Третій річниці війни Росії проти Грузії присвячується... Ч.2
У попередньому блозі я написав про економічні здобутки Південної Осетії після виходу зі складу Грузії і роль рублів, які мільярдами скеровують у бідну республіку з Кремля.
Сьогодні на черзі - Абхазія.
Цей райський куточок Кавказу завжди був ласим. Республіка має чудове географічне розташування (вихід до Чорного моря), субтропічний клімат, природні ресурси тощо.
До початку 1990-их років промислова продукція Абхазії займала 12% в Грузинській РСР. Загалом в республіці працювало 500 підприємств. З розпадом Союзу, в Абхазії розпочалась тривала індустріальна криза, яка триває донині. Головною причиною є постійні конфлікти із грузинами. Внаслідок воєн були зруйновані основні інфраструктурні об'єкти (заклади освіти, траснпортне сполучення, промпідприємства). за оцінками експертів, збитки від абхазько-грузинського конфлікту склали понад 11 млрд дол.
Основні статті розходу казни: міліція і підтримка освіти.
Негативними були і санкції країн СНД по відношенню до абхазців. І тут варто відзначити ключову роль Росії. Тоді ще адміністрація Президента Бориса Єльцина активно підтримала обмеження, які з часом, очевидно, підірвали місцеву економіку. Проте Кремль став героєм в 2008, коли "домігся" скасування санкцій. Відтак, республіканський бюджет збільшився втричі і складає зараз 1,4 млрд дол.
Наразі в Абхазії працюють невеликі підприємства харчової і лісної галузей. Є також власне виробництво чаю і тютюну, які, однак, не впливають на загальну структуру економіки.
Важливу роль відіграють туризм і сільське господарство.
Звичайно, туристичний комплекс зруйнований (в інтернеті є фото центральних пляжів курортних міст). Основними туристами є росіяни, які сюди приїжджають на кількаденний відпочинок. Зокрема, в 2009 році в Абхазії відпочило, за офіційними повідомленнями, біля 1 млн людей, з яких 185 тисяч перебували в республіці один день і лише 100 тис. їхали в місцеві оздоровниці. Навіть незважаючи на це, туризм приносить в бюджет трохи більше півмільярда російських рублів (біля 190 млн дол. США). При цьому, нові санаторії, бази відпочинку, ресторани, відпочинкові комплекси не будуються: більшість стоять ще з радянських часів. Одним словом, туризм чекає багатомільярдних фінансових вливань. Інше питання - де їх взяти. Зараз в Росії це головний біль, адже Абхазія, як і Південна Осетія, зруйновані і відсталі території. Взяти стільки інвестицій на відбудову не вдається, бо іноземець ніколи не піде працювати з грошима в регіон, який невизнаний в світі, де процвітає криміналітет, корупція і безвладдя (я не враховую сумнозвісний "миротворчий контингент" росіян). Відтак, туристична галузь, яку так розхвалює абхазька влада потребує колосальних капіталовкладень.
Змінити дещо ситуацію може Олімпіада-2014 в Сочі, завдяки якій в Абхазії потроху підіймається з колін будівельний сектор. Проте будувати ілюзії щодо "сочінського прориву" в республіці не можна. Тут не споруджуються великі комплекси з виробництва будматеріалів.
Те саме стосується сільського господарства. Усі ми раніше купували абхазькі мандарини на ринках. Щоправда тепер їх немає, адже Грузія заборонила з власних морпортів імпортувати продукцію. Не дозволяє вирощувати важливі зернові культури і гірська місцевість. Втім, російські с/г підприємства, як і в Півд.Осетії, активно зайняли ринок (хліб, борошно, крупи, інші продуктові товари).
Підсумовуючи дві економіки - Південної Осетії і Абхазії - хочеться зробити кілька важливих висновків.
Позитив для Росії:
1. Росія, як імперія, прагне за будь-яку ціну завойовувати нові території. Інша справа. що з ними потім робити.
2. Пошук зовнішніх ворогів, яких постійно знаходить Кремль, в першу чергу, дає політичні результати перед виборами або погіршенням соціальної ситуації.
3. Росія поширила свій політичний вплив на Кавказі. Про економічну експансію - годі думати.
4. Отримано нові ринки збуту товарів (навіть незважаючи на низький рівень заможності абхазців і осетинів) і вихід на морський порт в Сухумі.
5. Москва обмежила доступ Грузії до південних регіонів Росії. Відтак, Олімпіада в Сочі не буде зірвана.
6. Отримано корисні копалини.
Позитив для сепаратистських республік:
1. Мільярди рублів з Росії.
2. Деяка незалежність місцевих еліт (Тбілісі постійно намагався обмежити вплив адміністрацій).
3. Військовий і геополітичний захист Росії.
Негативи для росіян:
Податки, які сплачуються в федеральний і регіональний бюджети, направляються мільярдами в "невідомість" Абхазії і Південної Осетії. Крім того, збільшується кількість зовнішніх ворогів навколо держави і рівень загрози тероризму.