Санкціями по агресору: ЄС та США запровадили проти РФ нові секторальні обмеження

2 серпня 2014, 20:07
Читать новость на русском

Катастрофа “Боїнга 777” Малайзійських авіаліній дорого обійшлася Росії. Цього тижня Європа, вочевидь, під враженням від трагедії у небі над Донбасом - таки наважилася на третій рівень санкцій проти Російської Федерації.

Це рішення підтримали у Брюсселі посли країн ЄС та схвалили під час так званого "письмового саміту" європейські лідери.

Ці санкції передусім обмежують економічний сектор Росії, а також накладають ембарго на поставки зброї, забороняють експорт товарів подвійного призначення у військових цілях, доступ Росії до технологій в нафтовому секторі, - розповів представник Єврокомісії Джонатан Тодд.

Під дію санкцій ЄС потрапили, зокрема, 5 найбільших банків Росії: Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, ВЕБ та Россельхозбанк. Згортаються програми між Росією та ЄБРР і Європейським інвестиційним банком. Закриваються інвестиційні проекти між ЄС та анексованим Росією Кримом.

Водночас, за наполяганням Парижа, ембарго щодо торгівлі зброєю не стосуватиметься підписаних раніше комерційних угод. Тож Франція продовжить постачати Росії десантні кораблі "Містраль". Та, попри це, Україна рішення ЄС вітає.

США також запровадили чергові санкції

Сполучені Штати, які першими наважились на санкцій проти Росії, цього тижня запровадили їх нову хвилю. Американські обмеження вдарять насамперед по енергетичному, оборонному та фінансовому секторах російської економіки.

Зокрема, каральні заходи застосують до вже згаданих банків ВТБ та Россельхозбанку, а також Банку Москви і Об'єднаної суднобудівної компанії. Громадянам та компаніям США упродовж трьох місяців заборонено купувати боргові зобов'язання та майно цих фінустанов або пов'язаних з ними юридичних осіб. Експерти наголошують, нові санкції - суттєвий удар по фінансовій могутності Росії, який у Кремлі відчують вже зовсім згодом.

Тут питання вже не в тому, що у цих банках виникнуть обмеження. Тобі ніхто ані кредити не дасть, не будуть купувати твої акції, тому що на тебе закривають ліміт, - розповів економічний експерт Борис Кушнірук.

Російська економіка втратить від санкцій 100 млрд євро

За попередніми оцінками, нові санкції завдадуть російській економіці 100 мільярдів євро прямих збитків. У Кремлі, втім, поспішили заявити: західні обмеження не досягнуть своєї мети. Мовляв, країни, які їх запроваджують, також не відчувають від цього радості, - повідомив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Схожі переконання і у пересічних росіян.

Україна має намір приєднатись до санкцій проти Росії

Тільки наздоганяє західних партнерів сама "жертва" країни-агресора. Україна також планує запровадити економічні санкції проти Росії. Так, уряд доручив Державній фіскальній службі скласти перелік компаній з російським капіталом, що діють на території України.

Раніше при Кабінеті міністрів створили спеціальну комісію, яка займеться підготовкою секторальних та персональних санкцій проти Росії. А у парламенті вже підготували пакет відповідних документів.

Читайте також: Путіна санкції не торкнулися, значить — агресія продовжиться, — Нємцов

Пакет зустрічних санкцій може ухвалити і Росія, маніпулюючи газовим питанням, - вважають аналітики. Однак, такі кроки навряд чи допоможуть Кремлю подолати економічний колапс. Міжнародний валютний фонд вже сьогодні суттєво знизив прогноз зростання російського ВВП на наступний рік з майже півтора до 0,2%.