Як визначити власника сайту: юридичне вирішення питання

27 декабря 2017, 13:05

В Україні уже є прийняті судові рішення, які дають підстави вирішити низку питань, піднятих представниками сфери ІТ на тему визначення небезпечного контенту та власників сайтів, які такий містять.

Про це під час конференції UADOM проінформував Юрій Каргаполов, представник Центру компетенції Консорціуму "Український центр підтримки номерів і адрес" (УЦПНА).

"Є чим, що і як вирішувати. Маємо 4 відсилки: на інформаційний лист Вищого господарського суду України від 27.03.2007 року, постанову пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 року, від 4.06.2010 року, і постанови пленуму Вищого господарського суду від 17.10.12 року, де надані підстави для того, щоби всі питання і проблеми, на які вказують юристи, були нормально вирішені", – уточнив Каргаполов.

Читайте також: Персональні дані та як їх захистити: правовий аспект проблеми

Щоб встановити власника сайту, на сьогодні існує дві схеми, пояснив Юрій Каргаполов: через Hostmaster за доменом .ua і через "Український мережевий інформаційний центр" за доменом .ua і в тому числі за доменом .ukr.

Зверніть увагу: на визначення Господарського суду Вінницької області від 13.09.2017 для отримання таких довідок потрібно звертатися у Центр компетенції УЦПНА. І таких рішень – не одне. Це говорить про те, що судова система визнала компетенцію і визнала правомочність отримання таких довідок таким шляхом. Це унікальний досвід не лише для України, країн СНД. Такої системи немає в Європі і у світі,
– наголосив Каргаполов.

За час роботи в УЦПНА отримали близько 3 000 запитів, з яких Центром компетенції опрацювали близько 400. Серед розглянутих типів заявок 80% – про захист достоїнства і честі фізичних осіб, ділової репутації фізичних та юридичних осіб, 15% – захист прав інтелектуальної власності, 3% – доменні спори, 2% – продаж контрафактної продукції.

Але функціонування цієї системи теж має низку поки що невирішених питань. Серед основних проблем, за словами експерта, величезна – з сервісом WHOIS. Цілі служби WHOIS не відповідають сучасним викликам, наприклад, у службі WHOIS містяться дані тільки на поточний момент (без режиму зворотного часу) – зміна таких даних може спричинити неможливість встановлення реєстранта/реєстратора на момент вчинення правопорушення; вказівка даних реєстратора в графі про реєстранта – може привести до пред'явлення позову до неналежного відповідача, неправильного вибору юрисдикції суду.

У нас є такий досвід. Наведу приклад: до нас звернулися по довідку про дані власника контенту, за спором, який тривав з 2015 року. Потрібно було встановити реєстранта на 2015 рік. Ми його установили, у нас є такі можливості. Суд прийняв за 30 хвилин рішення, яке не міг прийняти з 2015 року,
– уточнив Каргаполов.

Наступна проблема – встановлення без належного відповідача: це власник доменного імені? Власник облікового запису ресурсу? Хостер? Власник контенту? Причому визначення відповідача необхідно здійснити до моменту подачі позову, а фіксацію контенту необхідно здійснювати швидко, відразу після виявлення правопорушення – щоб уникнути зміни/видалення такого контенту. І потрібно встановити зв'язок між тим, що ви зафіксували, і хто є відповідальним.

Але увага. Ми кілька разів говорили "власник доменного імені". А пам'ятаєте, як англійською це звучить? Holder the main name. Не owner. Причому це з документів, які є в ICANN (інтернет-корпорація з присвоєння імен та номерів – "24"). Не власник, а тримач доменного імені. І юридичні наслідки, які мали би бути внаслідок цього в українському законодавстві відсутні, тому що немає нормального тезауруса (спеціальної термінології – "24"), і не приведені у відповідність ці речі. Але ми кажемо "власник", і суди з цього виходять,
– акцентував Каргаполов.

А один зі спорів, нагадав експерт – про торгові марки. Виникає питання: доменне ім'я, виходячи з парадигми ICANN – це інтелектуальна власність? Це питання було задане, уточнив експерт. І була зібрана відповідна секція з експертів, у Софії, у 2013 році. 50% експертів сказали, що так, це інтелектуальна власність, 50% – сказали ні. Причому один з кращих юристів по доменних іменах і інтелектуальній власності Джонатан Фрейкс сказав "А я не знаю". Тому що – holder, а не owner.

Читайте також: Блокування небезпечного контенту в Україні: позиція кіберполіції

Далі у списку проблем – зазначення реєстрантами недостовірних даних про себе або приховування таких даних в службі WHOIS, а також не розкриття їх реєстраторами в досудовому порядку – призводить до неможливості встановлення власника ресурсу в досудовому порядку.

Хоча реєстратор може надати дані лише про реєстранта, а хостинг-провайдер – про одержувача послуг хостингу, які не завжди є власниками ресурсу; реєстратор і хостинг-провайдер не є належними відповідачами, вважають в УЦПНА.

Крім того, у нас відсутні Єдині правила реєстрації та використання доменних імен, що призводить до неможливості:
- застосовувати єдину термінологію, порядок і умови надання послуг;
- застосовувати процедуру призупинення делегування доменного імені – як механізм захисту суб'єктів, чиї права порушуються;
- визначати актуальність даних про реєстранта, процедуру їх підтвердження, приховування / розкриття;
- застосування процедури досудового врегулювання доменних спорів тощо.

Читайте також: Інтернет-цензура в Україні: шляхи блокування небезпечного контенту та чому цього робити не варто

Основні задачі, які потрібно поставити перед собою, вважають в УЦПНА: перше – швидка фіксація факту розміщення контенту в мережі Інтернет з метою уникнення його подальшої зміни/видалення (формування належних і достатніх доказів), в тому числі з можливостями фіксації в зворотному часі. Друге – встановлення власника ресурсу-правопорушника (Закон України "Про авторське право і суміжні права"): власник облікового запису, який встановлює порядок і умови використання ресурсу (суб'єкт, від імені якого здійснюється інформаційна / господарська діяльність на ресурсі, не завжди є власником такого ресурсу), реєстрант доменного імені, отримувач послуг хостингу.

Опубліковано в рамках спецпроекту "Вільний Інтернет" від редакції сайту 24 та ГО "Інтерньюз-Україна", в рамках проекту "Інтернет-Свобода" на кошти уряду Королівства Нідерланди.