Без українця держави Ізраїль не існувало б

21 апреля 2018, 19:02

19 квітня державі Ізраїль виповнилося 70 років.

Долі наших країн дещо схожі — Україна та Ізраїль де-юре молоді держави, але де-факто український та єврейський народи мають складну, заплутану багатовікову історію. І впродовж віків обидва народи боролися за право жити за своїми традиціями на своїй землі.

Читайте також: Одна історія. "Битва народів" – найграндіозніша битва Середньовіччя

Цікаво, що саме українець зіграв вирішальну роль у створенні Ізраїлю 70 років тому. На засіданні Генасамблеї ООН, де розглядалися резолюції щодо майбутнього палестинської території, від України був присутній дипломат Василь Тарасенко. Резолюцій було дві: за розділення Палестини на арабську та єврейську держави і проти розділу, де б Палестина була арабською країною з єврейською меншиною у своєму складі.

Голосування відбулося, і голоси країн-учасників розподілилися так: 33 — за розділ Палестини, проти — 13, утрималися — 10.

Далі почалося найцікавіше. Генасамблея ухвалила, що прийнята резолюція залишиться в силі тільки в тому випадку, якщо в день закінчення терміну британського мандата, 14 травня 1948 року, не буде прийнято інше рішення. Повторне голосування мало відбутися не пізніше 18 години.

Але в світі ситуація кардинально змінилась до цього останнього дня. І проти поділу Палестини було вже 40 країн, а "за" тільки СРСР, Україна, Білорусь, Польща, Чехословаччина та Югославія.

І ось настав останній робочий день позачергової сесії Генасамблеї ООН. Голосування оголосили за 15 хвилин до 18-ї години.

Але український дипломат Тарасенко схопився і закричав, що хоче висловити свою думку щодо процедури голосування. Незважаючи на заперечення голови, він швидко пішов до трибуни і почав експромтом виголошувати промову.

Він закінчив говорити, коли почув бурхливі оплески — аплодувала група євреїв з Нью-Йорка. Справа в тому, що стрілка годинника до того моменту перевалила за позначку "18".

Так українець допоміг євреям створити свою державу. А через багато років, у 1991-му, Ізраїль одним із перших привітав Україну з її перемогою та її незалежністю.

До речі, Ізраїль увійшов в топ-10 країн, які назвали українців в рамках загальнонаціонального опитування, відповідаючи на питання, зовнішня політика якої країни повинна стати прикладом для України.

На це ізраїльські дипломати кажуть так: "Ми не говоримо, що Ізраїль — це Європа. Однак ми працюємо так, щоб бути не гірше Європи".

Читайте також: Путін брав участь у створенні отрути "Новачок", – постпред Великобританії при ООН