Потеряет все: решится ли Порошенко вернуться в Украину
В номинации "сенсация недели" уверенно побеждает новость об официальном обвинении Петра Порошенко в государственной измене. ДБР сообщило, что подозрение официально подписали и отправили по почте. Дальше на украинском.
Чому поштою – тому що Петра Порошенка в країні на той момент вже не було – він терміново перед цим за кордон відлетів. Заявив, що по роботі й повернеться в першій половині січня, адже в депутатів, мовляв, різдвяно-новорічні канікули.
К теме Перспектив нет вообще, – в "Голосе" оценили дело против Порошенко
Але чи повернеться Порошенко в Україну, зважаючи що обвинувачення йому висунуті максимально серйозні і тягнуть на заґратування у СІЗО? Давайте розбиратися.
Чи повернеться Порошенко в Україну
Отже, направду, це було лише питанням часу, коли саме по справі Віктора Медведчука притягнуть ще і Петра Порошенка. Адже саме в обвинуваченнях проти кума Путіна й лунали прозорі припущення, що сам би Медведчук не зміг ті всі махінації із купівлею вугілля у бойовиків провернути.
Мовляв, таку багаторічну і – головне – офіційну схему було можливим провернути лише за сприяння на самісінькій верхівці української влади.
Мовиться про намагання України в 2014 році відмовитися від купівлі будь-яких товарів у бойовиків, зокрема їхнього головного товару – "чорного золота".
Чому це було важливим "нічого в них не купувати", так це щоби в такий спосіб їх не фінансувати, щоби не сприяти економіці так званих молодих республік, щоби не давати бойовикам живих грошей, на які вони могли би існувати і воювати з Україною.
Повний випуск "Pro новини" на 24 каналі: дивіться відео
Україна знайшла замінник
І така відмова від купівлі у бойовиків антрацитового вугілля (вкрай нам потрібного) вона майже вдалася – Україна дійсно знайшла йому замінник у вигляді вугілля з Південно-Африканської республіки.
Ми уклали з африканцями контракти і навіть перші поставки нам від них надійшли, аж раптом – як от стверджує тепер обвинувачення – втрутився Петро Порошенко.
За версією обвинувачення, тодішній президент використав свій влив, владу і повноваження, щоби ті африканські контракти зірвати і повернути Україну до практики купівлі вугілля в бойовиків.
Мовляв, Порошенко домігся звільнення тодішнього міністра Продана, який був одним із категоричних противників торгівлі з бойовиками й домігся призначення замість Продана більш поступливого в цих питаннях Демчишина.
Порошенко зібрав підконтрольну собі РНБО на засідання, де й підняв питання начебто неякісного вугілля з ПАР й питання необхідності відмови від африканських контрактів.
Чому я кажу про африканське вугілля, як про начебто неякісне, чому "начебто" – тому що ми тепер того достеменно ані знати не можемо, ані не можемо ми того і дізнатися – якось так сталося, що жодних зразків того вугілля не лишилося, і те що воно "неякісне" ми тепер це знаємо лише зі слів Порошенка і решти його оточення.
Тобто, може так і було, можливо, воно дійсно було неякісним, але також цілком можливо, що це неправда і "неякісним" його назвали, лише щоби мати виправдання ідеї повернення до торгівлі з бойовиками.
Читайте также Каждый гражданин имеет право на мирный протест, – Ермак о возможных беспорядках из-за Порошенко
Ну і якщо такі припущення слідства відповідають дійсності, то це дійсно і виглядає саме як "державна зрада", адже Петро Порошенко фактично на кілька років повернув практику фінансування Україною бойовиків.
Й така практика, таке фінансування Україною окупованих територій тривало аж до лютого 2017 року, коли в активістів вже терпець з тим увірвався й вони узялися блокувати залізницю, щоби фізично унеможливити ту от торгівлю офіційного Києва із бойовиками.
Що має встановити українська Феміда
Підсумую – ця торгівля дійсно була, так само як Україна з якихось причин таки відмовилася від можливості замінити вугілля від бойовиків вугіллям африканським. Але чому це сталося насправді – тепер і має встановити українська Феміда.
Ну і кому тут вірити – обвинуваченню чи Петрові Порошенкові – кожен із нас вирішує для себе особисто й звісно виключно з огляду на свої власні політичні вподобання.
Отже, ті хто є прихильником п'ятого президента, дійсно вірять його поясненням про складну тодішню ситуацію, про неякісне африканське вугілля й про непереборну залежність української енергетики від унікального донбаського антрациту.
