Чому кількість росіян у місії СММ ОБСЄ весь час збільшується?

4 октября 2017, 08:01

Питання складу місії СММ ОБСЄ є надзвичайно важливим і чутливим для українців.

На десятках політичних і дипломатичних зустрічей ми з колегами, дипломати, керівництво держави піднімали питання збалансованого складу місії. Ми говорили про несприйняття збільшення присутності росіян в СММ з головуючим в ОБСЄ тодішнім міністром закордонних справ ФРН, паном Штанмайєром, і нинішнім Австрії, Себасьяном Курцем, з послами країн-членів ОБСЄ, бо це принципово. Усвідомлюючи, що РФ заблокує місію, якщо там не буде представників всіх 44 країн, при цьому вимагаючи збалансованої присутності дійсно неупереджених спостерігачів.

Читайте також: Жителі окупованого села просять звільнити їх від терористів: написали звернення в ООН

Так само очевидним є наступне: якщо в місії був один росіянин і їх раптом стало 2, це означає, що росіян збільшилося вдвічі. Якщо напочатку роботи місії росіян було 20, а на січень 2017 іх в місії стало 39, це означає, що їх збільшилося вдвічі.

Втішена оперативністю, з якою ОБСЄ відреагувала на мій коментар, що росіян в СММ подвоїлося, й аргументацією, що з січня 2017 їх, навпаки, зменшилося з 39 до 35. Примітно, що в унісон з ОБСЄ ображений коментар видав російський МЗС, мовляв, що їх громадян в місії дуже і дуже мало.

Але 35 – не 20. І питання збільшення самої місії – недостатній аргумент для українців.

Та і взагалі, мільйони українців задаються питанням: що серед цивільних, шановних спостерігачів, роблять представники країни-агресора? Звичайно, ми роз'яснюємо, що РФ є однією з учасниць ОБСЄ, що без її підтримки місії рішення по СММ ОБСЄ було б заблоковане тією ж Росією. Але хто пояснить нам і мільйонам украінців: чому краіна-член ОБСЄ і постійний член Радбезу ООН щодня нехтує основоположними принципами цих організацій, чому щодня порушує права людини в окупованому нею Криму і на Донбасі, навіщо відтяли шмат нашої територіі? Питання риторичні.

Так, свого часу РФ заблокувала місію Грузії, коли та не погодилася на присутність росіян. Тому, аби був консенсус ОБСЄ по місії, там присутні представники всіх 44 країн-членів організації.

В місії СММ ОБСЄ дійсно працюють незалежні спостерігачі 44 країн, але жодна з цих країн, окрім Росії, не нападала на Україну, не вбивала наших громадян, не брала їх в заручники, не крала наших територій, не вивозили наші демонтовані заводи, не калічили наших людей, не відтяпувала наші територорії. Тому наша увага до присутності росіян і надалі буде особливою.

Так, дійсно, місія починалася з 511 спостерігачів, потім, в найгарячіші дні 2015 була значно збільшена (за що дякуємо ОБСЄ), більшість спостерігачів представляють країни ЄС, США і Канада. Але в місії є й росіяни – громадяни країни-агресора. До речі, в коментарі я зазначила, що в місії значно збільшилася й присутність лояльних до Москви країн, тих, які голосували проти українськоі Резолюціі в Генасамблеї ООН щодо порушення РФ прав людини в Криму. Наприклад, за цей час в місії в 8 разів виросла присутність білорусів, ( а це ж союзна з РФ держава), з 1 до 8 представників. І коли представництво збільшується з 1 до 8, це означає, що воно виросло в 8 раз. Так само з 1 до 9 збільшилося представництво Сербії. На січень в місії також 16 представників Киргизстану, 12 представників інших країн СНД.

Ми з повагою і подякою ставимося до роботи СММ ОБСЄ, їх важливого внеску в відновлення миру на Донбасі. Ми жорстко реагуємо на будь-який факт агресії проти СММ ОБСЄ і недопуска до територій. Разом з тим, ми і надалі дуже чітко будемо моніторити склад місії і виступати за те, щоб там були дійсно незалежні спостерігачі. Пишу максимально дипломатично.

Вже сьогодні разом з колегами-депутатами ми готуємо запит до ОБСЄ з проханням надати офіційну інформацію по рокам і місяцям, як змінювалася динаміка присутності представників тих чи інших країн в місії, в першу чергу РФ. Бо іноді цією інформацією не володіють навіть наші дипломати.

Також український парламент категорично проти будь-якої присутності бодай одного росіянина в можливій миротворчій місії ООН.

Р.S. Наостанок. Історія з реакцією на заяви по складу місії чудово ілюструє, як непросто українській переговорній групі в Мінську, де є незалежні і неупереджені представники ОБСЄ, упереджені і жорсткі та хитрі росіяни і ще запрошені ними персонажі. Але нам своє робити – жорстко, послідовно, з цифрами, фактами і відкритою публічною позицією відстоювати національні інтереси України, відстоюючи при цьому основоположні принципи ОБСЄ, ООН, РЄ, як то повага до територіальної цілісності і суверенітету країн до прав людини.

Також я вважаю позитивним той факт, що завдяки інтерв'ю ТСН, присвяченому можливій миротворчій місії, увагу суспільства було привернуто й до зусиль влади щодо збалансованості представництва місії СММ ОБСЄ.

Автор: Ірина Геращенко

Читайте також: Опубліковано фото бійців АТО, які загинули на передовій у вересні