Прокляття «орлів»

16 мая 2010, 13:26

Чому «Бенфіка» не виграє Ліги Чемпіонів іще впродовж 52-ох років…

О, це був насправді великий день для червоно-білого Лісабону. Монтуючи сюжет, про здобуття «Бенфікою» 32-го титулу чемпіонів Португалії, я водночас заздрив уболівальникам на «Ештадіу да Луж» і співчував їм. Заздрив, бо бачив їхні радісні обличчя; розумів, що вони відчувчають, скинувши із трону ненависне «Порту» після 4-річного правління «драконів». З іншого співчував, бо нема в Лізі Чемпіонів 2010/2011 приреченішої команди, аніж «Бенфіка».

А як же «Біркіркара», «Санта-Колома» та інші представники «карликів»? – спитаєте Ви… Так, ці команди, очевидно, не доживуть і до групового турніру, тоді як «орли» звідтіль лише розпочнуть свій шлях. Однак у футболі трапляється всяке. Маленька команда напіваматорів раз у скількисьтам років може здолати сильнішого опонента. А як подолати прокляття старого угорського єврея, якого вже 18 років немає на світі? Із таким завданням досі ще не впорався жодний футбольний клуб. Бела Гуттман і його прокляття – тема сьогоднішнього матеріалу.

Бела народився в 1900 р. у сім’ї Авраама Гуттмана, вчителя танців із Будапешту. В дорослому футболі хлопець дебютує в 19-річному віці в складі МТК. Цей клуб (на сьогодні вже 23-разовий чемпіон Угорщини) опоненти зараз називають «жидами». Передумови цього прізвиська закладались саме в часи Гуттмана, коли честь блакитно-білої емблеми клубу захищало чимало іудейських футболістів. Разом із МТК Бела двічі ставав чемпіоном Угорщини. Згодом із ще одним єврейський клубом – «Хакоах» (Відень) – тріумфував у чемпіонаті Австрії. Згодом переїхав до США, де впродовж шести років захищав кольори кількох клубів.

Утім, більше цікавий Гуттман саме як тренер. За 42 роки наставник устиг покерувати 19-ма командами із 11-ти країн і в жодній не затримувався довше, ніж на 3 роки. «В першому сезоні тренер працює спокійно й демонструє все що може. Впродовж другого року до нього починають прискіпуватись. А під час третього сезону, як би він не старався, його все одно звільнять». Сер Алекс Фергюссон досхочу посміявся би з цієї фрази Гуттмана. Однак для автора цих слів вони були справжньою істиною! Інша фраза тренера – «Мене звільнили, хоча я й не злочинець і не гомосексуаліст. До побачення». Так Бела попрощався, покидаючи пост головного тренера «Мілана» в 1955-му.

За півтора року до того Гуттман очолив «червоно-чорних». До столиці моди приїхав уже зрілий тренер – Белі було 53, він уже встиг попрацювати в Серії А із «Падовою» та «Трієстіною», покерувати командами в лігах Голландії, Австрії, Румунії та Кіпру. А із «Уйпештом» навіть двічі став чемпіоном Угорщини. «Diavolo» могли стати вінцем кар’єри наставника. Однак у першому сезоні «Мілан» фінішує третім, пропустивши вперед «Інтер» та «Ювентус», а вже в наступному, після серії невдалих матчів Гуттмана звільнили. Старий єврей отримав у Ломбардії чудовий урок. Відтепер, аби не залежати від примх грошових мішків, Бела в кожен свій наступний контракт уписуватиме пункт: «наставника не мають права звільнити, якщо команда перебуває на першому місці в турнірній таблиці». «Россо-нері» того сезону таки стали чемпіонами, але вже з новим тренером. Потім був вояж до Бразилії. Кажуть, саме фахівець із Угорщини, керуючи «Сан-Паулу», придумав схему «W», що згодом допомогла «Seleção» поставити на коліна весь світ.

