Читав лекцію про масові вбивства НКВС, – польський історик Глембоцький про видворення з Росії

28 листопада 2017, 14:06
Читать новость на русском

Польський історик, доктор історичних наук, співробітник Ягеллонського університету в Кракові та Інституту національної пам'яті Польщі Генрик Глембоцький, якого депортували з Росії, розповів про обставини свого затримання.

Про це повідомляє видання "Коммерсант".

Читайте також: Польський науковець пояснив, чому зіпсувались відносини між Україною і Польщею

Генрик Глембоцький зазначив, що приїхав в Росію 14 листопада для роботи в архівах і для того, щоб на запрошення Польського інституту в Санкт-Петербурзі прочитати дві лекції про долі поляків в СРСР у роки Великого терору.

Затримання для мене стало несподіванкою. Я не знаю, чи вплинула на рішення ФСБ тема моєї лекції в Санкт-Петербурзі: я розповідав в тому числі про те, що в роки Великого терору в рамках "польської операції" за наказом Сталіна і Єжова НКВС вбило не менше 111 тисяч, а за деякими даними, до 200 тисяч поляків,
– повідомив історик.

За словами Глембоцького, співробітники ФСБ несподівано затримали його 24 листопада близько 23:00 на Ленінградському вокзалі в Москві.

"Поліцейські на Ленінградському вокзалі передали мене співробітникам ФСБ – втім, ніяких посвідчень ті не надали, і крім того, відмовилися запросити співробітників польського консульства", – сказав він.

Історик розповів, що документ, датований 21 листопада, йому пред'явили в ніч на суботу, 25 листопада, тобто коли на виїзд залишалося менше доби.

Думаю, що якби документ потрапив до мене раніше, польське консульство спробувало б прояснити ситуацію, а так було вже пізно. При цьому, хоча я дуже просив співробітників ФСБ, щоб вони пояснили мені, чому мене викидають з Росії і забороняють повернутися, мені повідомили, що вони не зобов'язані пояснювати цього,
– зазначив він.

Читайте також: Росія може виграти двічі, – генерал про небезпеку для України і Польщі

Поляк розповів, що до цього ніколи не мав проблем з російськими спецслужбами.

"Я займаюся темою польсько-російських відносин у XIX-XX століттях, вперше приїхав до Росії ще в 1993 році і з того часу безліч разів повертався. Я провів місяці в архівах Санкт-Петербурга і Москви, видав кілька книг по темі відносин між Польщею та Росією. І у мене ніколи не було проблем ні з офіційними відомствами, ні зі спецслужбами", – сказав він.