Які ключові ідеї пролунали на зустрічі Ялтинської європейської стратегії

22 сентября 2017, 07:00
Читати новину українською

У Києві відбулася вже 14 щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії. Це один з найбільших міжнародних майданчиків в Україні, на який збираються світові лідери першої величини. Так було і цього разу. Гостями цьогорічного форуму стали колишні державні секретарі США Кондоліза Райс, Джон Керрі, британські прем’єр-міністри Тоні Блер та Девід Кемерон, президент Польщі Алєксандр Кваснєвський.

Уперше подібне засідання відбулося ще в липні 2004 року в Криму. Там на перший Ялтинський Європейський Семінар для обговорення перспектив вступу України до ЄС зібралося понад 30 європейських лідерів. Учасниками зустрічі зокрема стали прем’єр-міністр Канади Жан Кретьєн, член парламенту Франції Домінік Стросс-Кан, євродепутат Марек Сівец.

Невдовзі було ухвалене рішення трансформувати приватну ініціативу в міжнародну громадську організацію, яка б мала на меті сприяти процесу євроінтеграції України. Таким чином постала Ялтинська Європейська Стратегія, англійською Yalta European Strategy або скорочено YES. До 2014 року зустрічі YES відбувалися у Криму, в Лівадійському палаці під Ялтою. Після російської окупації півострова саміт був змушений тимчасово переїхати до Києва.

Одним із ключових на цьогорічному саміті став виступ екс-президента Польші Алєксандра Кваснєвського. Він заявив, що результати останніх виборів у країнах Європейського Союзу відкривають нову сторінку в житті об'єднання та дарують нові шанси для України.

У мене є досить оптимістична інформація для України – багато побоювань, які були перед виборами у Франції, вже подолано. Сьогодні ми бачимо нову Європу, особливо після виборів у Німеччині, які, слава Богу, досить передбачувані – європейська, міжнародна політика Німеччини не зміниться. Це означає, що в нас буде нова сторінка, нове прискорення, глибша інтеграція,
– відзначив Кваснєвський.

Він також висловив упевненість, що в новій конструкції ЄС буде легше знайти місце Україні, ніж у тій консервативній конструкції, яка була до Brexit, тобто виходу Великобританії з Євросоюзу.

Читайте также: Про що говорив Порошенко: "передвиборча" промова президента

Крім того, провідні західні експерти не прогнозують швидкого завершення збройного конфлікту на сході України та повернення Криму. Такий прогноз озвучив президент Ради з міжнародних відносин Річард Хаас.

Цю думку також розділяє знаний британський журналіст, автор програми HARDtalk на телеканалі BBC Стівен Сакур.

Я не хочу вживати слово "заморожений", тому що це означає "назавжди", але я не бачу жодних змін щодо Криму. Коли Путін говорив, про те, що в Північній Кореї скоріше їстимуть траву, чим поступляться, він і себе мав на увазі,
– наголосив Сакур.

Своєю чергою американський ведучий Фарід Закарія висловив впевненість, що Україна й надалі відчуватиме серйозну підтримку з боку США. Головне, що дає надію самим українцям, – це їхня здатність долати перешкоди, перед якими відступили би багато інших націй.