Захист, правда і пам'ять: що кажуть Україна та світ у річницю зникнення Гонгадзе

16 вересня 2020, 18:47
Читать новость на русском

Український журналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. Через два місяці його тіло без голови знайшли у лісі на Київщині. У 20 річницю трагедії колеги та друзі поділилися спогадами про загиблого. Світові дипломати також вшанували пам'ять Гонгадзе і закликали Україну захистити своїх журналістів.

Відомі українці публікують у мережі щемливі дописи про Гонгадзе. Рідні і друзі діляться своїми спогадами про вбитого, а також згадують події того страшного дня, коли Гонгадзе не повернувся додому, пише 24 канал.

Зауважте Роки без Гонгадзе та правди: чи зробила влада висновки і до чого тут Аваков?

Дружина загиблого журналіста Мирослава Гонгадзе написала, що її чоловік мріяв про свободу вибору для усіх. Однак "20 років тому його знищили за ці мрії".


Допис Мирослави Гонгадзе у річницю зникнення чоловіка / Скриншот з фейсбук-сторінки

Георгій та Мирослава з дітьми / Фото Uainfo

В Офісі Президента заявили, що потрібно робити все, аби Гонгадзе пам'ятали не лише в професійному середовищі, але й загалом в українському суспільстві. Окрім того, українці мають нарешті дізнатися, що насправді трапилося з Гонгадзе.

Україна та світ мають знати правду і про цю справу, і про інші неприпустимі випадки фізичного насилля над журналістами та представниками медіа,
– наголосили в Офісі Президента.

Посольство Британії в Україні закликало покарати винних у вбивстві Гонгадзе, а також притягнути до відповідальності усіх, хто скоювали злочини проти інших журналістів.

Представництво Євросоюзу у річницю трагедії з Гонгадзе також закликало покарати винних у злочинах проти українців.

Посольство США в Україні заявило, що Гонгадзе вбили за прагнення до правди.

Жодному представнику преси не можна погрожувати, нападати на нього чи арештовувати за те, що він виконує свою роботу, а злочини проти журналістів повинні ретельно та швидко розслідуватися, щоб винні особи несли відповідальність,
– заявив радник з питань преси, освіти та культури Волтер Браунолер.

Український журналіст Юрій Бутусов наголосив, що Гонгадзе ніколи не забудуть, а його вбивць ніколи не пробачать.

Колишній бранець Кремля та режисер Олег Сенцов опублікував у фейсбуці світлину Гонгадзе.

П'ятий президент України Петро Порошенко зазначив, що у боротьбі за краще майбутнє України Гонгадзе втратив найцінніше: власне життя.

Ми завжди пам'ятатимемо його як безстрашного шукача справедливості, як борця за свободу слова, за краще майбутнє для нашої країни,
– написав Порошенко.

Журналіст Мустафа Наєм зізнався, що дуже шкодує, що з Гонгадзе особисто не знайомий і вже ніколи не познайомиться.

Знаю так багато близьких мені людей, які навіть через два десятиліття, згадуючи його все ще називають Гія або Гієчка; і роблять це з таким світлом у голосі і бісиками в очах, що аж кортить самому його знайти, набрати і нарешті вже познайомитись. Ми б точно з ним зійшлись, годинами б говорили, часто зідзвонювались і так, багато б пили,
– написав Наєм.

Українська нардепка Ірина Геращенко пригадала події того страшного дня, коли Гонгадзе не повернувся додому.

Була дуже сонячна і несподівано холодна неділя. Голос Олени Притули дрижав в трубці: "Гійка зник!", зв'язок з ним обірвався пізнього суботнього вечора. Я намагалася заспокоїти, що можливо, це якесь непорозуміння, ми обдзвонювали спільних знайомих і друзів,
– розповіла Геращенко.

Що відомо про вбивство Гонгадзе

  • Український журналіст і засновник "Української правди" Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. Через два місяці у лісі в Київській області знайшли обезголовлене тіло. Після численних експертиз його ідентифікували як тіло Гонгадзе.
  • У 2008 році за вбивство журналіста засудили трьох ексспівробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України: Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича.
  • У січні 2013 року ексначальника Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача засудили до довічного ув'язнення.
  • Імена замовників вбивства досі не встановили.