Той, хто хащі ламає
Снігова людина і Карпати
Коли я сказав своєму головному босу на "24" тему, яку я збираюсь описати в новому пості, він відповів мені: тільки не видумуй фактів. І хоча я не фантазер і фантаст – його можна зрозуміти: тема з йеті або ж сніговою людиною настільки вже заїжджена і спаплюжена, що сприймається лише, як предмет для дослідження "жовтої" преси. Достатньо лише згадати матеріал з однієї львівської газети, де стверджували, що снігова людина проїхалась з Польщі до Німеччини на електричці і навіть заплатила за проїзд (євро чи марками, цікаво?!). В моєму блозі більше червоного коліру і тому сенсацій не чекайте – я просто викладу цікаві факти і, можливо, зроблю так, що ви схочете поїхати цього літа не на моря, а в глухі села Карпат.
В Росії питанням пошуку біг фута – займаються вже дуже давно: цій темі присвячені багаточисленні фільми та наукові роботи. Хоча, звичайному глядачеві важко розібратись, де наукові факти, а де фантазії сценаристів, але все ж у наших північних сусідів є серйозні фільми і не менш серйозні вчені, які займаються питаннями пошуку реліктових гоміноїдів. Одним з таких вчених є Ігор Бурцев, який свої пошуки розпочав ще при радянському союзі і тепер продовжує їх з допомогою сучасних технологій і засобів зв’язку. Також не можна не згадати і вчених з організації "Космопоіск", які неодноразово споряджали експедиції для дослідження ареалів існування снігової людини. Більшість фактів, припущень і спостережень зібрані в документальному фільмі від ОРТ, який ми вам і даємо подивитись!
Якщо вникунути в усі міфи та легенди світу, то можна прийти до висновку, що про снігову людину, в тій чи іншій формі, є згадка майже у всіх етносів і народностей. У індіанців існує повір’я про те, що сосквач (інша назва йеті) - це володар лісу. Існують навіть перекази про відносини індіанських племен з цими істотами. А от у ескімосів є згадка про істот, які населяли не обжиті землі і в деяких народностей є розповіді про справжні війни за територію з біг футами. Звичайно, що найбільшого шуму наробила плівка каліфорній ця Роба Паттерсона, який зняв невідому істоту на свою камеру. І хоча деякі вчені неодноразово стверджували, що така плівка – це підробка, але все ж повністю довести її фальшивість – не може ніхто!
Світ – світом, але в міфології українських Карпат також присутня істота, яка по опису і характеристиках схожа на знамените йеті. В міфології гуцулів снігова людина отримала назву той, хто хащі ломить, а про зустрічі з карпатським біг футом існує велика кількість легенд та переказів: його бачили і пастухи, бачили лісову людину і з опришками і навіть існують легенди про те, як йеті крав карпатських дівчат. Цю тему опрацьовував журналіст і дослідник Ілля Ільницький, а ось тут його праця. Надіюсь, що після цього – ви також захочете поїздити по Карпатах влітку! Це насправді цікаво і хвилююче!
Так, хто він? Існує багато теорій, але все ж усі дослідники схиляються до того, що йеті - це паралельна гілка еволюції людства, яка пішла по психофізичному, а не соціальному шляху: вони живуть біля нас, але у них своє житті і, можливо, нам не потрібно їх шукати і досліджувати…