Неминуча допомога Заходу: самої зброї замало
У вівторок, 17 лютого, стало відомо, що Міністерство оборони України склало "список потреб" та відправило його до Сполучених Штатів.
За словами радника Президента України Юрій Бірюкова, мова йде і про бронетехніку, і про озброєння.
Про те, чи буде це оборонне озброєння, чи летальне наразі невідомо. Як пояснив колишній заступник державного концерну "Укроборонпром", екс-директор авіаремонтного заводу "Авіакон" Максим Глущенко, якщо США і прийме рішення про поставку, то найближчим часом не варто очікувати на суперсучасну зброю, важку бронетехніку чи авіацію.
"Можуть поставити нам допоміжне обладнання, спеціальний автотранспорт, засоби зв'язку, форму, захисну екіпіровку (бронежилети, шоломи), медичне обладнання та аптечки американцям цілком під силу. І я вважаю, що вони це зроблять. Але цей прогноз вірний, якщо укладене перемир'я (Мінськ-2) буде значною мірою дотримуватися і сепаратисти не почнуть наступ, намагаючись захопити нові території. У цьому випадку реакція західних партнерів напевно посилиться, і тоді я не виключаю варіанту повноцінних поставок уже летального зброї", — наголосив він.
Разом з тим, український політолог Олександр Палій переконаний, що з огляду на події, які сьогодні розгортаються на Донбасі, може йтися і про летальну зброю. Більше того, якщо вона буде надана у достатньому обсязі – то це зможе зупинити конфлікт.
Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк також переконаний, що Західні партнери обов'язково нададуть Україні летальну зброю. За його словами, Захід добре усвідомлює, що надання Україні високоточної зброї є "надзвичайно нагальним питанням".
Однак поспішати із такою впевненістю поки що не варто – рішення залежатиме виключно від західних партнерів, і однозначної позиції щодо його прийняття поки що нема. Європа зайняла очікувальну позицію, США вагаються. Очевидно, що Захід хоче переконатися, що всі дипломатичні шляхи стабілізації ситуації в Україні вже випробувані.
Серед основних аргументів "проти" поставок зброї в Україну, як пояснив експерт Академії державної політики при Інституті Кеннана Майкл Кофман, полягає в тому, що будь-яке озброєння сьогодні ніяк не змінить ситуацію в Україні. Більше того, за його словами виграти війну з Росією на її кордоні неможливо. Кофман також зазначив, що, на думку багатьох, всі проблеми — в українській армії.
"Українська армія небоєздатна, у неї відсутня координація з добровольчими батальйонами — вони не воюють як єдина сила. У неї багато структурних проблем, які озброєння не зможе вирішити, навіть якщо б ми вам надіслали наші найкращі танки, і на них поставили ракети і гранатомети", — сказав він.
Експерти ж Міжнародного інституту стратегічних досліджень переконані: якщо США все ж таки наважаться передати оборонне озброєння Україні, Росія відкрито заявить про те, що буде перекидати зброю проросійським терористам в Донбас. При цьому Росія доправить озброєння швидше, ніж США, і таким чином американські зусилля будуть знівельовані російською ескалацією.
Але не всі ставляться до цього рішення з такою обережністю. Професор Колумбійського університету і співробітник Ради закордонних справ Стівен Сестанович нагадав, що знову і знову Росія допомагала бойовикам захоплювати території. Щоб утримати нову угоду про перемир'я в силі, українська армія повинна бути добре озброєна і забезпечена. Разом з тим, на його думку, проросійські бойовики з потеплінням можуть наважитися на нові захоплення, тому Україна повинна бути готова їм протистояти.
Директор програми дослідження Росії і Євразії в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень США Ендрю Кучінс зазначив, що Росія продовжуватиме свій наступ на Україну доти, доки не відчує спротиву. При цьому, як вважає експерт, президент Росії Володимир Путін розраховує, що США і Євросоюз ніяк не будуть втручатися в конфлікт на Сході України. Саме тому Вашингтону варто передати озброєння Києву, щоб зламати розрахунки агресора.
При цьому у своїй редакційній статі Washington Post пише, що експерти радять США негайно передати Україні оборонне озброєння на суму в мільярд доларів, а також на суму 2 мільярди доларів впродовж наступних двох років. Вони також сподіваються, що до програми допомоги Україні долучаться союзники США в НАТО, такі як Великобританія і Польща. Видання наголошує, що Президент Обама зробив пріоритетом пошуки рішень, які б дозволили Путіну вийти з гри, зберігши обличчя. "Але очевидно, що зараз мета Путіна полягає зовсім не в цьому. Він хоче перемогти в конфлікті, який він називає війною проти НАТО і перекроїти порядок у Європі, який встановився після Холодної війни. Він зупиниться лише в тому випадку, якщо перемога надто дорого коштуватиме його режиму", — вказано у статті.
Разом з тим, повідомляється, що тиск сенату на президента США у питанні озброєння України посилюється, окрім того, журналісти вбачають добрий знак і в тому, що новий голова Пентагону має відверто проукраїнську позицію. Все це вкупі збільшує шанси України отримати необхідне озброєння. Більше того, за словами експерта Миколи Воробйова, питання постачання озброєння вже узгоджені обома країнами.
Як підрахував колишній радник міністра оборони США, професор Джорджтаунського університету Філіпп Карбер, найбільше українські військові потребують протитанкового озброєння та безпілотних літальних апаратів. Йдеться також про артилерійські радари, які не дозволять російській артилерії перебувати близько й обстрілювати українські позиції і змусять Росію відвести її назад. Київ потребує також сучасних засобів зв’язку, оскільки зараз радіоефір прослуховується росіянами.
Однак поставки самого лише озброєння для України замало. Нам також потрібні інструктори, які навчать ним користуватися та допоможуть підготувати технічних фахівців, які зможуть його обслуговувати.
"Якщо буде політична воля, думаю, США зможуть нам дати все, що нам потрібно. Питання в тому, чи зможемо ми цим користуватися. Будь-яке обладнання вимагає перепідготовки. Навіть якщо здається, що і там, і тут однакові автомати, тому, як його чистити, як за ним доглядати, як ліквідовувати затримки – цьому кваліфікований інструктор має навчити наших інструкторів, які, у свою чергу навчатимуть особовий склад. Це досить складно. Той самий банальний автомат може у будь-який момент відмовити і якщо людина не знайома з його конструкцією, бо це інша система, вона не зрозуміє що сталося", — пояснив фахівець з озброєння Костянтин Лєснік.