"Зима близько": корисні поради, як ефективно утеплити балкон
Вважається, що найбільше тепла у квартирі втрачається через балкон – якщо він, звісно, неутеплений. За дослідженнями, близько 70% квартирного тепла виходить на вулицю через балконний проріз. Як зробити цю частину помешкання теплою та затишною та скільки це коштуватиме – докладніше в матеріалі сайту "24".
Підходити до процесу утеплення балкону слід індивідуально, враховуючи стан балкону, тип побудови будинку (панельний чи цегляний) тощо. Перед ремонтними роботами важливо визначитися, як в подальшому балкон експлуатуватиметься, тобто яким буде його цільове використання: це буде тепла кімната, кабінет, сад чи просто місце, куди можна вийти взимку й не змерзнути. У будь-якому разі, як відзначила в коментарі сайту директор з продажу компанії "Люкс вікна" Оксана Бабич, утеплення балкону має бути комплексним. Це не лише внутрішня обшивка, а й встановлення металопластикових конструкцій та зовнішнє обшивання самого парапету.
Як це відбувається поетапно?
Спочатку на балконі роблять каркас. Тобто на стіни, парапет, стелю прибивають монтажну рейку, а на підлогу кладуть монтажний брус, пояснює Бабич. Це може бути рейка з розмірами 20 на 40 міліметрів, брус – 40 на 50 міліметрів. Якщо стіни, стеля і парапети рівні – монтажна рейка прибивається в один шар, якщо стіни несиметричні – їх вирівнюють, додаючи рейки, щоб в підсумку отримати ідеальну "геометрію" балкону.
Якщо ж утеплення має бути максимальним – застосовують тепловий екран, тобто мікропористий спінений матеріал на який нанесена фольга. Таким чином, фольга відбиває інфрачервоні хвилі назад в приміщення, зберігаючи при цьому тепло. Це схоже на енергозберігаюче покриття на склопакетах.
Якщо ж хочете ще більшого утеплення – теплові екрани можуть встановлюватися з двох сторін, плюс утеплювач, підкреслює експерт. Виходить так званий "сендвіч" – такий тип утеплення, що за своєю структурою нагадує сендвіч в стандартному розумінні, а в нашому випадку це "тепловий екран-пінопласт-тепловий екран", те ж саме із стиродуром.
Пінопласт або стиродур можуть бути товщиною приблизно 20, 30 або 50 міліметрів – в залежності від завдання і того, скільки дозволяє простір. Причому стиродур тепліший за пінопласт,
– наголошує Бабич.
Далі, за її словами, йде зовнішня обшивка – в залежності від того, який матеріал обрано. Це може бути дерев’яна чи пластикова вагонка або гіпсокартон під наклеювання шпалер. Місця для творчості по внутрішньому декору – безліч. Можна також робити композит матеріалів: наприклад, на стелю робити пластикову вагонку, на стіни – дерево. Словом, виходити з того, який дизайн балкону ви хочете, які будуть штори, жалюзі тощо.
Утеплення ззовні та всередині
Ззовні. Якщо говорити про утеплення з вулиці, перш за все – це встановлення металопластикових конструкцій. Краще обирати, пояснює Бабич, теплий п’ятикамерний профіль з двокамерним склопакетом. Не менш важливо – встановити енергозберігаючі склопакети, наприклад, з напиленням іонів срібла (так зване І-скло). Механізм його дії простий: тепло у вигляді хвиль інфрачервоного випромінювання поступає через скло і поглинається предметами інтер'єру. Потім предмети виділяють теплову енергію, тобто інфрачервоні промені. Коли довге інфрачервоне випромінювання досягає поверхні скла, воно відбивається від нього і повертається назад в приміщення.
Також варто зробити зовнішню обшивку самого парапету балкону, щоб із зовнішньої сторони все було закрито,
– відзначила експерт.
Всередині. Утеплювати можна пінопластом або мінеральною ватою, або ж популярним нині матеріалом "стиродур", або як його ще називають – екструдований пінополістирол, що має хороші теплоізоляційні властивості, високу міцність і невелике водопоглинання. До слова, стиродур в 40 разів тепліший за бетон, в 20 разів – за цегляну кладку на цементному розчині та в 2,5 рази тепліший пінопласту. Мінус стиродуру – його висока ціна.
