Релігія зоряних напівбогів

27 мая 2010, 20:00

Ставка достатньо висока – ставиш на кріоконсервацію і можливо, отримаєш нове життя. А не ставиш нічого – то й взагалі не маєш жодних шансів.

В радянські часи про таке писали у рубриці «их нравы». Брітні Спірс хоче, аби її тіло після смерті заморозили у кріокамері. Зірка сподівається, що в майбутньому будуть винайдені чудесні технології які дозволятимуть воскрешати людей, маючи під рукою їхні добре збережені тіла. Щось у цьому є – але тільки в тому випадку, якщо в далекому розвиненому майбутньому й далі зберігатиметься культ зірок та гламуру. Можливо, люди з «прекрасного далекого» слухатимуть «музику сфер» напряму, без посередництва якихось ідолів. Тож, є шанси, що років за триста ніхто й не пам’ятатиме про Брітні Спірс, окрім вузьких спеціалістів. Хто ж тоді її спеціально воскрешатиме? Хто лобіюватиме інтереси її крижаного тіла? Працівники кріоконсерваційної компанії? Хе-хе. Хоча, можливо, воскрешатимуть всіх – за алфавітним списком. Бо з часом, людство ж повинно стати гуманним.

Очевидно, що Брітні Спірс не вірить у існування душі. Адже, думає, що сутність людини нерозривно пов’язана з її фізичним тілом. Не вірить вона і в бога – оскільки, не покладається на воскрешальні таланти творця, обіцяні Біблією. Брітні обминули такі езотеричні спокуси як сайєнтологія чи каббала, модні серед поп-зірок. У що ж вона вірить? Навіщо вона вкладає у кріогенну компанію сотні тисяч доларів?

По-перше, тут, звісно, грає свою роль чисто людська мрія у безсмертя. Всі помруть, а я залишусь. По-друге, в кріоконсерваційних захопленнях співачки чітко видно головні метафізичні устремління сучасного людства – тобто, тієї його частини, яка намагається наслідувати Захід. Отже, який світогляд ми тут бачимо?

На прикладі Брітні чудово видно наскільки у масовій свідомості ще збереглися віра в технічний прогрес, в науку, в абстрактний гуманізм та інші речі, в які вірили школярі у двадцятому столітті. Але, є тут й нові нотки. Якщо раніше вважалося, що у щасливе майбутнє усі прийдуть більш-менш разом, то сьогодні це вже не очевидно. Тепер усе впирається в гроші – якщо вони в тебе є, то щасливе майбутнє для тебе стає ближчим. Технічний прогрес уже здійснився для тих, хто має достатньо грошей за нього заплатити. Навіть злітати в космос, в принципі не проблема. Хоч ще років 50-30 тому польоти в позаземний простір уявлялися як почесна справа всього людства. Нині ж – це справа грошей (ну і військових інтересів, звісно). Окремі вибрані вже живуть як люди щасливого майбутнього. Вони напівбоги і для повного комплекту їм ще не вистачає тільки одного – безсмертя. Але віра Брітні Спірс та їй подібних у чудесні блага за гроші настільки сильна, що не залишає місця для сумнівів. Адже це так просто – кріоконсервація – помер і відразу ж відкрив очі знову, не помітивши вічності, що майнула перед мертвими очима. Головне, що нічого не втрачаєш (окрім грошей, звичайно). Ставка достатньо висока – ставиш на кріоконсервацію і можливо, отримаєш нове життя. А не ставиш нічого – то й взагалі не маєш жодних шансів. Блез Паскаль використав цю формулу для переконання у раціональності віри в бога та у спасіння душі. Брітні мислить подібним чином – витратиш якихось 300 тисяч доларів, а в нагороду можеш отримати безсмертя тіла. Хоча, як згадаєш скільки ще людей у світі гинуть щодня від голоду, то віра Брітні Спірс починає видаватися якимось дрімучим язичництвом. Може краще все-таки якось по-іншому – тихіше, але разом. А з іншого боку хто-зна - якби в мене було 300 тис…