Як проходить психосоціальна адаптація ветеранок війни на Донбасі

12 серпня 2018, 18:57
Читать новость на русском

Громадська організація"Побратими" проводить тренінги для ветеранів. Мова йде про тілесні вправи, які допоможуть позбутися стресів, які дуже часто виникають після роботи на Донбасі. Тож 19 ветеранок російсько-української війни на 16 днів "зануряться у себе", щоб навчитись по-новому дивитися на мирний світ.

Босоніж дівчата розминають кожен м'яз свого тіла. Вони виділяються з-поміж пересічних жінок на вулиці. Щонайменше, видають їх малопомітні тату вишиванок чи сережки у формі тризуба.

Читайте також: Кількість і калібр обстрілів збільшуються, – журналіст про ситуацію на фронті

Вони – воїни або вже ветерани війни на Донбасі. У кожної з них свій воєнний досвід. В одних вже позаду, у інших – ще триває.


Яна Зінкевич

У 2014 Яна Зінкевич вирішила змінити сукню на військову форму. 18-річна дівчина стала парамедиком, а згодом організувала повноцінний батальйон, який допомагає пораненим бійцям. Тепер Яна – командир батальйону "Госпітальєри", у якому – тисячі парамедиків. Вони були поряд із солдатами у донецькому аеропорту, в Ілловайську, Дебальцевому. Яна опинилась в інвалідному візку дорогою додому через автокатастрофу. Та координувати своїх підопічних не перестала.

Беззаперечно, ми повернемось. Рано чи пізно і нам треба буде їздити з усіма разом у громадському транспорті, ходити одними і тими ж вулицями. І ми повинні зрозуміти себе. Як нам уживатися у новому соціумі і з новою собою,
– розповіла Яна Зінкевич.

Аліна Вяткіна з цим зіткнулася три роки тому. Майже рік вона рятувала життя своїх побратимів в зоні бойових дій. Досі пам'ятає перші місяці повернення до цивільного життя, коли часто безпричинно переслідували сльози і різкі перепади настрою. Зараз Аліна – ко-тренерка та ініціаторка проекту "Посестри".


Аліна Вяткіна

Спеціальної психологічної допомоги від держави Аліна знайти не змогла, та якось натрапила на тренінги громадської організації "Побратими". І зрозуміла – це саме те, що потрібно. Після адаптації вирішила підтримати й інших. Проект "Посестри" проводиться за сприяння Канадського Фонду Підтримки Місцевих Ініціатив та Посольства Канади в Україні. В основі – данська методика тілесно-орієнтованої терапії "Бодинаміка".

Читайте також: "Всі хвороби від нервів": як емоції впливають на здоров'я

Два етапи тренінгу вже позаду, тож група 19 ветеранок ще дев'ять днів разом проходитимуть навчання. Між модулями учасниці відвідуватимуть групи підтримки. Спершу жінки перебуватимуть у Києві, потім – у Карпатах. Професійним тренерам допомагають і діляться своїм досвідом ветерани, котрі пройшли попередні тренінги організації. Участь у тренінгу, звісно, безкоштовна.

.