Як відзначив в коментарі сайту "24" експерт зі встановлення балконів Андрій Федоренко з ТОВ "БК Альтаїр", теплопровідність пінопласту та мінеральної вати – однакова. Щоправда, остання приблизно в два рази дорожча. Однак якщо мінвата по пожежним нормам проходить, то пінопласт, виявляється, ні. До того ж, на його переконання, утеплювати балкон можна лише ззовні.
Є таке поняття "точка роси" – якщо ми утеплюємо зсередини, ця "точка роси" переноcиться всередину приміщення. Тобто стіна промерзає, тепло зіштовхується з холодом, тому можливі варіанти конденсату, який утворюватиметься всередині квартири,
– підкреслює Федоренко.
Утеплюючи балкон ззовні, стверджує експерт, сам утеплювач не дає холоду доходити до стіни. І хоч ця "точка роси" все одно буде, однак буде лише ззовні. Тому якщо утеплити балкон із вуличної сторони якісним матеріалом відповідної товщини та щільності, то на такому балконі холодно не буде.
Підлога
За словами Федоренка, підлогу можна утеплювати наступним способом: спочатку кладеться стиродур, потім – армуюча сітка й заливається стяжка, або якщо це цегляна підлога, як варіант, спеціальний поролон, а поверх нього – ламінат. Аби підлога дійсно була теплою – можна обрати з підігрівом. Укладати підлогове покриття варто після завершення всіх робіт по теплоізоляції стелі та стін. Якщо ж проігнорувати цю послідовність, то існує ймовірність його пошкодження.
Стеля
Утеплювати стелю можна мінеральною ватою, пінопластом, піноплексом або тим же стиродуром. Мінеральна вата щільно укладається в стельову пазуху, споруджену на підвісному каркасі, пінопласт кріпиться до стелі спеціальним клеєм та фіксується дюбелями в п’яти точках – по кутках і по центру, піноплекс – краще зберігає тепло, проте дорожчий.
Поверховість будинку
Якщо балкон вище п'ятого поверху, а лоджія – вище восьмого, то на цій висоті виникає доволі сильне повітряне навантаження, пояснює Бабич. По-перше, вітер більше охолоджує балкон. По-друге, в усіх щілини на стиках зовнішнього оздоблення балкону й металопластикових конструкцій може задувати вітер. Тому на такій висоті важливо встановлювати тепловий екран та по можливості ставити подвійне утеплення.
У свою чергу, за її словами, для герметизації стиків – місцях потенційного протікання та задування – використовується силікон. Його також використовують при стиковці пластикових деталей чи елементів між собою. Щоб стикувати утеплювачі чи дерев'яні каркаси, використовують монтажну піну. Для ущільнення з’єднань теплового екрану беруть металізований скотч або бітумну стрічку – це гідроізоляційна стрічка, подібна до металізованого скотчу, яка перешкоджає потраплянню вологи та холодного повітря у місцях стиків.
Скільки коштує?
Ціна залежить від вибору марки профіля металопластикових вікон, склопакетів, підвіконників, матеріалу для утеплення. Експерти пояснюють: про цінові рамки доволі складно сказати, бо кожен балкон має індивідуальний підхід.
Візьмемо, наприклад, стандартний Г-подібний балкон шириною 3 м, глибиною 80 см, який найчастіше зустрічається серед замовлень. Отож:
Вікна на такий балкон вартують від 5528 грн.
Зварювальні роботи (збільшення площі по підвіконню) – від 960 грн.
Зовнішня обшивка профнастилом з утепленням пінопластом – від 1656 грн.
Внутрішня обшивка від 8080 грн (утеплення пінопластом 20 мм, стіни – дерев'яна вагонка, стеля – пластикова вагонка.)
Разом – понад 16 тисяч, це враховуючи лише початкову вартість. Однак не варто забувати, що в однакових балконах ціни можуть відрізнятись – в залежності від побажань клієнта та стану балкону.
Читайте також: Як повернути собі гроші за утеплення будинку: покрокова інструкція