Майже ідеальний план: блогер пояснив, як вирішити конфлікт на Донбасі за допомогою ООН

15 лютого 2018, 23:23
Читать новость на русском

Ні переговори "нормандської четвірки", які породили важкі для виконання мінські угоди, ні зустрічі між представником Кремля Владиславом Сурковим і спецпосланцем США Куртом Волкером, не змогли дати ефективного результату щодо мирного врегулювання конфлікту на території східної України. Натомість план, розроблений Хадсонським інститутом, може дати найправдоподібнішу надію на прорив.

Так, план вашингтонського аналітичного центру, складений Річардом Гоуеном, побудований на припущенні, що ООН єдина організація, прийнятна і для Росії, і для України в ролі посередника, пише оглядач Bloomberg View Леонід Бершидський.

Читайте також: Росія піде на поступки щодо миротворців за однієї умови, – експерт

План Гоуена (екс-співробітника Департаменту політичних справ ООН) передбачає створення під егідою ООН міжнародного збройного формування, у складі якого буде приблизно 20 тисяч солдатів, уточнює автор публікації. Передбачається, що набирати військовослужбовців у це формування слід не з країн-членів НАТО, а з досвідчених миротворців Латинської Америки, бійців із колишніх радянських держав, не ворожих ні до України, ні до Росії (таких, як Казахстан або Білорусь), і контингенту нейтральних європейських країн, як Швеція, Фінляндія або Австрія.

Ці війська були б розміщені по всій території "ЛДНР", у тому числі і на кордоні з Росією, де вони виступали б як "війська прикриття", що стримують російське вторгнення. Вони б також ізолювали проросійських бойовиків та їхнє озброєння "в безпечних базах", зауважує Бершидський.

Це збройне формування подбало б про будь-які стихійні атаки з будь-якого боку,
вважає Бершидський.

Це збройне формування підтримувалося б великим поліцейським контингентом, який гарантував би перемир'я під час виборів. Для організації виборів та забезпечення їхнього демократичного перебігу, а також пом'якшення реінтеграції тимчасово окупованих регіонів в Україну потрібна була б також зовнішня цивільна адміністрація, керована спеціальним представником генерального секретаря ООН, зазначає блогер.

Читайте також: Формула Штайнмаєра: чим загрожує Україні введення миротворців

Нагадаємо, 17 лютого, під час Мюнхенської конференції з безпеки Організація об'єднаних націй має намір презентувати звіт щодо миротворчого контингенту на Донбасі. У звіті, зокрема, розглядається застосування на Донбасі контингенту у 20 тисяч військовослужбовців з країн, які не є членами НАТО та 4 тисяч поліцейських.

Історія питання "миротворчий контингент на Донбасі". 22 серпня 2017 року Президент України Петро Порошенко зазначив, що на Генасамблеї ООН у вересні в Нью-Йорку він презентуватиме ідею введення миротворців на Донбас. Вже 5 вересня глава Кремля Володимир Путін заявив, що наявність миротворців ООН на Донбасі пішла б на користь вирішенню конфлікту на сході України. Однак він висунув вимогу, що миротворці повинні перебувати на лінії розмежування "і не на жодних інших територіях".

Згодом російський лідер у телефонній розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель все ж пішов на "поступки", погодившись на розміщення "блакитних касок" ООН не тільки на лінії зіткнення, але й в інших місцях, де СММ ОБСЄ проводить свої інспекційні поїздки.