Аналіз проекту бюджету-2016
Источник:
Facebook Ціна державиМи скрупульозно вивчили сотні сторінок проекту бюджету-2016 від Міністерства фінансів України та обрали найцікавіше, на що варто звернути увагу українцям.
Видатки:
1. Обіцяє бути чемпіоном по "соціальності". Соціальні стандарти та гарантії в середньому за рік зростуть на 14%. На соціальні виплати населенню, житлові субсидії, заробітну плату працівникам бюджетного сектора піде приблизно 2/3 ресурсу Державного бюджету.
2. Дотаційність Пенсійного фонду зросте з 30% до 50%. Трансферт Пенсійному фонду подвоїться до рекордних 165 млрд грн.
3. Обслуговування державного боргу знов значно перевищує комфортний поріг в 10%. Номінальні видатки на обслуговування боргу прогнозуються на рівні дуже близькому до 2015: 99 млрд грн. або 15% видатків Державного бюджету
4. Війна продовжує відтягувати значний ресурс. Видатки на оборону та безпеку дуже близько до 2015 – 100 млрд грн. (4,5% ВВП), резервуючи майже 15% ресурсу державного бюджету.
5. Ми продовжуємо сплачувати за видатки минулих років. Обсяги погашення минулих держгарантій на Євро 2012 та дороги хоч і скорочуються в 1,8 рази але становлять суттєві 15 млрд грн.
6. Нарешті дочекалися, план видатків на державну підтримку вугільного сектора 0 грн. Раніше Україна регулярно витрачала близько 1% ВВП на підтримку вугільного сектора.
7. Уряд створює чисельні "резерви". Державний фонд регіонального розвитку зростає в 2 рази до 5,6 млрд грн. Однак його використання під питанням – різні фонди перетворюються на "подушку безпеки" для центрального уряду. В 2015 році виконання видатків фонду складає 3.9%.
8. Уряд передає дефіцит на місцевий рівень. Незважаючи на підвищення заробітної плати бюджетників, освітня та медична субвенція місцевим бюджетам майже не змінюється. Оптимізація та реформи є очевидною необхідністю.
9. "Х+16" млрд грн – такий ресурс уряд закладає проектом бюджету на спасіння банків, фонд гарантування вкладів, підтримку НАУ "Нафтогаз України". Верхня межа на встановлена. Цього року відповідні видатки становили 99 млрд грн. Меморандум МВФ резервує на ці цілі близько 65 млрд грн.
Доходи:
1. Трансферти від НБУ скорочуються в 2 рази до 34 млрд грн. Однак різницю уряд може скоротити через зменшення зобов‘язань за ОВДП, що викупив НБУ. На кінець листопада НБУ володіє ОВДП загальним обсягом 374 млрд грн або 74% всіх ОВДП. Уряду надається повна свобода дій, тобто теоретично нетто-ефект може виявитися більшим за звичні трансферти від НБУ.
2. Доходи від ввізного мита скорочуються в 2 рази до 19 млрд грн – це обсяг видатків на підготовку кадрів вишами ІІІ-ІV рівнів акредитації.
3. Плата за ліцензії на користування радіочастотним ресурсом – 0,1 замість 9,0 млрд грн. Цей ресурс трохи менший за суму необхідну для утримання Національної поліції.
4. Єдиний податок – стає джерелом наповнення державного бюджету (+3,4 млрд грн). Таким чином уряд знов намагається вирішити центральні проблеми за рахунок місцевих бюджетів
5. Доходи від акцизного податку зростуть в 1,4 рази. В кілька разів зростуть фіксовані та адвалерні (відсоток до ціни) ставки на сигарети та алкоголь.
6. 10 млрд грн бюджет має намір отримати від збільшення ПДВ на ліки: ліки подорожчають ще на 8%. Хоча бюджетом передбачена адресна компенсація, її механізму поки що не існує.
7. В черговий раз під тиском бюджетних обмежень держава намагається посилити свою роль як власника: доходи бюджету від державних підприємств мають збільшитись в 2,5 рази до 11,1 млрд грн.
А тепер:
порахуйте скільки податків ви сплатили до держбюджету 2015 року https://cost.ua/calculator/
яка у вас буде пенсія (за відрахуваннями на сьогоднішній день) https://cost.ua/pension/
дізнайтесь про бюджет-2015 (його доходи, видатки, дефіцит, борги) https://cost.ua/budget/
Читайте також: Чому газ такий дорогий, якщо собівартість видобутку низька?