В очікуванні єврокубків. Частина 3. Ліхтенштейн і всі-всі-всі…
До жеребкування перших двох раундів Ліги Європи залишилося 2 дні!!!
При одній лише думці про повернення єврокубків до Львова серце починає битись частіше, а долоні мимоволі пітніють. Тому й відірвався на хвильку від подій мундіальних і нашвидкуруч представляю ще кількох ймовірних суперників «Карпат» у 2 квалiфaї ЛЄ…
1. Фіналіст Ліги Чемпіонів 2012/13. Із ірландцями «Карпатам» уже доводилось грати. В першому раунді розіграшу Кубка володарів кубків 1993/94 «леви» поступилися «Шелбурну» із рахунком 2:3 за підсумком двох матчів. Спогади про ті поєдинки примусили уважніше глянути на потенційних суперників «зелено-білих» із острову святого Патріка, яких є аж троє: «Шемрок Роверс», «Дандолк» і «Спортінг Фінгал». Власне останніх і варто роздивитись ретельніше.
«Спортінг Фінгал» із Дубліна привертає увагу не лише цікавим другим словом у назві клубу. «Фінгал» може сміливо претендувати на титул найбільш прогресуючої команди планети. Шлях від створення клубу до євро кубків зайняв «Спортінгу» лише три роки!
Створений ФК у 2007-му. У сезоні 2008 (чемпіонат Ірландії вже 7 років проводиться за системою весна-осінь) команда з ходу посідає 3 місце в Чемпіонаті А і виходить до першої ліги. В чемпіонаті 2009 року «Спортінг» здобуває путівку вже до вищої ліги, а головне – здобуває Кубок Ірландії, перегравши на шляху до трофею трьох представників еліти. І це лише за 2 роки існування «Фінгала»! На даний момент у ірландській «вишці» зіграно 16 турів. Новачки ліги посідають друге (!!!) місце, відстаючи від лідерів («Сент-Патрікс») лише на 2 очки. Відтак можна прогнозувати дебют «Спортінга» в Лізі Чемпіонів уже в сезоні 2011/12. Тепер Ви розумієте, чому я дав такий підзаголовок до розділу про цю суперпрогресуючу команду?
2. Гранд ліхтенштейнського футболу. Серед усіх членів УЄФА карлик Ліхтенштейн виділяється тим, що не має власного чемпіонату. Всі команди із князівства грають у чемпіонаті Швейцарії. Відтак ця країна-карлик є єдиною, що не має представника в Лізі Чемпіонів. У Європі країну представляє лише один клуб щороку – володар Кубка Ліхтенштейна. Впродовж останніх 13 років незмінним тріумфатором цього турніру є клуб зі столиці князівства – «Вадуц». Всього в активі «Residenzler» 39 кубків, у найближчих переслідувачів («Бальцерс») – лише 11 титулів.
Нащодень «Вадуц» грає в швейцарській Challenge League (аналозі української першої) і є її міцним середнячком. Відразу ж посміхатися не варто, краще пригадайте «Тун» і «Беллінцону». За багаторічну історію виступів у євро кубках є кілька гучних перемог уже й у активі «столичних карликів». Так свого часу ліхтейнштейнський бар’єр виявився заскладним для угорського «Уйпешта» та шотландського «Фалкірка»… Втім, попри ці звитяги, візит на колоритний «Райнпрак Штадіон залишається жаданим і для мене, і, переконаний, для футболістів львівських «Карпат».
3. 25 років по тому… В Угорщині грандів є троє – «Ференцварош», МТК і «Уйпешт». Кожна із цих команд ставала чемпіоном країни щонайменше 20 разів. Загалом «золоті» медалі вигравали 13 клубів. Утім навіть до їхнього числа не входить іще один можливий опонент «Карпат» – «Відеотон». Та Ви дарма подумали, що вболівальникам із Секешфехервара, міста коронації угорських королів, немає що згадати...
Найстарші із них із захопленням розкажуть Вам про розіграш Кубка УЄФА сезону 1984/85. У попередньому чемпіонаті «Відеотон» посів третє місце і здобув право вчетверте в своїй історії виступити в єврокубках. Попередні походи футбольну Європу не вразили, відтак особливих сподівань на «Vidi» ніхто не покладав.
У першому раунді в «Відеотон» переміг у приблизно рівному протистоянні із чеською «Дуклою». 1:0 в Угорщині та нулі в матчі-відповіді. Несподіванки розпочались уже в 1/16 фіналу. «Парі Сен-Жермен» був розбитий у столиці Франції 4:2, та ще й добитий в повторній зустрічі – 1:0.
