Як працює установа, яка заробляє на росіянах мільярди: ексклюзив

6 квітня 2018, 16:08
Читать новость на русском

Вони щодня спілкуються з росіянами і заробляють на них мільярди. Це про диспетчерів компанії "Укртрансгаз", які з Росії до Європи транспортують паливо. Вони працюють закрито, не афішуючи публічно, що і як роблять. Але, з огляду на суспільну цікавість українців і світу до газу, зокрема, до російського "Північного потоку", вони відчинили двері.

В оперативно-диспетчирському управління слідкують за газотранспортною системою протяжністю – 35 тисяч кілометрів. І з таємною кімнатою журналіста 24 Каналу знайомить директор департаменту Андрій Дацюк.

Читайте також: "Нафтогаз" може почати стягнення боргу з "Газпрому" вже у квітні

Без зайвих питань, керівник одразу показує останні дані, скільки і звідки Україна отримала, витратила і перекачала газу.

Ви бачите ситуацію на 10:00 ранку газотранспортної системи України. Власний видобуток в добу – 55,9 мільйона, надходження з країн Європи – 5 мільйонів, відбір з наших підземних сховищ – 45 мільйонів на добу. Споживання України складає 106 мільйонів на добу,
– прокоментував директор департаменту "Укртрансгазу" Андрій Дацюк.

Та крім споживання, Україна добряче заробляє і на транзиті. За переправу блакитного палива з Росії до Європи, "Газпром" щороку сплачує Україні близько 3 мільярдів доларів. І з 2009 обсяги постачань майже не змінювались. Та з початком російсько-української війни, "Газпром" почав ставити Україні палки в колеса і спекулювати із заниженим тиском в трубах.

І хоча ця умова прописана в контракті, штрафні санкції тоді чомусь не передбачили. Відтак, і покарання для росіян ніякого немає. І щоб не червоніти перед європейськими партнерами, українська сторона змушена більше витрачати грошей і додатково нагнітати тиск в трубах.

Газові україно-російські відносини завжди були не простими. Ми вже пережили дві так звані газові війни. А останнє рішення Стокгольмського арбітражу взагалі ввело діалог у глухий кут.

Скільки російського експорту проходить через українську газотранспортну систему – дивіться у сюжеті.