Що нас чекає восени?
У той час, коли відпочивальники "штурмують" квиткові каси і масово пакують валізи у теплі краї, наші аграрії активно збирають урожай.
Часу для відпочинку вони не мають, бо потім доведеться зиму і весну сидіти без копійки. Нас же, споживачів, можуть чекати високі ціни на продукти харчування, які і так сьогодні займають більше 50% витрат української родини.
У пресі триває справжня війна за врожай. В аграрному міністерстві переконують в тому, що все буде добре і Україна зможе намолотити більше 40 млн. т. зерна. “Дощі, які пройшли, в цілому позитивно вплинуть на майбутній урожай, особливо на урожайність пізніх культур, зокрема й зернової кукурудзи, урожай сої та соняшнику”, - каже перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Микола Безуглий.
Однак, природні катаклізми, які стають нормою для України, можуть зашкодити оптимістичним прогнозам експертів ринку і МінАПК. У травні була спека, а зараз усі регіони заливають сильні дощі. Відтак, збирання ранніх зернових під загрозою.
Так, в Управлінні моніторингу сільськогосподарських ресурсів Євросоюзу (MARS) заявляють, що врожайність пшениці в Україні в 2011 р. може виявитися на 3,2% нижче середнього значення за останні 5 років, і скласти лише 28 центнерів з гектара.
Подібна ситуація склалась і з овочами та фруктами. Зокрема, вчора в Укргідрометцентр попередили про поганий врожай картоплі. Крім того, у разі тривалих дощів, на півдні можуть значно зменшитися врожаї, так званого, "борщового набору": томатів, капусти, цибулі, буряка, адже дощі, як правило, збільшують кількість шкідників і хвороб. Зокрема, у південних регіонах, фермери вже намагаються врятувати свої ділянки різними шляхами, починаючи від сучасних хімзасобів і закінчуючи "дідівськіми" методами.
Доля фруктів теж наразі невідома. Сильні опади з градом пошкодили окремі території під фруктовими деревами у Криму, Одеській, Миколаївській областях.
У будь-якому випадку, держава мусить підключитися до цих процесів, які, звичайно, від людини не залежать. Очевидно, у разі злагодженої роботи чиновників і фермерів, повні закрома дозволять втримати інфляцію восени і уникнути громадських протестів, які можуть відновитися вже після закінчення літа.
Роль держави може бути наступною:
1. Контроль за збиранням врожаю не тільки зерна, але й інших агрокультур;
2. Формування запасів у державному резерві України;
3. Побудова сховищ для агрокультур. (це взагалі окрема проблема для українського с/г. Щороку селяни стикаються із проблемою зберігання врожаю);
4. Фінансова підтримка селянських господарств, які потрепають від негоди;
5. І останнє: прозорі схеми закупівель і ухвалення рішень. В іншому разі, доведеться знову втрачати рейтинг після закінчення аграрного сезону і пояснювати виборцям, що уряд і влада тут ні до чого.
Чи буде український Уряд пишатися аграрною кампанією-2011 покаже час. Але думаю, що слова Миколи Азарова про те, щоб "українці брали в руки лопати і не скиглили" були не порожнім дзвоном.