Альтернатива поліції чи прикриття для рекету: експерти висловили побоювання щодо діяльності "Національних дружин"

6 лютого 2018, 16:37
Читать новость на русском

28 січня 600 членів нового збройного формування "Національна дружина" в центрі Києва склали присягу. Хоч Україну, в якій більше трьох років триває війна, не здивувати військовими маршами та мітингами на вулицях, однак новина про створення цього громадського об'єднання вже встигла шокувати багатьох.

Дехто назвав "Національну дружину" "недемократичною силою", ще хтось припускає, що за нею стоїть МВС, яке планує натиснути на Президента Порошенка перед виборами у 2019 році, інші ж вийшли на демонстрацію проти "Нацдружини", пише кореспондентка The Daily Beast Анна Нємцова.

Експертне середовище теж неоднозначно сприйняло появу такого громадського об'єднання, яке, за словами його лідера Ігоря Михайленка, покликане знищити злочинність на вулицях країни.

Читайте також: "Національні дружини": кишенькова армія, гітлерівці чи захисники громадського порядку?

Прес-секретар "Національної дружини" Роман Чернишов назвав цю структуру частиною руху "Азов", нагадує журналістка.

"У 2014 році батальйон "Азов" продемонстрував мужність у боях проти російських бойовиків на Донбасі, а солдати батальйону не соромилися своїх ультраправих поглядів", йдеться у статті.

На думку глави Групи моніторингу прав національних меншин В'ячеслава Ліхачова, робити висновки про популярність "Національних дружин" рано.

"В останні кілька років крайні праві групи і політичні партії втрачали свій електорат. На мій погляд, "Національна дружина" як альтернатива непопулярній поліції має шанс на симпатії простих людей", заявив він у кометарі для видання.

Проте дослідниця Human Rights Watch з питань України Таня Купер не така оптимістична у своїх прогназах щодо діяльності збройного формування.

Ми (Human Rights Watch – "24") стурбовані тим, що деякі ополченці "Національної дружини" в минулому були членами неонацистських організацій. Нам цікаво, чи забезпечило Міністерство внутрішніх справ України правову підготовку для ополчення і чи буде цей вуличний патруль захищати всіх або тільки тих, кого вважатиме за потрібне,
– зауважила Купер.

А соціолог Аня Гриценко в розмові з Нємцовою зазначила, що у багатьох українців зародилися підозри, що цю силу використовуватимуть як "прикриття для рекету".

"Ми бачимо багато негативної реакції на "Національні дружини". Хоча учасники маршів не скандували нічого ультранаціоналістичного, у людей вже є рефлекс. Вони кажуть, що бояться повернення 1930-х років", констатувала Гриценко.

Читайте також: Посол Канади застеріг Україну від наслідків створення "Національних дружин"

Нагадаємо, в Україні почала діяти громадська організація "Національна дружина". Офіційно її склад – близько тисячі осіб. ГО є крилом політичної партії "Національний корпус", яка пов’язана з полком "Азов". Представники організації збираються охороняти порядок на вулицях та обороняти країну від зовнішньої агресії.