Втратити за безцінь: чи допоможе мораторій на землю скандальній реформі

9 липня 2017, 19:00
Читать новость на русском

І ми продовжуємо серію сюжетів про земельну реформу. Сьогодні мова про ще одну пересторогу: чи не втратимо ми землю, відкривши ринки. Бо ж її можуть скупити за безцінь іноземці. То правда це – чи черговий міф?

Багато фермерів категорично проти зняття мораторію на продаж землі: минулого року вони навіть на знак протесту заблокував кортеж Порошенка. Землероби побоюються, що не зможуть викупити землю, на якій хазяйнують і угіддя потраплять у чужі руки. У сусідній Польщі теж свого часу цього боялися. Тому і встановили мораторій на продаж земель іноземцям. Заборона діяла аж до минулого року. Поляки з нових країн-членів ЄС тримали її найдовше – 12 років.

Проте і зараз придбати там землю не просто. Таку ж заборону вочевидь пропишуть і в Україні. До речі, вона вже діє на землі не сільськогосподарського призначення. А навіть, якби її не було, то це не означає, що прагматичні іноземці вишикуються у чергу за українськими гектарами.

Читайте також: Як селяни реагують на можливе зняття мораторію на продаж землі

А ще купити багато землі дуже дорого. Навіть за 5 частину орних земель довелося б віддати 7 мільярдів доларів. І це за мінімальною ціною, яку зараз використовують для розрахунку платежів орендодавцям. Якщо ринок запустити – ціна зросте. В середньому засвідчує досвід на 20%. У Польщі гектар сьогодні коштує 2-3 тисячі доларів. Земельна реформа там минула не без проблем. Але вже дала свій врожай.