Конвульсії Бацька

2 августа 2011, 14:09

Новини з Білорусі вже тривалий час є топовими в економічних виданнях. Упродвож останніх місяців журналісти не встигали повідомляти про критичних стан справ в сусідній республіці.

Події розвертались блискавично.

Офіційний Мінськ намагався сформувати інформаційну політику в Інтернеті аби переконати всіх, і можливо себе, у тому, що все "під контролем і все буде good".

Однак, громадська думка сформувалась. І на сьогодні більшість переконані, що соціалізм в Білорусі, під керівництвом Олександра Лукашенка, - утопія і профанація з елементами популізму. Зрештою, весь цей час діяльність Бацька і була справжнім популізмом. Завдяки фінансовій підтримці Росії, залишкам радянського минулого, тоталітарному режиму і відсутності свободи слова Олександру Лукашенку вдалось протриматися на посаді так довго.

Білорусь опинилась у буферній зоні: Росія дала країнам Заходу зрозуміти, що республіка є її "парафією" і зі своєми правилами і принципами європейцям не варто туди заходи. ЄС втратив інтерес до Мінська вже давно, а поодинокі заяви, санкції і ноти протесту є лише відголосками і простим показом якоїсь роботи у східному напрямі.

Білоруси не перший тиждень проводять "мовчазні" акції протесту в містах, а кадри затримки мітингуючих розлетілись по всьому світу. Крім того, депутати парламенту ухвалили зміни до Кримінального кодексу, де назвали такі протестні акції "бездією в громадському місці".

Це відбувається на тлі погіршення економічної ситуації. Нещодавно Лукашенко відправив у відставки главу Нацбанка Білорусі з поясненням "вихід на пенсію". Очевидно, що таким чином президент вирішив робити косметичний ремонт в державі, хоча на справді потрібен капітальний.

Білоруський рубль знецінився на на понад 50%, інфляція встановила рекорд - 33%, у республіці тривають валютний і продовольчий дефіцити. Народ масово скуповує продукти харчування, тому що боїться, у разі знецінення нацвалюти, опинитися на межі виживання. Зокрема, не вистачає цукру, борошна, іншої продукції.

Натомість, вчора Лукашенко вирішив підвищити пенсії на 13-14%. Цей крок білоруського лідера свідчить про те, що режим наляканий зниженням рейтинга глави держави, громадськими заворушеннями і збільшенням соціальної напруги в суспільстві. Відтак, пенсії будуть підвищені з 1 серпня і з 1 листопада поточного року.

Будь-який економіст скаже, що це підвищення ще більше загострить економічні негаразди і призведе до масштабної кризи, з якої знайти вихід буде дуже важко. Але Лукашенкові важливіше не майбутнє країни, а власні доля і рейтинг. Можливо Бацька, як завжди, розраховує на підтрику Росії, хоча бути донором Кремль рано чи пізно відмовиться.

Далі буде...