Що означає відставка Гонтаревої та чого очікувати далі?
Источник:
Facebook Микола ДавидюкВідставка Гонтаревої була очікуваною. До останнього часу сформувався певний запит і в самому суспільстві, і в політичному істеблішменті, частина якого її не сприймала. Підтримували голову НБУ ті, хто її призначав: команда БПП і самого Президента. Решта її не підтримували і не до кінця розуміли, яку політику вона веде, а тому сприймали виключно як політику знищення українських банків.
Сьогодні Президент почав змінення найближчого оточення: зміна Гринєва на Герасімова, Готаревої. Це все не просто так. Те, що вона давно хотіла у тривалу відпустку, на звільнення, – Гонтарева сама наодноразово заявляла. Таку жорстку і брутальну роль, яка їй випала, вона не хотіла брати на себе, тому що через це пані Валерія здобула собі багато ворогів на банківському ринку. Хоча, де-факто це вороги Порошенка.
Президент змінює оточення – це може бути певний сигнал. Ймовірніше за все він готується до нових виборів. Порошенко змінює команду, щоб перезарядитися. Тому керівника франкції "БПП" і Голову Нацбанку змістили. Можливо, ще якісь посади будуть замінені найближчим часом.
Хто може зайти замість Гонтаревої?
Я думаю, що розглядають близько 5 кандидатур, серед яких є люди, які б хотіли на цю посаду, та навпаки.
Наприклад, Віктор Ющенко хотів би очолити НБУ, але він сам цього не скаже, і просити не буде. Адже він вважає, що йому мають запропонувати.
Інший варіант – кандидатура, якій це взагалі не цікаво – Арсеній Яценюк. Він хоче тільки на одну посаду, на президентську, але поки що Порошенко не готовий йому її надати.
З професійної точки зору розглядається, як один з кандидатів, голова комітету по фінансам і банківській спаві, Сергій Рибалка. Це було б логічне рішення в силу того, що у нас парламентсько-президентська республіка.
Також не варто забувати, що можуть розглядатися кандидатури, які зараз не публічні, і ми про них не знаємо. А також, можливо, відбудеться залучення іноземця на цю посаду, як робили при керівництві АП Ложкіна, наприклад, того ж самого Івана Міклоша.
Читайте також: Гонтаревій знайшли тимчасову заміну в НБУ
Увійти легко – вийти непросто
Звільнення Валерії Гонтаревої – це все-таки звільнення під підпис Президента і голосування Верховної Ради.
А Депутати ВРУ можуть вимагати реального звіту Голови НБУ. Там є багато опозиційних партій, які захочуть почути, що вона зробила і які здобутки вона вважає власними досягненнями.
Ось чому інтрига зберігається і надалі. Процес її звільнення може бути не таким простим, як призначення.
Що відбувається зараз з банківським ринком?
Останні кілька місяців Гонтарева лише номінально займала посаду голови Нацбанку і по суті нічого не робила. Банківським ринком почала правити вулиця.
Націоналістичні організації почали чистку ринку від російського капіталу, який насправді сюди прийшов не для заробляння грошей, а для того, щоб збільшувати свій політичний вплив. До речі, вони самі про це відкрито говорили ще у 2006-2008 роках, коли Ющенко відкрив ринок для іноземного капіталу. Власники цих банків відкрито казали: "Наши банки не идут туда заробатывать, наши банки идут управлять". Тому, власне, сьогодні, коли бездіє влада, вулиця почала правити економікою України.
Відповідно, новому Голові НБУ, який зайде, треба буде взяти банківський ринок під контроль, який втратила сама Гонтарева.
Які виклики тепер поставили перед новим головою НБУ?
Найперше завдання для нового керівника НБУ – нормалізувати банківський ринок. Гонтарева його розрухала, розштурхала, а дещо і взагалі знищила. І тепер майбутньому Голові Нацбанку необхідно буде почати його вибудовувати по новому з точки зору:
- національного інтересу;
- намагатися не допускати політичні, корупційні впливи і зазіхання РФ. Одночасно, ці три складові і є основними загрозами банківського ринку України.
Ще один небезпечний тренд: російські банки будуть перейменовуватись, або робити фейкові продажі, щоб замаскувати свій російський капітал. Вони вже таке роблять у стільниковому зв'язку, із заправними мережами (наприклад, "Лукойл"), схожа ситуація вже починається і в банківському секторі (наприклад, як із банком "Сбербанк"). Тому росіяни будуть намагатися замаскуватися. Новому Голові необхідно буде займатися цими процесами, нормалізувати ринок і зробити його привабливим для європейських капіталів.
Читайте також: Чорний список Гонтаревої. Які банки найбільше заборгували НБУ