Розгін Майдану: про режисерів і "стрілочників"

29 ноября 2016, 22:01

"Януковичу пропонували ініціювати відставку уряду, але той відповів: "Я не здаю своїх". Зрештою, як бачимо, здав цілу країну і втік за її межі..."

Після багаточасового скайп-допиту Віктор Янукович дав прес-конференцію, в ході якої натякнув, що до силового розгону Майдану може мати причетність керівник його АП Сергій Льовочкін.

Але розмови "off records" з багатьма вчорашніми регіоналами свідчать, що це далеко не так. Ніхто, щоправда, з екс-соратників президента втікача не знає, де саме перебував пан Льовочкін 30 листопада 2013 року, в той час, коли "Беркут" з особливою жорстокістю намагався "зачистити" головну площу країни від студентів-протестувальників. Однак колишні представники "Партії регіонів", чимало яких наразі є чинними депутатами від "Опозиційного блоку", в один голос стверджують: більш як за півроку до початку Революції Гідності голова президентської Адміністрації був усунутий від прийняття стратегічних рішень і не входив до кола обраних та наближених до Януковича "щасливчиків".

З чим це повязано? Відповідь на це питання, хоча витіювато дав у ході скайп-допиту сам Віктор Янукович, заявивши, що Льовочкін та Фірташ розвалювали Партію регіонів зсередини. Втім, внутрішні чвари та закулісні перипетії всередині "покійної" нині ПР – тема для окремої розмови.

Повернімося до Льовочкіна, який, до слова, подав у відставку з посади глави АП зразу після побиття студентів на Майдані. Отож, Льовочкін, на якого зараз намагаються "повісити усіх собак" був чужим серед своїх. Його (нонсенс) – главу АП перестали запрошувати на наради за участю президента. Найбільш близькими до Віктора Федоровича останнім часом були, за свідченнями обізнаних осіб, Клюєв, Захарченко, ну і звісно – його син Олександр Янукович. Ба, більше: дехто з вчорашніх співробітників президентської Адміністрації стверджує, що (у тому числі, в дні силового протистояння на Майдані) на нарадах з Януковичем у вузькому колі приймав участь Віктор Медведчук. Як відомо, прокурори у ході допиту президента втікача, заявили, що мають докази численних телефонних розмов Януковича з Медведчуком (в тому числі, в дні кривавого протистояння), проте перший це категорично заперечує.


Віктор Янукович і Сергій Льовочкін / Фото УНІАН

Подейкують, що напередодні встановлення злощасної "йолки" Янукович відправився на полювання і не давав прямої вказівки на силовий розгін, мовляв, мимохідь лише зазначив ближчому оточенню (Клюєву та Захарченку): "Наведіть порядок". Тому чимало вчорашніх соратників Віктора Федоровича називають події 30 листопада не інакше як ексцесом виконавця – перестаралися з "наведенням порядку". До речі, у ході скайп-допиту прокурор почав задавати Віктору Януковичу питання, в результаті якого колишній президент опинився "на шпагаті": не давав наказ стріляти – але й не давав наказів, щодо припинення беззаконня. Це, на думку правників, як мінімум може потягнути на злочинну бездіяльність. Але прокурор не дотиснув Януковича.

Отже, після побиття студентів, як відомо, були звільнені заступник секретаря РНБО Володимир Сівкович, голова КМДА Олександр Попов, начальник столичного главку міліції Валерій Коряк та його заступник Петро Федчук. Їх звинувачували у перевищенні службових повноважень, що в результаті призвело до побиття студентів. Але цих осіб інакше як "стрілочниками" назвати не можна.

Хтось з них під протокол, а хтось – у приватних бесідах "кивають" на Андрія Клюєва. Приміром, Олександр Попов на допиті розповів, що ще зранку 29 листопада – за добу до розгону – йому зателефонував секретар РНБО Клюєв та почав вимагати встановити ялинку на Майдані вже 30 листопада, а для придушення протестуючих міліція надасть "допомогу". Ввечері 29 листопада Попову знову зателефонував Клюєв та запитав, чи готова техніка заїхати на Майдан. Після ствердної відповіді голови міськдержадміністрації Клюєв сказав, що команду техніці заїжджати дасть його заступник Сівкович. Близько 3 години ночі Сівкович прийшов до Попова та сказав, що техніка має заїхати на Майдан о 3:45. При цьому, як зазначив Попов, Сівкович повідомив йому про присутність на Майдані "якихось бойовиків, що будуть влаштовувати провокації".

Примітно, що сам Андрій Клюєв усіляко уникав коментарів з приводу подій 30 листопада і йому, як не дивно, це вдалося. Жодних свідчень – жодних! Своєю чергою брат колишнього секретаря Радбезу Сергій Клюєв заявив (точніше, журналісти в буквальному сенсі витягнули з нього коментар), що і він, і Андрій Клюєв на момент розгону студентів з Майдану спали. Репортерів, котрі адресували йому запитання він назвав не інакше як провокаторами.

У ході онлайн-допиту Віктор Янукович жодного разу не згадав прізвища Клюєва та його ролі в подіях, що стали відправною точкою Революції Гідності. Загалом, цікава картина. Чинний президент у той час, як весь світ "стояв на вухах", виявляється, про події на Майдані незалежності дізнавався з медіа. При цьому, Янукович у деталях розповів про дії "озброєних радикалів-провокаторів", але, будучи на той момент верховним головнокомандувачем, він так і не зміг пояснити, коли саме "Беркут" отримав зброю і дозвіл на її застосування.

Леонід Кучма, разом з Віктором Ющенком, Леонідом Кравчуком та трійкою на той момент опозиціонерів (Кличком, Тягнибоком, Яценюком) брав участь у перемовинах з Януковичем щодо виходу з кризи і мирного врегулювання ситуації під час подій на Майдані 2013-2014 років. Коментуючи скайп-допит Януковича, Кучма зауважив, що у діючого на той момент глави держави було чимало інструментів не довести ситуацію до межі. Серед іншого, Януковичу пропонувалося ініціювати відставку уряду, але той відповів: "Я не здаю своїх". Зрештою, як бачимо, здав цілу країну і втік за її межі...

Читайте також: Допит Януковича: коротко про головне