Життя після АТО: як бійців працевлаштовують на мирній території
Для ефективної реінтеграції ветеранів російсько-української війни потрібна всеохоплююча національна програма на рівні країни. На жаль, нині такої не існує.
Ліками від постфронтової депресії зокрема є надійне працевлаштування, адже воно гарантує стабільний заробіток і наявність життєвих перспектив. Саме тому важливо забезпечувати роботою бійця відразу після його повернення. Адже кожен день зволікання може збільшити ймовірність виникнення негативних наслідків від перебування на фронті.
Читайте також: Чоловік ризикував власним життям, втратив здоров'я, аби кожен із нас міг обійняти свою дитину
Одні хочуть бути дизайнерами, інші вантажниками. Деякі просять роботу за кордоном,
– інформує прес-секретар Центру практичної допомоги захисникам України Axios Сергій Дрозд.
Центр допомагає із працевлаштуванням, а за потреби – з перекваліфікацією чи підвищенням кваліфікаційного рівня демобілізованим бійцям, а також їх родинам, волонтерам, медикам та журналістам. Можливою є консультація психологів та юриста.
Діяльність стартувала у жовтні 2016 року. Ініціатором створення був Олег Магалецький. Він розумів, що лише на волонтерських засадах фахові спеціалісти довго працювати не зможуть, оскільки потрібно за щось жити. Саме тому працівники отримують платню. До штату входять HR-менеджери, фахові психологи, юристи. З двадцять одної людини десятеро – колишні військові та члени їх родин. Вони не з чуток знають, що таке війна.
Її звати Ольга. Від початку військового конфлікту дівчина допомагала армії:
У 2014 році разом з іншими волонтерами поїхала до Новоайдара з допомогою для бійців – смаколиками і запчастинами до техніки, що вони замовили. Тут вперше побачила що таке "Гради", як прокидатися від вибухів, що таке обстріли, як живуть та служать солдати.
Ольга Завялова, HR-менеджер Центру Axios
Далі дівчина вивчилася на парамедика і працювала на першій лінії оборони. А вже повернувшись додому, почала шукати роботу. На колишньому місці втриматись було не сила. Спроба працювати в індустрії краси теж не була успішною. Мовляв, відчувала, що займається чимось не тим. За її словами, колегам було байдуже до війни. Ніби її зовсім немає або вона не настільки важлива.
Ольга з чоловіком – добровольцем батальйону "Дніпро-1", з яким познайомилась при Першому добровольчому мобільному шпиталю імені М. Пирогова, знову поїхала на ротацію на схід. Подружжя планувало вже згодом йти служити, аж раптом дівчина натрапила на оголошення в інтернеті, що в Центр AXIOS потрібен HR-спеціаліст, і відгукнулася.
"Не знала, що буде, якщо сюди не потраплю. Побачила, що це робота, про яку я мріяла. І зрештою мене взяли. Коли почала працювати, було не завжди легко, роботи багато. Та розумію й ловлю себе на думці, що радію від того, чим займаюся. Адже маю змогу допомогти та ділитися досвідом", – розповіла Ольга Завялова.
Ми бачимо свою місію у тому, щоби кожна людина, яка захищала нас на сході, у цивільному житті продовжила це робити, але соціально-економічним шляхом. Бо для того, щоби військо було сучасним, щоби мати можливість закуповувати необхідну техніку, щоби могли медично забезпечити кожного бійця, ми повинні бути економічно розвиненою державою.
Тому ті, хто знаходиться на мирній території, мають бути максимально продуктивними у своїй соціально-економічній діяльності і намагатися заробляти найбільшу кількість грошей для себе і, відповідно, через податки, через купівлю продукції в Україні дозволяти нашому бюджету забезпечувати достойний рівень окладу для військових, матеріально-технічне забезпечення, лікування. Якраз працевлаштування допомагає у цьому", – повідомив Олег Магалецький для Дивись.info.
Олег Магалецький, керівник Центру Axios
Людина, що звертається до Центру, насамперед потрапляє на консультацію до психолога-профорієнтолога. Після цього її спрямовують до HR-спеціалістів. Вони допомагають зі складанням резюме, підготовкою до співбесіди. Якщо потрібно, шукають курси із підвищення кваліфікації та перекваліфікації. Затребувану на ринку праці кваліфікацію можна здобути на спеціальних курсах та семінарах, що забезпечуються Центром безкоштовно.
