Як вбити систему ProZorro: інструкція від нардепа
Голова фракції "Відродження", народний депутат Віктор Бондар намагається якомога чіткіше відповідати своїй посаді і раз за разом намагається відродити яку-небудь гидоту.
Поточний рік пан Бондар присвятив тому, щоб вбити систему ProZorro. Ну а що, в нас же багато досягнень, одним більше, одним менше. Хто там помітить.
Заслуговують на визнання два моменти. По-перше, наполегливість нардепа. А по-друге – креативність. Віктор Бондар постійно намагається пропхати правки, які зашкодять проводити прозорі державні закупівлі, у різні закони.
Це прикольний момент. Якщо ви не знали, то будь-яка маячня, проголосована у Верховній Раді, стає законом. Причому абсолютно не суттєво, чи відповідає ця маячня ну, наприклад, назві закону чи його основній ідеї. Цю систему придумали люди, які чогось вважали, що парламентарі будуть читати те, за що голосують, далі заголовку. Недалекоглядні люди.
Читайте также: Итоги дна. О нравственности поступка сына Порошенко
Тобто, уявіть, скажімо, великий закон на 100 сторінок про особливості індексування експортного мита на чавун залежно від обсягів видобутку залізної руди та популяції качкодзьобів у окремих районах Австралії. Логічно припустити, що в такому законі буде багато про цифри, мита, чавун, руду, ну і качкодзьобів.
Але. Але. Якщо десь на 58-й сторінці ви впишете "а ще звільнити від оподаткування на 10 років цукрові заводи Херсонської області" або "Вітя – кльовий пацан", і цього ніхто не помітить, і у сесійній залі народні обранці за це проголосують, то…. Чавун там не чавун, а згідно із законом України про чавун та качкодзьобів, цукрові заводи звільняються від оподаткування. А Вітя кльовий пацан в законі. Я трохи переборщую, але ідею ви вловили.
То, що робить Вітя. Вітя, як той качкодзьоб, бігає по непрофільних законопроектах і відкладає туди свої яйця. В сенсі правки. Вперше він протоптався по закону про довірчі послуги в лютому. Його правки, передусім, дозволяли електронним майданчикам – тобто сайтам, де проводяться тендери, – влазити в ці тендери і самостійно встановлювати там певні умови. Наприклад, ціни на проведення тендеру. А певним держорганам – влазити в роботу самих сайтів. Знаєте, як тільки держорганам у нас дозволяють влазити на конкурентний ринок, він різко перестає бути конкурентним. І якось так виглядало, що після тих правок – залишиться тільки один – і як зручно, він може самостійно встановлювати ціни.
Читайте также: Итоги дна. Насколько быстро политики "прогибаются" под гнетом партии
В лютому правки пана Віктора вчасно помітили, і нічого з тих яєць не вилупилось. То він їх минулого тижня притяг до нового законопроекту про кібербезпеку. Апетити Бондаря за цей час підросли і тепер його правки взагалі дозволяли влазити на електронні майданчики усіляким силовим структурам. Ну, тому що електронні майданчики держзакупівель – це дуже важливо, і тільки силовики здатні їх захистити. Адже хто в нас краще шарить в електронних системах ніж відомі хіпстери в масках та на гіроскутерах з маячками.
І тут же комітет інформатизації ці правки схвалює. Не тому що комітет їх поділяє, зараз там всі сильно засмучені таким розвитком подій. А тому що – ой, ну було шумно, багато букв і таке інше.
Я майже не сумніваюсь, що цього разу правки Бондара скасують. Але так само немає жодних сумнівів, що вони – або їм подібні – ще не раз з'являться в найдивніших місцях. І одного разу таки будуть проголосовані. Тому, що люди втрачають пильність, а паскуди, яким потрібно вирішувати свої питання, – ніколи.
Я тут подумав, що певні моменти в монолозі були образливими і, мабуть, краще одразу вибачитись. Я приношу глибокі і щирі вибачення качкодзьобам і перепрошую за порівняння із народним депутатом Бондарем. Хлопці, ви кльові.
Читайте также: Как депутаты пытаются уничтожить ProZorro