, так і пересічним громадянам. Натомість, якщо буде сприятливий інвестиційний клімат, зокрема на місцевому рівні, Херсонська область і справді перетвориться на "сонячний парк" (у технологічному сенсі) та зможе повністю забезпечувати свої енергетичні потреби. До того ж, кожна нова СЕС – це нові робочі місця й податкові надходження до місцевого бюджету.
Вдале географічне положення півдня України, зокрема Херсонщини, дає нам чудову можливість на шляху до енергонезалежності. Не можна змарнувати такого шансу, особливо після втрати контролю над Кримом.
Читайте також: Монополія обленерго: як боротися і як подолати