Наскільки надійною буде нова арка над Чорнобильською АЕС

15 грудня 2015, 22:09
Читать новость на русском

Наступного року Україна та й увесь світ відзначатиме сумні роковини – 30-ту річницю аварії на ЧАЕС.

Стільки ж часу радіацію стримує так званий об'єкт укриття – захисна конструкція, яку одразу звели над сумнозвісним реактором. Утім уже 2016 року термін її експлуатації завершується.

На зміну укриттю має прийти арка, яка повністю його накриє. Переможцем тендеру від ЄБРР у 2007 році стала французька компанія і вже у квітні 2012 взялася до роботи.

Одразу вирішили, що арку не зводитимуть безпосередньо над реактором. Рівень випромінювання тут критичний: усього за декілька годин робочий отримує річну дозу допустимого опромінення.

А от якщо відійти буквально на 200 метрів – рівень радіації стає вдесятеро менший. Окрім того для безпеки трьох тисяч робітників, які тут задіяні, з майбутнього будмайданчика вивезли ще 55 тисяч кубічних метрів забрудненого ґрунту й залили бетонний фундамент.

Будівництво арки розбили на 3 етапи. На першому звели половину конструкції. Далі по спеціальних рейках її відсунули поближче до реактора. На звільненому місці постала друга частина укриття. На наступному етапі їх з'єднають. А на завершальному – конструкція вагою майже 30 тисяч тонн герметично накриє реактор.

Розміри арки вражають: 270 завдовжки, 110 заввишки і майже стільки ж завширшки. Та головна перевага – це повна герметичність саркофага. Система вентиляції працюватиме виключно між шарами самої арки, це створюватиме внутрішній тиск.

Читайте також: Чорнобиль відчинив "таємні двері": журналістам показали ядерні нетрі АЕС

Для безпеки реактора слід було видалити аварійну вентиляційну трубу. Щоб розібрати її на частини, привезли один із найпотужніших у світі підйомний кран.

Нове укриття 4-го реактора буде доволі міцним і, за розрахунками інженерів, вистоїть, навіть якщо завалиться старий саркофаг.

Та перш ніж це станеться, інженери планують його розібрати. Під куполом арки встановлять систему кранів, за допомогою яких зможуть дистанційно розбирати конструкції старого "Укриття". А в далекій перспективі зі зруйнованого реактора за допомогою цих кранів вилучатимуть рештки ядерного палива та високоактивні уламки.