Один Кличко краще, ніж два (с)
заокеанська непопулярність братів
«Коли Клички «зав’яжуть», їх пам'ятатимуть як хороших супертяжів. Але не думаю, що вони зміцнять свою спадщину».
«Основна проблема, яку мають брати – це те, що вони - два українці - відмовляються вийти один проти одного. Тому громадськість не знає, хто найкращий супертяж у світі, на відмінну від інших поколінь, коли виділявся один-єдиний чемпіон».
Спробую знайти причини, які можуть завадити, а поки що і заважають Кличкам стати легендами суперважкого дивізіону.
1. Один Кличко для американців цікавіше, ніж два
Щоб далеко не ходити, розпочну із вищезгаданих слів Уоррена. Точиться багато суперечок над тим, хто кращий у сучасному футболі: Роналду чи Мессі? Але в кінці року усі дізнаються шляхом голосування хто «номер один» за підсумками сезону і та людина отримує «Золотий м'яч» чи іншу круту нагороду. Протягом року один із них здобуває більше титулів і забиває більше, інший менше і гірше грає – є якісь критерії і немає двох чемпіонів, немає двох переможців Ліги Чемпіонів, Ліги Європи чи інших турнірів. А в боксі так не вийде. Аби визначити найкращого потрібно двох бійців звести у ринзі. А у випадку із Кличками цього зробити неможливо, адже один проти одного брати ніколи не попруть. Відповісти на питання «Хто кращий із Кличків?» методом голосуванням спеціалістів та інших боксерів було б смішно і несерйозно. Чи є із цієї ситуації вихід? – так, і навіть більше, він ве був, але його загородили:
"Якийсь час впізнаванність Володимира в США почала підвищуватися, і ми вже готувалися до прориву. Але тут, на жаль, його брат вирішив повернутися, і глядачі в Америці знову опинилися сконфуженими. У людей виникають проблеми з тим, щоб розрізняти братів", - глава HBO Sports Росс Грінбург.
Вдале повернення Віталія у 2008-у стало з одного боку радістю для Володі, а з іншого – провалом на американському ринку для «Залізного кулака». Якщо й досі чимала кількість українців не розрізняє своїх кумирів, то що говорити про пересічного американця, який дізнається хто із них W, а хто V лише зі слів анонсера у ринзі. І те, бували ситуації, що й професіонали заплутувались. Віхід Віталія на пенсію може стати початком легенди під назвою «Володимир Кличко».
Спростування теорії: у вальтервейті аналогічна ситуація: є два боксери, яких вважають найкращими, але вони ніколи між собою не зустрічались: Менні Пакьяо та Флойд Мейвезер. Щоправда, вони ж не брати і відрізнити їх дуже легко
2. Не «Майки Тайсони»
Після епохи «Залізного Майка» у суперважкому дивізіоні, не має і схоже ще двго не буде такого колоритного боксера (Хея – не рахуємо, у супертяжах його поле битви лише преса, а не як у Тайсона ринг). Американці обожнюють, коли боксери обливають один одного брудом і виходять у ринг «вбити» один одного. Від Кличків такого не дочекаєшся – вони джентельмени зі Старого Світу, від чого янкі аж «тошно». Якщо Віталій, як «досвідчений» політик, розуміє, що без красномовства, колючих випадів зі сторінок видань та шоу важко бути завжди на слуху, то Володимир навіть не намагається зіграти роль іронічного та нахабного хлопця. Ну що поробиш, від Кличків ніколи не дочекаєшся відкушеного вуха, позарингового скандалу чи секс-інтриги. А нам цього і не потрібно – нехай американці змінюють свій менталітет.
Спростування теорії: В США чимало надпопулярних боксерів, які в ринзі і поза ним служать прикладом для наслідування і попри це, залишаються ідолами для багатьох американців. Взяти хоча б Мігеля Котто і все того ж Менні Пакьяо.
3. Не американці
З самого початку «королівський дивізіон» був найпрестижніим, найпопулярнішим і найцікавішим для американців. Але на зламі тисячоліть сталась трагедія для зірково-смугастого прапора: американських боксерів серед чемпіонів і навіть гідних претендентів на чемпіонство немає. Тому був непопулярний Люїс, тому й непопулярні Клички. Хоча після бою Люїс-Віталій, старший брат мав прекрасну нагоду підкорити Штати і стати своїм, як зараз Томаш Адамек. Тоді Леннокса освистали, а Віталію аплодував увесь зал. Ще кілька боїв на американських теренах і ось вона "штатівська слава".
Спростування теорії: спростувати дуже важко, адже існує в Америці аксіома: Чемпіон-супертяж – американський супертяж. Боротися із переконанням американців у своєму "господстві" у світі дуже важко, а в окремій галузі тим паче.
4. Немає суперників
Вони то є, але гідних мало. А гідні Ккичків останнім часом придумують різноманітні причини, що б не вийти у ринг проти братів. HBO поки що погодиться показати лише два поєдинки, можливо три: Кличко – Хей, Кличко –Адамек і, можливо, Кличко-Валуєв. Ще є варіанти із Девідом Туа, або навіть Роя Джонса витягнути на ринг – але це будуть лише імена, але от інтриги ніякої.
Спростування теорії: знову немає, адже різниця у класі між Кличками та іншими настільки велика, що навіть найбільші критики починають шукати недоліки не в українців, а у їхніх суперників.
5. Не та економічна модель
На мою думку, найголовніший аргумент. Коли б в Україні не рекламували «Кока-колу», про неї ніхто б і не знав. Так само із Кличками. Володимир і Віталій давно зрозуміли для себе, що американський ринок – це не їхній пріоритет. Навіщо їздити у США, якщо в Німеччині можна зібрати стадіон на 60 тисяч, чому навіть Пакьяо може позаздрити. Клички створили власну економічну модель своєї боксерської кар’єри, яка штампує євро, а не долари.