Перспективи санкцій проти Росії
Чи допоможе світ Україні санкціями проти Російської Федерації? Спробуємо розглянути ситуацію під закордонним кутом.
Уряди західних країн, а також США та Японія почали "жорстку розмову" з урядом Росії у зв'язку з окупацією Криму. Народ України бойкотує російські товари та вимагає від ЕС та США більш рішучих дій та економічних санкцій. Але подивимося правді у вічі, чи є у США та ЄС бажання та реальні інструменти впливу на росіян? Якщо відкинути пряме військове втручання (яке може привести до серйозних наслідків для всього світу, аж до Третьої світової війни), то реальних важелів ефективного впливу майже не залишається. Так, Захід грізно розмахує "схвилюваннями та погрозами санкцій", але що вони насправді можуть зробити, окрім як анулювати візи чи заморозити кілька банківських рахунків?
Які реальні шанси на введення торгового ембарго проти Росії? Скажемо відверто - мізерні. Хіба що США захочуть підняти ціни на нафту до небес, але Німеччина - головний донор всієї Європи - то навряд чи погодиться сидіти без електрики в ім'я вищих цілей. Одна справа осуджувати анексію Криму, і зовсім інша підставляти свою економіку під тотальну загрозу заради моральної підтримки України. Це ж був би класичний приклад ситуації "на зло сусідові відморожу ніс".
Для західних країн торгове ембарго буде мати дуже неприємні економічні наслідки. Крім того, більш ймовірним буде повторення історії 200-річної давнини, коли Британія проігнорувала економічну блокаду Росії Наполеоном і заробила на тому чималі кошти. Тільки тепер роль Британії буде зіграна китайцями. Сьогодні Китай готовий прийняти будь-яку кількість сусідських нафтопродуктів, бо його потреби безмежні. Єдина перешкода для Росії - погані комунікації та більші витрати на транспортування.
Крім того, Росія може і буде відповідати. Скільки векселів казначейства США зараз у Росії - мільярдів на двісті? Радник російського президента Сергій Глазьєв вже помахав кулаком у бік Штатів та пригрозив, мовляв, перестанемо вважати Америку надійним партнером та викинемо на ринок купу векселів, от тоді і побачимо до якої позначки обвалиться долар. Ні для кого не секрет, що держборг США має переддефолтний стан і тримається тільки завдяки постійному збільшенню граничної межі.
Більш того, зараз постійно ведуться переговори про те, щоб розрахунки за російський газ проводилися в будь-якій валюті, крім доларів, в т.ч. золотом. Цілком природно, що європейським країнам вигідніше платити за газ в своїй валюті, а для США це далеко не найкраща перспектива. Зміни відчуваються і на ринку дорогоцінних металів. Джим Сінклер, провідний світовий експерт з дорогоцінних металів, прогнозує найближчим часом зростання ціни на золото - вище 2000 доларів за унцію.
Враховуючи ці неприємні обставини, давайте подивимося на картину в цілому. Економічні санкції - дуже поганий варіант впливу, поки Китай готовий "прийняти на себе" російські ресурси. Військові дії - зовсім не привабливий вихід, тим більше, що американці зараз зовсім не у войовничому настрої, а наступні вибори будуть лише у 2016 році й Обама не може йти на 3 термін поспіль. Які ще є варіанти у охочих допомогти Україні країн? На жаль, ніяких. Обама та інші світові лідери для "збереження обличчя" будуть вводити незначні санкції проти окремих радників і тільки розмови розмовляти, імітуючи бурхливу діяльність. Проте, ситуація ще дуже далека від завершення. Важко ігнорувати можливі довгострокові наслідки, які "українська ситуація" може мати для світової економіки та фінансових ринків.