Законопроект про ринок електроенергії – фількіна грамота

4 марта 2016, 20:20

Уряд схвалив новий законопроект «Про ринок електроенергії». Проте, він досі залишається не готовим до реалій енергоринку України та сирим у технічному виконанні. Лібералізація ринку, конкуренція, ринок двосторонніх контрактів, демонополізація постачальників та продавців, ринкова ціна на електроенергію – все це є бажаним для енергоринку України, але для таких очікувань сьогодні немає підґрунтя.

Теоретичні експерименти – це головна "фішка" уряду, який продовжує штампувати подібні "фількини грамоти", що не мають відношення до реформ. При цьому недоліки документа навіть не збираються виправляти, а хочуть чимскоріш "продавати" його ухвалення у Верховній Раді.

Жодної конкуренції, яка нібито має бути відповідно до ринку двосторонніх контрактів, – не буде. Законопроект фактично влаштовує ключового гравця або "монополіста" у сегменті теплової генерації, яким є компанія Рината Ахметова "ДТЕК". Хоча, компанія "ДТЕК" критикує законопроект і стверджує про його невигідність та зберігання "ручного управління" у галузі, але саме "ДТЕК" і отримає вигоду. Адже прямі контракти про продаж електроенергії зможуть укладати лише теплові і "зелені" електростанції.

По суті новий енергоринок буде лише модифікованою копією нинішнього енергоринку, і суттєвих змін не буде. Можливо він і матиме європейську форму, але не зміст.

За словами прем’єра Яценюка, реформа ринку електроенергії спрямована на демонополізацію ринку: це повинно дозволити створити на ньому високу конкуренцію, залучати інвестиції, знизити вартість послуг для споживачів.

Що ж натомість отримає ринок і безпосередньо український споживач? Теплові електростанції стануть "монополістами" на псевдо-конкурентному ринку двосторонніх контрактів. Укладати двосторонні контракти і встановлювати власну ринкову ціну дозволять тільки тепловій генерації та відновлюваній енергетиці. А оскільки 80% виробництва електроенергії ТЕС належить "ДТЕК" Ахметова, то його компанії будуть конкурувати одна з одною.

Незначна частка теплової генерації є ще у державного "Центренерго", але його приватизація вже на порозі, і підприємство контролюється оточенням президента Порошенка (народний депутат Ігор Кононенко).

Також ще є "Донбасенерго", яке близьке до оточення екс-президента Януковича. На частку цих двох компаній припадає 20% виробництва електроенергії ТЕС.

Населення чекатиме подальше підвищення тарифів до рівня 3-4 грн. за кВт-год під гаслом "ми реалізовуємо в Україні європейську енергореформу".

Також не відбудеться "демонополізації" обленерго. Власники залишаться тими ж самими. Хіба що з’являться афільовані з обленерго трейдери.

Натомість "Енергоатом" та ГЕС у законопроекті посідають роль "донорів". За їхній рахунок буде продовжуватися перехресне субсидування енергоринку. Тариф для цих виробників буде фіксованим, його встановлюватиме НКРЕКП, а до ринку двосторонніх контрактів атомну та гідроенергетику не допустять.

Де уряд побачив реформу і ринкові умови з продажу електроенергії? Якщо перехресне субсидіювання залишається, а для "Енергоатому" та ГЕС держава і далі буде регулювати обсяг і ціну продажу електроенергії. Особливо, якщо зважати, що саме АЕС та ГЕС разом виробляють 60% усієї електроенергії в країні.

Якщо Верховна Рада ухвалить законопроект "Про ринок електроенергії", то для ринку електроенергії виникнуть нові технічні негаразди. "Новий" ринок приноситиме збитки для енергосистеми, оскільки не всі види генерації будуть працювати у рівних умовах.

Водночас, в умовах загальної кризи енергоринку перед державою уже зараз гостро стоїть питання технічного переоснащення АЕС, ГЕС і ТЕС або за рахунок держави (просто високе підвищення тарифів), або за рахунок інвесторів (неймовірно високе підвищення тарифів). Ні перше, ні друге сьогодні не є реалістичним сценарієм, і енергосистема просто продовжує деградувати. А тому так званий прогресивний законопроект "Про ринок електроенергії" для сучасного енергоринку - це як мертвому припарка. Як і очікування приходу інвесторів під такий закон "Про ринок електроенергії" - це даремна надія, якщо навіть не обман суспільства.

Відповідно, про інтереси звичайних громадян взагалі ніхто не дбає. Споживачі не зможуть обирати собі нібито різних виробників електрики, бо і конкурентного середовища по суті не буде. Таким чином, ліберальний ринок електроенергії прямих двосторонніх контрактів запанує хіба що "в уяві" борців за енергореформу. А прибутки від продажу електроенергії отримуватимуть лише теплова та відновлювальна "зелена" генерація. І все це буде прикрито красивою назвою – європейська модель енергоринку.

Читайте також: Смертельні тарифи