У 1958 році Гуттман очолив «Порту». З цього почалася португальська доба, яка протривала 4 роки й стала найуспішнішою в кар’єрі наставника. Вже в дебютному сезоні Бела приводить «драконів» до чемпіонства і… переїжджає до столиці, щоб очолити «Бенфіку». Еусебіу та Гуттман – з цими людьми асоціюється найбільший злет «орлів». У першому сезоні – титул чемпіона й право боротися за найпрестижніший єврокубок, у двох наступних – тріумфальний похід Європою. В фіналі Кубка чемпіонів 1960/61 португальці зустрілися із «Барселоною» і в чудовому поєдинку перемогли «каталонців».

Боротьбу за КЄЧ-62 «Бенфіка» (як чинний володар трофею) розпочала зі стадії 1/8 фіналу. Тут особливих проблем не виникло із «Аустрією» – 6:2 за підсумком двох матчів. Трохи важче було в чвертьфіналі, в протистоянні з чемпіоном ФРН «Нюрнбергом». Однак програвши на виїзді 1:3, «Encarnados» удома взяли більш, аніж переконливий реванш – 6:0. У півфіналі настала черга англійського чемпіона. Напружені матчі проти «Тотенхем Хотспур» – 4:3 за сумою двобою. В фіналі на португальців і Гуттмана чекав мадридський «Реал». Сказати «грізний» – не сказати нічого. Пушкаш, Ді Стефано, Сантамарія, Хенто… Після першого тайму «королівський клуб» завдяки хет-трику Пушкаша вигравав із рахунком 3:2. Після перерви гол Колуни та дубль Еусебіу поставили все з ніг на голову. 5:3 – грандіозна перемога команди Бели!

«Бенфіка» грала неперевершено. Здавалося, після 5-річного домінування «Реала» настала ера домінування «орлів» зі столиці Португалії. Й тут сталося непередбачуване. Наставник попросив збільшення зарплатні, а керівництво відмовилося виконати його вимоги і звільнило тренера. Зазнавши другого (після міланського) болючого удару по самолюбству, Бела сказав у прощальному інтерв’ю знамениті слова, що їх зараз називають «прокляттям Гуттмана»:

«Відтепер «Бенфіка» ще 100 років не виграє Кубок європейських чемпіонів. Без мене…»

Тоді ці слова не сприйняли всерйоз. Чого, мовляв, не скаже ображена людина. Згадали вже невдовзі. Через рік після відходу Гуттмана «Бенфіка» знову вийшла до фіналу КЄЧ. Однак цього разу поступилася – 2:1 на користь «Мілана». Ще через 2 роки – знову фінал і знову поразка. Цього разу тріумфатором стає інший міланський клуб – «Інтер» (1:0). У 1968 році «орли» програють третій поспіль фінал. У додатковому часі португальці були розгромлені «Манчестер Юнайтед» 4:1. Тоді вже тільки лінивий не згадав про «чарівника-єврея, який вкрав душу «Бенфіки»…

У 1981-му Бела Гуттман помер на вісімдесят другому році життя. Що це означало для «O Glorioso»? Абсолютно нічого. Адже на той момент минуло лише 19 років зі ста… У фіналі Кубка чемпіонів – 1988 «орли» в серії післяматчевих пенальті поступилися голландському ПСВ «Ейндховен»…

У 1990 році в фіналі найпрестижнішого євротрофею зустрічались «Мілан» і «Бенфіка». Матч відбувався у Відні. Еусебіу, що на той час працював у структурі португальського клубу, прилетівши до столиці Австрії, поселився в готелі й відразу кинувся на цвинтар Wiener Zentralfriedhof. Саме тут, у єврейській частині кладовища й спочивав тренер «чорної пантери». Еусебіо стояв біля молитви Гуттмана й щось шептав. Згодом португалець розповість про це так: «Я молився. Я просив у душі мого улюбленого тренера і в суворого єврейського бога зняти прокляття із нашої команди…». На жаль для вболівальників «Бенфіки», не допомогло…

П’ять програних фіналів за першi півстоліття? Скільки їх буде в наступному? Відтак із 32-им титулом чемпіонів хочеться привітати передусім наймолодших уболівальників «Бенфіки». Вони мають непогані шанси прожити ще 52 роки й дочекатися того часу, коли перестане діяти прокляття того, з ким пов’язані найбільші перемоги найкращого клубу Португалії…