Для бійців, котрі повністю або частково втратили працездатність, є альтернативний варіант – програма "Знайди себе в IT", яка дозволить пройти фахові сертифікаційні курси й працювати дистанційно, маючи лиш інтернет і комп'ютер.
Читайте також: Активістка розповіла про найпопулярнішу послугу в центрі для ветеранів АТО
За словами Михайла Мартищука, HR-менеджера Центру Axios, на сьогодні із запитом на ІТ-освіту звернулися 43 ветерани. 13 із них навчаються на спеціалізованих курсах, а 11 вже закінчили їх. Два ветерани були працевлаштовані, а один відкрив власну справу.
Бійці – спеціалісти за фахом – змінюють суспільство зсередини. Краща мотивація й дисципліна, більша дружність, чесність – риси, що якісно відрізняють ветеранів війни на ринку праці. Тому треба руйнувати стереотипи, що склалися в суспільстві.
Головна мотивація, з якою звертаємось до бізнесу: у західному світі всі ветерани – флагмани реформ, так має бути і в нас. У випадку співпраці з Центрами на кшталт нашого, підприємство стає соціально відповідальним. До того ж кількість ветеранів в компанії посилює захист від рейдерів,
– продовжує Сергій Дрозд.
Сергій Дрозд, прес-секретар центру Axios
Робота Центру побудована на співробітництві з бізнесом.
Axios постійно в пошуку компаній, охочих взяти участь в реінтеграції воїнів до мирного життя.
Але не працевлаштуванням єдиним. Фахівцями здійснюються юридичні консультації та психологічна підтримка.
Крім цього, інтенсивно проводяться лекції й семінари на актуальну тематику, що пришвидшують адаптацію до мирного життя. До слова, нещодавно відбувся спільний захід з автором програми стрес-підготовки "Броньований Розум" Костянтином Ульяновим. Лекція була спрямована на знайомство з базовими поняттями у сфері стрес-підготовки та запобігання ПТСР у бійців та цивільних.
Для охочих розвинути комунікативні навички діють курси ділової української мови та англійський розмовний клуб.
Так, Сергію Павлову курси з вивчення англійської мови допомогли поновитися в університеті. За плечима у чоловіка кілька років військової служби на сході країни. По поверненню до мирного життя не зміг займатися справою, що робив багато років, оскільки важливий бізнес-партнер змінив умови співпраці. Тому Сергій підприємцем переорієнтувався на інший бізнес – почав займатись продажем брендового дитячого одягу.
Планую розширювати власний бізнес. Розвиватися. Коли досягну бажаного, зможу запрошувати на роботу ветеранів. А З України таки їхати не хочеться. Я жив 1,5 роки у Варшаві, там краще, але тут рідніше.
"На кінець вересня 2017 року до Центру звернулися 767 чоловік. 169 із них були працевлаштовані. 124 клієнтам надано можливість пройти навчання на профільних курсах. У загальному середня тривалість надання послуг клієнтам з моменту звернення до моменту працевлаштування становить 45 годин. Із розширенням нашої діяльності збільшується кількість запитів", – наводить статистичні дані прес-секретар Сергій Дрозд.
І додає:
"Основний вектор роботи направлений на Київ і область. Як психологам так і HR-менеджерам важливо працювати з людиною наживо. Інколи надаємо допомогу бійцям з інших регіонів, однак це проблематично. Тому ми готові передати свій досвід аналогічним центрам".
Центр Axios є ініціатором створення центрів практичної допомоги захисникам в інших містах. Детальний опис алгоритмів роботи зафіксовано в спеціальному документі, так званій "франшизі" .
Наші працівники готові виїжджати в регіони й ділитися своїм досвідом, а також допомагати переконувати місцеву владу та локальний бізнес у необхідності створення таких Центрів. Окрім того, вони з радістю приймуть у себе охочих розвивати справу з реінтеграції ветеранів. Такий формат не лише дає змогу передати необхідні знання та навички, але й наочно продемонструвати як працює Центр. Бо ж краще, як кажуть, один раз побачити, ніж сто разів почути,
– запевняє менеджер з комунікацій Тетяна Калашнюк.
Питання системної та професійної реінтеграції ветеранів війни у мирне життя є гостро актуальним як в столиці, так і поза її межами.
Читайте також: Українські ветерани АТО взяли участь у Марафоні морської піхоти США: фото