Президентство Віктора Януковича: кривава пляма в історії незалежної України
25 лютого 2010 року у сесійній залі парламенту склав присягу новообраний президент Віктор Янукович.
Стрімкий злет кар’єри Януковича почався у бурхливих 90-их. Саме тоді у його житті з'явився Рінат Ахметов. Після кривавої бійні, влаштованої кримінальними угрупованнями, останній став головним бізнесменом регіону, а Янукович – головним політиком.
Знаковим для Януковича став 2002-й. Президент Кучма призначив його головним у Донецькій області. Того ж року нікому не відомий чиновник раптом став прем’єр-міністром. Донецький клан вийшовь на всеукраїнський рівень.
У біографії, яку прем’єр подає депутатам, згадуються дві судимості. Така відвертість зіграє з ним злий жарт, віддаливши від нього найвищу посаду в державі на цілих 6 років. Країна, яка понад усе прагнула позбутися радянського минулого не могла обрати своїм керівником колишнього в’язня.
Читайте також: Історія першого Президента Леоніда Кравчука: від тріумфу до капітуляції
2004-й. Розпал виборчої кампанії на пост президента України. Керівник Партії регіонів обіцяє російській мові статус другої державної. Його конкурент Віктор Ющенко – за євроінтеграцію. Атмосфера наелектризована.
Янукович використовував все що міг: адмінресурс, залякування, кишенькові ЗМІ та підтримку Росії. В хід ідуть методи ФСБ – Ющенко ледь не гине від отруєння діоксинами. Янукович ж стає посміховиськом, потрапивши у пастку власних політтехнологів.
Та вже у 2010-му відбувся реванш. У другому турі виборів Янукович став президентом. Його головний опонент Юлія Тимошенко незабаром опинилася у в'язниці.
Читайте також: Леонід Кучма: Багатовекторний патріарх
Перший рік на посту 4 президент почав із формування жорсткої владної вертикалі. Змінивши конституцію, сконцентрував владу у своїх руках. Під нього пере форматували парламент. На ключові державні посади призначили переважно вихідців з Донбасу. Країну наскрізь пронизала корупція, нитки якої з усіх сфер тягнулися в адміністрацію глави держави.
Згодом в обмін на знижку за газ Янукович підписав з Кремлем сумнозвісні Харківські угоди. Контракт, який продовжує перебування російського флоту у Криму на 25 років. Угоди, які стануть знаковим кроком до майбутньої анексії Криму.
Невдоволення населення зростало. Останньою краплею стала відмова від європейської інтеграції. Люди вийшли на вулиці. Країна стала на поріг революції, а рада маріонеток у відповідь ручним голосуванням прийняла "драконівські закони".
Згодом у центрі Києва розгорнулася драма, за якою затамувавши подих спостерігав увесь світ.
Читайте також: Незалежній Україні – 25 років: найяскравіші моменти нашої спільної історії
Януковичу з награбованим вдалося втекти, та він залишив країні жахливий спадок. Анексія Криму, палаючий Донбас – криваві подарунки режиму Януковича. Від війни, до якої колишній президент має безпосереднє відношення, не врятувалось навіть його рідне Єнакієво.
За три роки життя у бігах екс-президент виходив в ефір всього кілька разів. Від нього відвернулося навіть найближче оточення.
Але найважчим ударом для Януковича стала загибель сина на озері Байкал. Здоров’я екс-президента похитнулося. Час від часу в пресу просочуються чутки про запої, а згодом й інфаркт. З того часу в ефір виходить все рідше, але чи справді його історія закінчилася покаже час.