Низька ціна на газ не є заслугою уряду і "Нафтогазу"

11 января 2016, 23:15

Ціна російського газу для України згідно рішення уряду Росії на I квартал 2016 року становить 212 доларів. за 1000 куб. м. "Нафтогаз" опинився за півкроку до рекорду найнижчої ціни на газ, який був зафіксований у IV кварталі 2009 року і становив 198 доларів.

Водночас, прем’єр Яценюк повідомив, що "Нафтогаз" не буде купувати газ у "Газпрому": "1 січня вони виставили рахунок з ціною газу 212 доларів за 1000 куб. м. Ми не купуємо газ у Росії, тому що ми купуємо газ в ЄС дешевше, ніж нам запропонувала Росія. Середня вартість придбання газу в Європейському Союзі - близько 200 доларів".

Насправді контрактна ціна російського газу на I квартал 2016 р. становить 230 доларів за 1000 кубометрів, а разом із наданою Росією знижкою ціна становить 212 доларів. Якщо нафта і далі буде коливатися у коридорі 30-40 доларів, то II кварталі ціна російського газу із знижкою може становити приблизно 190-200 доларів.

Проте, донині існує розбіжність між прем’єром Яценюком і керівником "Нафтогазу" Коболевим у питанні необхідності закупівлі газу у Росії. Яценюк заявив, що купувати не будемо. Коболев підтвердив факт переговорів із Росією. Тим самим визнав необхідність закупівлі газу у "Газпрому". Більше того, активне використання газу з ПСГ у зв'язку з холодною погодою змусить "Нафтогаз" у січні-березні закуповувати газ у Росії, крім існуючих поставок з ЄС.

Дійсно зниження вартості бареля нафти протягом липня-грудня 2015 року із 65 до 35 доларів створило надзвичайно хороші умови для гарантованого зниження ціни на газ для України у I та II кварталах 2016 року. За умов катастрофічного економічного провалу в Україні вища ціна на газ на рівні 300-350 доларів була би просто вбивчою для бюджету.

Водночас така низька ціна на газ не є заслугою ані президента Порошенка, ані прем’єра Яценюка, ані керівника "Нафтогазу" Коболева. Хоча при цьому протягом минулого року Порошенко, Яценюк та Коболев безсоромно постійно повторювали "газову мантру", що саме їх робота дозволила знизити ціну на російський газ майже удвічі — із 350-400 до 200-250 доларів.

Якщо вже на то пішло, то президент Порошенко, премєр Яценюк і голова "Нафтогазу" Коболев у нинішній ситуації низької ціни на газ повинні були "скинутися" на символічний подарунок для Юлії Тимошенко. Це був би вияв їх вдячності за контракт на газ, який був підписаний при прем’єрстві Тимошенко. І саме цей контракт за умов низької ціни на нафту дозволяє сьогодні Порошенку-Яценюку-Коболеву на кожному куті хвалитися низькою ціною на газ. При цьому, як відомо, Тимошенко сиділа у в’язниці за газовий контракт.

Проте, навіть за такої низької ціни на нафту і, як наслідок, на природний газ у "Нафтогазу" сьогодні банально відсутні долари для закупівлі газу. А навіть якщо валюта і появляється, то це або долари від "Газпрому" за транзит, або кредити міжнародних банків, або пряма дотація з бюджету України. Така складна ситуація пов’язана з тим, що "Нафтогаз" втратив свою вагому роль на ринку поставок газу для промисловості. А продаж газу теплокомуненерго залишається збитковим.

Стосовно ж заяв Яценюка і Коболева про купівлю недорогого газу із ЄС, то дані Держстату і Мінекономіки про більшу вартість імпортного газу із ЄС постійно спростовують їх слова. Це навіть стало свого роду грою – прем’єр Яценюк і голова "Нафтогазу" Коболев поширюють відверту неправду про ціну газу, а їхні підлеглі фактично пізніше спростовують ці слова.

Саме тому заява "Нафтогазу" про те, що компанія "вивчає" цінову пропозицію "Газпрому" викликає здивування. Іще жодного разу Росія не переглянула встановлену знижку і ціну на газ. Ціна російського газу зазвичай менша, ніж газ із ЄС на 20-30 доларів.

Читайте також: Україна впевнено крокує від однієї газової залежності до іншої