Україна: made in China?
Нещодавно завершився офіційний візит глави Піднебесної Ху Цзіньтао в Україну. Склалося враження, що це була найголовніша зустріч Януковича з іноземним лідером.
Журналісти говорили про "історичну" подію в українській історії, а влада хвалилась проривом в Китай. А чи так було насправді? Безперечно, є кілька важливих моментів цього приїзду для обох країн.
Для України:
1. Київ отримав, за словами президента, 3,5 мільярди доларів інвестицій. В умовах складних переговорів щодо нових кредитів від МВФ, ці кошти будуть дуже необхідними;
2. Китайці почнуть будувати кілька промислових проектів. Насамперед це стосується багатостраждальної електрички між столицею і Борисполем, за яку так сильно агітував міністр Борис Колесніков. Далі, це побудова якоїсь гідроелектростанції десь в Україні і деякі сільсько-господарські об'єкти. Ну, і не варто забувати про калійний завод в Калуші (хоча екологічна ситуація в прикарпатському місті є дуже складною і наврядчи вона покращиться після приходу китайців).
3. Український військово-оборонний сектор продасть залишки техніки. Наприклад, крейсер "Варяг" вже в Китаї. Тепер Пекін кинув око на десантні кораблі, протитанкові ракети і двигуни для танків з України.
А от найголовніше для економіки Піднебесної - торговельна експансія на нові ринки. У даному випадку, це Євросоюз. Китай вже давно воює з Брюселем за право продавати свою дешеву продукції в ЄС. Крім того, великі фінансові кола КНР хочуть викупити найбільші європейські підприємства, банки. Наразі, цей процес складний, адже він спеціально обмежується єврочиновниками. Однак, вихід Китай знайшов на півдні, через Іспанію, яка дуже скоро може повторити долю Греції, Ірландії і Португалії. Зокрема, це фінансова допомога для стабілізації ситуації в банківському секторі.
Давайте також не забувати, що сьогодні Китай, Бразилія, Росія воюють проти панування долара. Відомі економісти вже називали це - "валютною війною". Тому, юаню також шукають теплу місцину біля кордонів з Європою.
Крім того, український ринок є досить великим і ми завжди менше продадаємо, ніж купуємо. Тут різниця йде на мільярди. І КНР хоче цим скористатися.
У Києві марно сподіваються, що обережні китайські інвестори будуть пакувати чемодани з доларами і відкривати в Україні нові проекти. Цього не буде. Та й сам Київ обрав неправильну стратегію: не треба просити гроші на інфраструктуру. Сьогодні добре заробляють завдяки сучасним технологіям. А ми хочемо будувати дороги, які постійно треба ремонтувати, а чиновники будуть продовжувати збагачуватися на "асфальтних" відкатах. Не буде корупції - будуть не тільки хороші дороги.
Також не варто забувати, що на будівництві в Україні, скоріш за все, працюватимуть китайці. А українці будуть їхати на яблука в Польщу або в ресторани Праги чи Риму.
І на завершення. Візит Ху Цзіньтао буде, звичайно, корисним у майбутньому. Якщо скористатися перевагою, Україну зможе отримати суттеві економічні переваги. От тільки я не здивуюсь, якщо Україна буде "пєшкою" у глобальних економічних змінах. А в наших містах "china town" будуть звичним явищем.