Референдум в Каталонії: як реагувати Україні
Питання каталонського референдуму сьогодні в Україні надзвичайно сильно розігрується у соціальних мережах.
Але Україні не варто сприймати референдум в Каталонії як свій власний і масштабувати результати його наслідків на свої персональні внутрішні політичні питання, як би цього не хотілось Кремлю. Тому що ми бачимо, що в Україні каталонський референдум підігрівається медійно, аби продемонструвати певні паралелі між подіями, які відбулись в Криму, та подіями, які відбуваються сьогодні в Іспанії. Навіть вихід України зі складу Радянського союзу, має інші політичні аспекти.
Читайте також: У Каталонії вимагають дострокових виборів від прем'єр-міністра Іспанії
Іспанія – не Україна
Насправді ніяких аналогій немає, жодним чином ці дві кардинально різні ситуації порівняти не можна. Наприклад, хоча б в силу того, що Каталонія йшла до цього референдуму вже дуже давно. Епогеєм став 2015 рік, де на місцевих виборах уже піднімались питання про плановий референдум, який до того був закладений в Конституції, правда, з погодження центральної влади.
Водночас Конституція України не передбачала відділення Криму в тому числі через референдум. Навіть більше, референдум у Криму є нелегітимним, тому що відбувся без нагляду міжнародних спостерігачів, без демократичних процесів, у строки надзвичайно зжаті, за наявності військових на дільницях, до того ж кількість вкинутих в урни бюлетенів була більшою, ніж тих, хто взагалі прийшов на дільницю.
Тому, власне, це треба розділяти. Дуже важливо – не намагатись займати позицію Іспанії чи Каталонії. В кожного у цьому питанні є суб'єктивна і персональна думка. До речі, дуже часто продиктована не політичною логікою, а просто емоційною любов'ю до всієї Іспанії чи виключно конкретно до Каталонії.
В Іспанії проходять масові акції протесту
Як діяти Україні в даній ситуації?
Тому Україні треба емоційно понизити градус своїх коментарів, своїх переживань, більше концентруватись на внутрішніх питаннях і проблемах. І не намагатись знову ж таки перетягувати ці аналогії на українську ситуацію: вони кардинально різні та й взагалі не мають нічого спільного.
Більше того Україні треба робити зараз все можливе, щоб цей референдум не мав впливу на відносини між Україною й Іспанією. Тому що Іспанія підтримує Україну, і в голосуванні в ЄС у тому числі, і їхні внутрішні справи не повинні вплинути на наші зовнішні.
Підтримувати можна будь-кого, можна бути лояльним чи не лояльним до тієї чи іншої країни, чи то регіону, який хоче незалежності, тим більше в такий складний буремний час, який ми бачимо сьогодні: Брекзіт, голосування по Шотландії, Трамп, Каталонія, можливо, ще буде підніматись питання "Ліги Півночі" в Італії. Але все це не повинно впливати на українську зовнішню політику. Бо дуже часто ми втрачаємо можливості, де можна було б заробити бали, але ніколи не втрачаємо можливості, там, де можна ці бали втратити.
Тому потрібно робити висновки та рухатись вперед.
Читайте також: Після референдуму в Каталонії оголосили всезагальний страйк