Відставка Фліна. Про що насправді свідчить кадрова рокіровка Трампа
Після того, як овальний кабінет зайняв новий очільник Білого дому Дональд Трамп, він не забарився із представленням своєї команди. Втім, не все було так безхмарно у кадрових розстановках Президента США.
Як стало відомо, після кількох публікації в американських медіа про ймовірний зв'язок одного з радників Президента Трампа з російськими високопосадовцями на предмет лобіювання поступового чи б пак повноцінного скасування санкцій проти РФ, це почало викликати масу громадських, дипломатичних протестів та незгод.
Говорячи про персону, яка викликала неабиякий ажіотаж щодо того, що в середовищі Трампа дійсно вже "на повну" відбуваються зрушення щодо ймовірності скасування санкцій з Росії, йде мова про радника Трампа з нацбезпеки Майкла Флінна, який, як годиться в найкращих традиціях американського політичного жанру, подав у відставку за "власною" ініціативою. Безумовно, не визнаючи звинувачень і ярликів, які йому публічно адресувалися раніше, все ж 13 лютого, коли його було звільнено, він визнав, що ввів в оману чиновників з команди президента Трампа щодо приховування своїх контактів з послом Росії у США. Що цікаво, сам Майкл Флінн на початку скандалу навколо його специфіки комунікації із російськими політиками, стверджував, що самому віце-президенту Майку Пенсу, доводив, що в грудні 2016 року під час неодноразових розмов з послом РФ С. Кисляком не обговорював санкції в той час, коли колишній президент США Барак Обама готував до ведення нові санкції проти Росії через ймовірне втручання Москви у президентські вибори.
Втім пізніше, навіть після позитивних схвалень виголошених на адресу Флінна самим Пенсом, покази першого зазнали "коригування". Мотиватором до коригування ймовірно стали опубліковані доповіді американських спецслужб. Натомість Флінн визнав, що, можливо, обговорював питання санкцій з російським послом в США Кисляком. Нагадаю, таке обговорення відповідно до законів США є забороненими, адже вони чітко регламентують про неможливість вести зовнішньополітичні переговори приватним особам . Що показово, але в грудні 2016 року пан Флінн ще не обіймав жодних офіційних посад. Чи все було так безневинно, як говорив після своєї відставки сам Флінн, ми точно поки не дізнаємось, лише на власний розсуд можемо вислухати думку тих, хто довіряє йому або навпаки готовий кидати каміння.
Як для широкого загалу пояснив сам Трамп відставку свого радника та що взагалі означає відставка Флінна з його займаної до недавнього часу посади? Про все по порядку.
На запланованій прес-конференції очільник Білого дому вказав на офіційну причину відставки Флінна. Сам Трамп, зокрема, зазначив: "… я не думаю, що він (Флінн, – "24") зробив щось погане. У будь-якому разі, він зробив щось правильне у спілкуванні з російськими офіційними особами. Справа в тому, що він не говорив з нашим віце-президентом належним чином, і потім він сказав, що не пам'ятає". Фактично Трамп підняв важливе питання для функціонування ефективної та результативної політичної ієрархії. Остання безумовно залежить від професіоналізму, репутаційної стабільності та субординації її гравців. Можливо, окремими політичним оглядачем не буде імпонувати узагальненість пояснення відставки свого радника, але на мою точку зору все доволі чітко та промовисто. Наразі для Трампа одним із завдань, яке не є предметом його політичної програми, але опосередковано вплине на його політичну репутацію, є кадрова політика нового Президента не лише в контексті заміщення посад у виконавчій владі, але й у своєму найближчому оточенні. Увага ЗМІ безумовно є і буде надалі прикутою до кожного його призначення, рішення, кожного формулювання його президентських указів. Чого варті укази про "ісламські заборони", які було заблоковано низкою судових інститутів і місцевих прокуратур.
Важливо зрозуміти, для Трампа зараз не на часі додавати до свого іміджевого позиціонування ще й надлишкову симпатію до Росії. Ми ж пам’ятаємо, як після оголошення результатів виборів Трамп публічно підав скепсису сумнів медійників і експертів, які говорили, що Трамп буде говорити з Путіним менш жорстко, аніж це могла робити Гілларі Клінтон. Варта уваги і остання заява прес-секретаря Білого дому, про те, що принаймні з одного боку США готові шукати спільні теми для комунікації з РФ, але чекає її поступу в контексті ескалації ситуації на Донбасі та "повернення Криму".
На завершення. Я припускаю, що для Трампа відставка Флінна є не лише кадровим прециндентом, але могла бути й частиною політичної вистави, мета якої показати, що президент США не буде терпіти "політичної нетактовності та напівправди" у своїх рядах і що він є принциповим в частині неможливості в односторонньому порядку скасувати санкці проти РФ. Втім, як Трамп заявляв раніше, якщо антитерористична коаліція з Росією проти ІДІЛ виявиться ефективною, чому б не поставити питання про можливість говорити про часткове скасування окремих санкцій. Хоча, як би там не сталось, чи Конгрес прийме законопроект, що забороняє Президенту США без згоди парламенту США скасовувати санкції проти Росії, очевидно, що американці шукатимуть можливість економічної та бізнесової кооперації з росіянами, просто на відміну від українських колег, яким важко пояснити свої "офшорні гріхи", американці та росіяни шукатимуть можливість налагодити "взаємовигідну співпрацю" на фоні занепокоєння діями Росії в Криму на Донбасі та вірою, що санкції мають бути збережені й надалі.
Читайте також: Експерт спрогнозував, як відставка Флінна вплине на стосунки США та Росії