Кредитний ліміт вичерпано
"Нафтогаз України" домовляється з трьома державними банками – "Ощадбанк", "Укрексімбанк" і "Укргазбанк" – про отримання кредиту на суму 500 млн доларів (11 млрд грн), які будуть використанні для закупівлі російського газу.
Півторарічне "свято життя" безперервного кредитування "Нафтогазу" завершилося. Фактично протягом 2014-2015 рр. Україна не знала проблем із пошуком коштів для закупівлі імпортного газу як з ЄС, так і з Росії. Заява представника "Нафтогазу" Юрія Вітренко, що компанія очікує кредитів від державних банків України, лише підтвердила значні проблеми у "Нафтогазу" з накопиченням коштів напередодні опалювального сезону. Як кажуть, догосподарювалися до "порожньої каси".
Ситуація нагадує 2012-2013 рр. Тоді у "Нафтогазу" залишався також єдиний шлях отримання коштів – це бюджет країни. А це, відповідно, загрожувало або зниженням золотовалютних запасів, або девальвацією гривні.
Нині уряд і "Нафтогаз" вичерпали свої можливості отримувати "під чесне слово" кредити від ЄС і США. На жаль, кредитний ліміт вичерпали доволі швидко. Заледве вдалося домовитися про кредит для закупівлі газу від ЄБРР і Міжнародної фінансової корпорації на суму 500 млн доларів. І цього вдалося досягнути лише після домовленостей ЄС і Росії. Переговори про виділення іще одного кредиту на 500 млн доларів від Світового банку наразі не завершилися успіхом і значних підстав на нього розраховувати.
Песимізму додає й те, що ЄС проінформував уряд і "Нафтогаз" про проблеми с кредитуванням іще весною цього року. Але у "Нафтогазі" вперто діяли за принципом "не мытьем так катаньем" і чекають донині чуда від європейців.
Саме розчарування з боку ЄС і США енергетичною політикою, яку проводить Україна, стало на перешкоді подальшому легкому отриманню кредитів. І це змушує "Нафтогаз" йти із простягнутою рукою по державним банкам – "Ощадбанк", "Укрексімбанк" і "Укргазбанк".
Особливо цинічно це виглядає на фоні загального колапсу банківської сфери. А також на фоні того, що лише зовсім недавно у вересні "Укрексімбанк" домовився про реструктуризацію 1,4 млрд доларів кредитів, а раніше у серпні "Ощадбанк" реструктурував суму 1,3 млрд доларів.
Взимку Україні знадобиться іще як мінімум 6 млрд куб. м газу. Тому не виключено, що групі державних банків ("Ощадбанк", "Укрексімбанк" і "Укргазбанк") доведеться виділити "Нафтогазу" окрім вже згаданих 500 млн доларів іще додатково 1,5 млрд (33 млрд грн). І цим самим "Нафтогаз" буде далі підривати фінансову стабільності держави.
"Нафтогаз" і його реформатори вийшли на свою фінішну пряму. Грошей за кордоном вже ніхто не дає. Також в ЄС і США вже навіть не повертають голову на щоденні обіцянки про те, що "ось-ось" запрацює конкурентний ринок газу, а українці раптово розбагатіють та зможуть оплачувати газ по ціні 7188 грн за 1000 куб. м, що майже удвічі більше, ніж середня зарплата в Україні.
Тому й не дивно, що віднедавна ЄС розглядає можливість кредитування газових потреб України не під обіцянки, а під конкретні матеріальні або ресурсні зобов’язання. І, звичайно, насамперед мова йде про магістральні газопроводи, підземні сховища газу, державні активи з видобутку газу і нафти.
"Для того щоб систему (ГТС України) завантажити ефективно, оперувати, однозначно потрібні ми - власники системи, європейці, які будуть покупцями цього газу, і постачальники Але постачальником не обов'язково може бути тільки "Газпром", можуть бути туркмени, можуть бути казахи. Україна матиме 50+1%, а наступні 50% можуть бути розділені між чотирма або п’ятьма учасниками, які гарантуватимуть ефективне використання цієї системи", - сказав Демчишин.
Отака остання заява міністра енергетики Демчишина про можливість реалізації призабутої ідеї створення "консорціуму" для управління ГТС України, лише підтверджує настання нового етапу відносин ЄС і України у газовій сфері. І далеко не факт, що Україна отримає "живі" гроші за продаж, оренду чи іншу форму експлуатації ГТС. У ЄС і США живуть люди прості і ділові. І вони не погребують взяти плату "натурою", себто майном України.
Читайте також: Передвиборча індексація пенсій і зарплат