"Мовний" закон очима культурної еліти
Прийняття Верховною Радою України закону про мови у другому читанні викликало масові протести опозиції і вплинуло на кожного українця.
Хтось виступає за цей законопроект і хоче, аби його підписав Янукович, а хтось сподівається на вето, вважаючи українську мову єдиною державною.
Я вирішила поцікавитися в українських спортсменів, ведучих, акторів, музикантів, співаків, художників та письменників, що ж вони думають з цього приводу, що для них значить цей закон і як вони до нього ставляться. Серед тих, з ким вдалося сконтактуватися, майже усі переконані, - українська мова повинна бути єдиною державною.
Відомий український художник та автор сатиричних п’єс Лесь Подерв'янський переконаний, що автори закону "Про засади державної мовної політики" і ті, хто його приймали, не прорахували свої наступні кроки.
Я гадаю, що люди, які це зробили (автори мовного закону, - "24"), вийшли тільки на один крок, як поганий шахіст, не прораховуючи другого, третього та четвертого.
Український стронґмен, володар титулів найсильнішої людини України та найсильнішої людини світу Василь Вірастюк вважає, що мовним законом, як завжди, намагаються "стравлювати народ".
В чому ж проблема: забороняти чи не забороняти розмовляти російською мовою? От ми зараз втрьох стоїмо: українською розмовляю лише я, інші хлопці говорять російською. Нам нічого не заважає розмовляти двома мовами, - абсолютно ніякої проблеми немає. Водночас, усі ми проти цього закону про мови.
Українська співачка, переможниця Євробачення-2004 Руслана, переконана, що ухвалення "мовного" закону - це "політичні технології напередодні виборів".
Не певна, що інші громадяни думають по-іншому. Всі чудово розуміють, що відбувається. Я обговорювала цю тему зі своїм чоловіком. І питаю: "Сашко, а що зараз буде?". А він мені каже: "Та нічого не буде. Повір, все, що було, все так і залишиться. Нічого не зміниться. Хіба це може щось змінити?". Я теж так подумала, - а хіба це щось змінить?
Відомий український письменник Юрій Іздрик переконаний, що у випадку з "мовним" законом "Янукович поведеться так, як йому підкажуть його радники".
Єдине, що є у всьому цьому втішного - це те, що нарешті виникає суспільна дискусія. Проте, немає культури суспільної дискусії: коментують переважно якісь тролі. Немає того, що притаманне західним суспільствам.
Відома українська акторка і телеведуча Наталія Сумська переконана, що "мовний" закон взагалі "не повинен бути на теренах України".
Сподіваємося, що мудрість таки переможе і Гарант не підпише цього документа. Та й не тільки він, а й усі ті, від кого цей закон залежить. Як писала ще Леся Українка, - надія - це все, що є у людей. В українців якраз надія й залишилася. Адже не можна так чинити з людьми і обкрадати державу.
Популярна українська художниця Євгенія Гапчинська вважає, що в Україні повинна бути єдина державна мова - українська, адже, "як не крути, - ми живемо в Україні".
Звісно, лояльно потрібно ставитися до всіх мов, якими розмовляють в Україні, але все ж українська повинна бути державною. Чомусь у Франції - це французька мова, в Італії - італійська. Тому, звісно, що в Україні повинна переважати українська мова.
Телеведучий Юрій Горбунов вважає, що "на 21-му році незалежності України "мовний" закон - це ганьба і перший крок до здачі незалежності країни".
Мені здається, що до сьогоднішнього дня ніхто нікого не утискав з приводу того, хто якою мовою розмовляє, пише чи робить написи у своїх магазинах. Але я вважаю цей закон прямим знущанням над українським народом, а український народ це - і російськомовний, і україномовний. Та в країні має бути одна державна мова і це принаймі сподівання на те, що наші внуки і правнуки в цій країні розмовлятимуть українською мовою, в іншому разі - ми приречені.
Актриса Ірма Вітовська, відома за роллю Лесі у серіалі "Леся+Рома", гадає, що Віктор Янукович може зіграти й за іншим сценарієм і ветувати закон про мови.
Якщо можна зіграти в доброго царя при поганих боярах, то чом би й не ветувати цей закон? Це все якась така дурна оперета, в якій я сама не знаю, хто я: артист чи глядач.
Відома сучасна українська письменниця Ірена Карпа переконана, що закон про мови ініціаторами "начебто спрямований на Донбас, начебто проти "бандерівців", хоча, насправді, це все робиться під Віктора Януковича і Партію Регіонів".
У моїй англомовній сім'ї діти вважають приорітетною українську мову. Якщо мій чоловік, американець, вивчив українську мову, то чому цього не можуть зробити люди в регіонах? Це ж мова країни, у якій ви живете.
Український футбольний коментатор Віктор Вацко впевнений, що кожен громадянин України повинен володіти українською мовою, як єдиною державною.
В Німеччині, до прикладу, теж багато нацменшин, але турок має знати німецьку мову, він прийде до крамниці і розмовляє німецькою. Те ж має бути і в нас. Хоча б з поваги до землі, на якій вони живуть, і до країни, яка дала їм громадянство. Не хочуть, - до побачення.
Народний артист України Богдан Бенюк вважає, що український Президент підпише закон "Про засади державної мовної політики".
Янукович обов'язково підпише цей закон. Я переконаний, що наш гарант робить це тільки для "користі" українців. Він підпише його і тішитиметься разом з виборцями, які обрали його Президентом України. Я його президентом не обирав і я сумуватиму через цей підпис.
Українська гімнастка, Президент української федерації гімнастики Стелла Захарова каже, що "досі не може зрозуміти, як могло взагалі комусь прийти в голову зробити таке неподобство". Спортсменка наводить приклад Швеції, де прожила впродовж 10 років.
Шведи чудово розмовляють англійською мовою, але рідна мова для них - шведська і всі розмовляють нею. І я була вимушена вивчити шведську мову. Тому я переконана, що першою мовою в країні повинна бути національна. Хоча я й не противниця того, аби російська мова була другою. Але робити з цього всього отаке політичне неподобство не потрібно. В країні дуже багато інших глобальніших питань.