Катастрофа, яка повинна була статися, – західні ЗМІ про збиття російського літака Іл-20 в Сирії

19 вересня 2018, 15:45
Читать новость на русском

Росія продовжує втрачати своїх військових у Сирії. Останній інцидент стався 17 вересня, коли біля узбережжя поблизу міста Латакія, де розташована російська авіабаза, сирійськими зенітними ракетами був збитий літак Іл-20, в результаті чого загинули 15 військовослужбовців, що перебували на борту. Після трагедії РФ звинуватила в цьому не своїх сирійських союзників, а ізраїльтян.

У Міністерстві оборони Росії зазначили, що ізраїльські літаки "підставили російський Іл-20 під вогонь засобів ППО Сирії". Натомість ізраїльські сили оборони у своїй заяві в Twitter визнали, що завдали авіаударів по "об'єкту сирійських збройних сил", уточнивши, що у час, коли був обстріляний російський літак, авіасудна Ізраїлю вже повернулися у свій повітряний простір. Окрім того, ізраїльська сторона поклала відповідальність за збиття Іл-20 на режим сирійського диктатора Башара Асада, а також на Іран і "Хезболлу".

Читайте також: Сирія через нібито дії Ізраїлю збила літак Міноборони РФ: у Кремлі дали перші коментарі

Подія призвела до напруги у відносинах двох країн, які є ключовими гравцями в сирійському конфлікті. Як ситуація розвиватиметься далі – аналізували західні ЗМІ.

Військово-політична криза між Росією та Ізраїлем: буде чи ні?

Росія давно не робила таких різких випадів у бік Ізраїлю, пишуть журналісти Die Welt, маючи на увазі звинувачення Міноборони РФ Сергія Шойгу щодо катастрофи російського літака-розвідника Іл-20.

"Під час авіаудару по об'єктах Ірану в Латакії ізраїльські F-16 використовували російський літак з 15 військовими на борту як щит – росіяни були попереджені про ізраїльську атаку лише за кілька хвилин до її початку. Іл-20 був збитий ракетою, випущеною сирійською ЗРК С-200 по ізраїльському бомбардувальнику", – зазначають автори статті.

У телефонній розмові з президентом РФ Володимиром Путіним прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу висловив співчуття сім'ям загиблих у зв'язку з інцидентом. Глава Кремля, зі свого боку, назвав збиття російського літака "ланцюжком трагічних випадковостей" і закликав не порівнювати те, що трапилося зі збитим три роки тому турецькими військовими російським винищувачем Су-24, нагадують журналісти. Водночас Путін пообіцяв вжити заходів щодо посилення безпеки російських військовослужбовців та об'єктів в Сирійській Арабській Республіці. І це, за словами Глави Кремля, будуть такі кроки, "які помітять усі".

Росія намагається підтримувати з Ізраїлем хороші відносини, тому час від часу закривала очі на ізраїльські удари по об'єктах у Сирії, яких з моменту початку російської військової операції в регіоні було вже 200. За подібною позицією стоять наміри Москви стримувати такого непростого союзника, як Іран. (...) Однак червону риску, з точки зору Москви, Єрусалим, схоже, переступив,
– розмірковують кореспонденти.


Катастрофа Іл-20 в Сирії поставила під удар довірливі відносини Росії та Ізраїлю

Німецькі журналісти наводять слова російського військового експерта Ігоря Коротченка, який говорить про наявність "військово-політичної кризи" між Росією та Ізраїлем, що може поставити під питання співпрацю обох країн у Сирії. В результаті чого Москва може ще більше зблизитися з Тегераном.

Читайте також: Катастрофа російського Іл-20 в Сирії: уламки літака дістали з води

Натомість політичний оглядач Independent Олівер Керролл висловлює полярне твердження. На його думку, Кремль ніколи не мав наміру втручатися в неоголошену війну між Ізраїлем та Іраном щодо Сирії. Ймовірність серйозної військової відповіді з боку Росії за збиття Іл-20 теж невисока, в РФ немає можливостей перекрити сирійський повітряний простір для ізраїльських літаків.

"Росія сама винна"

"Росія не буде перешкоджати операціям Ізраїлю, які покликані припинити експансію Ірану в Сирії, розуміючи, наскільки життєво важливими їх вважають в Єрусалимі. Москва намагається дружити з усіма – з Асадом, Ізраїлем, Туреччиною, курдами. У цьому, звичайно, джерело проблеми", – цитує британський журналіст наукового співробітника Єрусалимського інституту стратегічних досліджень Джонатана Спайєра.

Більше того, м'яка реакція Путіна на збиття російського літака Іл-20 свідчить про те, що він усвідомив свою провину в інциденті.

Росія зрозуміла, що лише вона винна в тому, що не забезпечила сирійців "правильними" системи розпізнавання "свій-чужий",
– прокоментував колишній радник Кремля, експерт з безпеки Володимир Фролов.

Тож чому система ППО прийняла великий розвідувальний літак за ізраїльський винищувач і вистрілила? За словами Джастіна Бронко, наукового співробітника міжнародного оборонного аналітичного центру RUSI в Лондоні, це частково пов'язано з технологією. Сирійський комплекс С-200, розроблений в СРСР в 1950-ті, працює не безпомилково і без сучасніших систем наведення та без радіолокаційної станції насилу міг би розрізнити два літаки, пояснює військовий експерт.

Якщо сирійські системи ППО намагалися взяти на приціл ізраїльські літаки, що перебували тому ж районі, що й Іл-20, особливо в умовах придушення сигналів, цілком імовірно, що вони ненавмисно навели С-200 на російський літак,
– припустив Бронко.


Сирійський ЗРК С-200 міг випадкового збити російський Іл-20 через технічні недоліки

Читайте також: Катастрофа літака Іл-20 в Сирії: стали відомі перші імена загиблих

Путін нічого не може зробити з країнами, що вбивають російських військових в Сирії

"Крах російського Іл-20 – це катастрофа, яка повинна була відбутися. Протягом кількох років ізраїльтяни атакують в Сирії позиції Башара Асада, іранців і "Хезболли". У Москві до 17 вересня про це мовчали, не в останню чергу тому, що Росія не зацікавлена ​​у посиленні ролі Ірану в післявоєнній Сирії. До цього прямої конфронтації Ізраїлю та РФ вдавалося уникати. Ще в 2015 році вони створили спільну комісію під керівництвом глав генштабів двох країн і домовилися про відкриту інформаційну політику. Однак у цьому випадку комунікація, здається, провалилася", – упевнений журналіст швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung Ульріх Шмід.

Як зауважує Slate, Росія в Сирії опинилася в дуже дивному становищі. "Вона є ключовою зовнішньою силою, яка бере участь у конфлікті. І, що вражає найбільше, має гідні відносини (або, щонайменше, робочі відносини) з більшістю інших важливих гравців, багато з яких відкрито конфліктують один з одним: режимом Асада, Саудівською Аравією, державами Перської затоки, Іраном, Ізраїлем, Туреччиною, курдами, Сполученими Штатами (останній випадок трохи складніший)", – пояснюється у статті.

Через ці непрості відносини Росія, схоже, не в змозі вживати відповідних заходів і навіть висловлювати серйозні заперечення, коли один із цих гравців вбиває її військових – випадково або в деяких випадках навмисно. А це не може служити стимулом і надихати військовослужбовців і "добровольців", яких Путін наражає на небезпеку в Сирії,
– констатує американське інтернет-видання.

Читайте також: Ізраїль навіть після падіння російського літака продовжить удари по Сирії: заява Нетаньяху