Але ті, хто до Петра Порошенка ставляться негативно, то вони вірять в інше – що від африканського вугілля відмовились лише тому, щоби повернутися до купівлі того вугілля в бойовиків.
Актуально Коломойский, Порошенко и даже Зеленский: кого украинцы считают олигархом
Щоби посередник Медведчук міг на тому багатіти й ділитися "з ким треба" своїми надприбутками, щоби бойовики мали живі гроші "за що існувати і за що з Україною воювати". От в такі по-справжньому страшні речі і страшні обвинувачення п'ятого президента і вірять його антипатики.
Як оголосити Порошенкові вирок
Але ж Феміда не вправі користуватися "вірою" чи особистою приязню, а має оперувати виключно доказами – і саме докази обвинувачення і буде наша Феміда наступні роки вивчати перед тим, як оголосити Петро Порошенкові вирок, визнавши його або ж винним, або ж не винним по тих обвинуваченнях у держзраді.
Такі судові засідання й вирок – вони ж неодмінно будуть й навіть не важливо повернеться Порошенко в Україну або ж ні. Суд все одно триватиме, навіть і заочно – в нас і така практика тепер працює.
Попередник Петра Порошенка обвинувачений у держзраді Віктор Янукович не дасть збрехати, його провину доведено і вирок йому Фемідою оголошений, навіть попри те, що він перебуває за кордонами України.
Рекомендуем Залог будет немаленький, – журналист предположил, сядет ли Порошенко в тюрьму
Чи буде суд насправді
То ж питання не в тому "чи буде суд", адже він буде в будь-якому випадку, навіть без особистої присутності там Порошенка, питання іншому – чи повернеться Петро Порошенко в Україну, щоби особисто себе в тому суді захищати, чи наважиться він піддати себе ризику опинитися за ґратами у СІЗО на час тих усіх судових засідань, які можуть тягнутися роками.
Тут маю пояснити, що навіть якщо суд колись все ж таки визнає Порошенка не причетним до усього того, що прописано в обвинуваченні, але ж на час судового розслідування йому все одно мають обов'язково запобіжний захід обрати.
Суд може залишити його на свободі, відпустивши під особисте зобов'язання чи під заставу, але ж суд може його і під домашній арешт відправити, або ж взагалі запроторити у слідчий ізолятор.
І тут от ЗМІ пишуть, що прокуратура буде просити в суду для Порошенка арешт, утім, із можливістю вийти з-за ґрат під 1 мільярд гривень застави. Сума, погодьтеся, реально астрономічна, але не факт, що для Порошенка непідйомна, адже цього року він вказав в декларації, що майже 2 мільярди гривень він зберігає лише готівкою.
Порошенко може просити політичного притулку
Але якщо Петрові Порошенкові такий ризик є неприйнятним, опинитися в Україні за ґратами, то, теоретично, він може попросити собі десь за кордоном зараз політичного притулку, щоби захиститися в такий спосіб від примусової депортації.
Втім, треба розуміти, що направу це не найкращий для нього, як для політика, варіант. Адже в такий спосіб він в очах багатьох українців виставить себе боягузом, а своїм політичним противникам він дасть привід зловтішатися, що висунуті проти нього обвинувачення дійсно обґрунтовані і відповідають дійсності.
Читайте больше ГБР заявляет, что адвокаты Порошенко превращают дело в "политическое шоу"
Тобто у разі, якщо Порошенко в Україну повернутися не наважиться, якщо залишатиметься за кордоном, то він ризикує тут в Україні втрати усе – не тільки бізнес і власність, але й прихильність українців, а значить своє політичне майбутнє.
Утім, я абсолютно певен, що Петро Порошенко собі такого не хоче, тому я абсолютно певен що він в Україну вже незабаром повернеться. Не тільки тому, що він сміливий, або ж тому що обвинувачення проти нього не мають залізобетонних доказів у суді розваляться.
Але і тому, що суди ті тягнутимуться навіть не місяцями, а роками, і за цей час в Україні може все кардинально помінятися – і Путін може на нас новою війною піти, і Зеленський може бути олігархами знищений.
А значить Порошенко отримає змогу із наступником Зеленського домовитися полюбовно.
Утім, це все буде вже в наступних серіях цього нашого вкрай реалістичного серіалу під назвою "політичне життя в Україні", глядачами якого ми з вами є навіть без нашого бажання і згоди на те все дивитися.