Хто та як використає інформацію про офшори Порошенка: думка політолога

8 листопада 2017, 07:01
Читать новость на русском

Особливих наслідків для українських чиновників оприлюднення інформації про офшорні компанії не буде. Але матеріали про офшорні компанії президента можуть стати способом тиску на Петра Порошенка.

Про це сайту "24" розповів політичний експерт Андрій Вігірінський.

Як зауважує політичний експерт Андрій Вігірінський, було б дивно, щоб держсекретар США Рекс Тіллерсон, який фігурує в "чорних" списках, коли був головою однієї з найбільших компаній в світі Exxon Mobil, не мав би офшорної компанії, або таких офшорів не було б у росіян.

"Будівництво газопроводу "Північний потік-2" здійснюється через компанії, афільовані з російським "Газпромом", зареєстровані в офшорних юрисдикціях. Це звична практика: коли проект почне приносити прибуток, щоб він оподатковувався за найменшими ставками. Бізнес шукає лазівки, щоб заплатити менше. І наші бізнесмени не більш патріотичні, ніж американські", – вважає Вігірінський.

Але, наголошує політолог, в західному світі є момент політичної відповідальності і збереження репутації. Оприлюднені матеріали належності об’єктів в офшорних зонах тим чи іншим політикам може мати наслідком їхню відставку.

В Україні ні політична відповідальність, ні момент репутації не спрацьовує. У нас чиновники не йдуть у відставку, коли їх затримують на отриманні хабарів. А публікація документів про наявність у них офшорних компаній не потягне якоїсь відповідальності,
– говорить експерт.

За словами політолога, Порошенко фігурував і в попередніх матеріалах про офшори, але поки не можна говорити про щось незаконне в його діях.

"В президента велика компанія, яка має проміжні ланки в країнах з більш лояльним податковим законодавством. Як політичний аргумент ці факти використовуватимуть представники опозиції, вимагаючи створення антикорупційних судів і прийняття закону про імпічмент. Тому що Порошенко обіцяв продати Рошен, а по факту ухиляється від податків", – зазначає Вігірінський.

На його думку, є дві версії подальшого розвитку ситуації з офшорами українських чиновників і політиків.

Конспірологічний варіант – тиск на президента і провладні фракції, що на них є достатньо інформації. Аби забезпечити їхню договороздатність, цю інформацію можна поступово оприлюднювати. Але кінцева мета не зовсім зрозуміла. Геополітичні інтереси, пов’язані із конфліктом на Донбасі, або внутрішня ситуація – боротьба з корупцією,
– зазначає Андрій Вігірінський.

Другий варіант, зазначає фахівець, – оприлюднення інформації по конкретній компанії, яка допомагає в обслуговуванні в офшорній компанії. Вігірінський зауважує: щоб щось довести, за аналогією із західними партнерами – треба викуповувати оригінал матеріалів, а правоохоронним органам розслідувати факти ухилення від сплати податків або недостовірне декларування прибутків. Однак, на його думку, навряд чи це станеться.

Нагадаємо, у новому розслідуванні Paradise Papers ухиляння від податків через офшорні компанії фігурують понад 10 українців, зокрема Порошенко, а серед світових знаменитостей – такі зірки світової величини, як Мадонна, Боно, Кіра Найтлі і Єлизавета II. За даними розслідувачів, багатії з усього світу приховали 8 трильйонів євро.

Більш детально про новий офшорний скандал читайте в матеріалі: Порошенко в раю. Податковому: про новий офшорний скандал і його наслідки