В наступному етапі суперниками мадярів став «Партизан». Хлопчиками для биття «Vidi» вже не вважали, однак і до фаворитів зараховувати не поспішали. Дарма. 5:0 в Угорщині подарували фанам «Відеотона» євро кубкову весну. Реванш 2:0 в Бєлграді став слабкою втіхою для «гробарів»…
Весни в Секешфехерварі чекали, затаївши подихи. Суперником хлопців тренера Ференса Ковача в чвертьфіналі мав стати не хто-небудь, а славнозвісний «Манчестер Юнайтед»! На той момент МЮ – четверта команда Англії. Із Браяном Робсоном, і навіть уже з Марком Х’юзом. Кожна з команд виграла з рахунком 1:0 на власному полі, а фортуна того сезону широко посміхалася «Відеотону». Перемога на власному полі в серії пенальті і півфінал. Тут угорці практично не помітили «Желєзнічар» і, здавалося, до мрії можна доторкнутись рукою. Між Кубком УЄФА та командою з угорського містечка стояла лише одна команда, але яка! Мадридський «Реал». Євротрофею в місті коронації угорських королів немає й досі, попри те, що «Відеотон» здобув історичну перемогу на «Сантьяго Бернабеу». Що сталося? Дивіться самі:
Після перегляду другого матчу подумав: а навіщо цим хлопцям Кубок УЄФА? Їхні обличчя випромінюють справжнє щастя… Перемоги до «Відеотону» повернулись аж у новому столітті. В 2006 році «Vidi» здобули Кубок Угорщини, а в 2008 і 2009 – двічі завоювали Кубок угорської ліги. Тож цікаво, чи тепер, 25 років після легендарного сезону, настав час знову заявити про себе в Європі?
4. Дно футбольної Європи. 9 днів тому я писав про команду, яка з-поміж потенційних суперників «Карпат» має найвищий рейтинг. Тепер настав час познайомитись і з дружинами із найнижчим рейтингом серед усіх учасників єврокубків у сезоні 2010/11. Йдеться про сан-маринські клуби «Тре Пенне» та «Фаетано». Отож, по порядку.
Срібний призер останнього чемпіонату Сан-Марино – «Тре Пенне». Досягнення цього столичного клубу – 5 національних кубків і 1 суперкубок. Найзнаменитіший гравець цього клубу завершив кар’єру минулого літа, у віці 38 років. Йдеться про Давіде Гвалтьєрі. Славу цьому футболістові приніс найшвидший гол в історії Кубків світу. Сан-маринцю вистачило лише 8,3 секунди, щоби вразити ворота самої збірної Англії!!! Сталося знаменна подія 17 листопада 1993 року. І ось як це виглядало:
Інший представник Сан-Марино в ЛЄ – володар «бронзи» чемпіонату «Фаетано». В їхньому музеї 3 чемпіонські трофеї, 3 кубки Сан-Марино та 1 суперкубок. Представляє цей клуб однойменне місто (?!), населенням 1159 чоловік. А це, зауважу, суттєво менше, ніж проживає в моєму отчому селі. Втім це не заважає «Фаетано» теж мати в своєму складі своєрідну «зірку». Йдеться про Марко Конті. Цьому панові 41 рік і він відомий передусім завдяки тому, що був капітаном-регентом (найвища державна посада) Сан-Марино. Такий собі екс-президент у складі…
От і все. Цікавих команд у списку багато, часу до жеребкування обмаль. Кого б не дала нам доля на початку цього шляху, віримо в те, що ЩЕ ПРИЙДЕ ЧАС!
Post Scriptum. У пошуках скарбів – 4.
Здається мені, що наш корабель помаленьку починає йти на дно. На рахунку 18,68. Мізкую, аж голова димить. І от, що в мене вийшло:
Ставка 11
Нідерланди – Японія Нідерланди більше 1,5 м’яча 1,6
Камерун – Данія Перемога Данії з форою (0) 1,7
Сума 3 євро
Заг. коефіцієнт 2,72
Ставка 12
Словаччина – Парагвай Нічия 3,2
Сума 3 євро
Ставка 13
Бразилія – Кот-д’Івуар Бразилія більше 1,5 м’яча 1,95
Португалія – КНДР КНДР – фора (+1,5) 1,75
Сума 3 євро
Заг. коефіцієнт 3,413
Ставка 14
Чилі – Швейцарія Непрограш Швейцарії (Х2) 1,57
Іспанія – Гондурас Перемога Іспанії з форою (-2) 1,75
Сума 3 євро
Заг. коефіцієнт 2,748
Ставка 15
Група F Парагвай – 1 місце 2,65
Сума 3 євро