Єдина помісна церква: Маломуж розповів про згоду Гундяєва і відмову Кучми 15 років тому

21 квітня 2018, 20:55
Читать новость на русском

У 2003 році органи держвлади, керівники УПЦ КП, УПЦ МП, УАПЦ, вселенський патріарх Варфоломій впритул підійшли до питання створення єдиної помісної православної церкви України. Проте тоді своє вирішальне слово не сказав президент Леонід Кучма.

Про це заявив екс-голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж, повідомляє "Еспресо".

Маломуж також уточнив, що за створення єдиної помісної церкви однозначно виступали патріарх Київський та всієї Русі-України Філарет, а також нині покійні митрополит Володимир від Московського патріархату і митрополит Мефодій від УАПЦ.

Читайте також: Створення єдиної помісної церкви: що це означає для українців

При цьому екс-голова Служби зовнішньої розвідки зазначив, що реалізації такого проекту не заперечував навіть чинний голова РПЦ Кирил (Гундяєв). На момент проведення перемовин і консультацій між усіма сторонами Гундяєв відповідав за зовнішні зв'язки Московської патріархії.

Тоді він (Гундяєв) був начальником відділу зовнішніх відносин РПЦ – при Олексієві. Ми йому сказали прямо у нас у Києві: "Митрополите, ми виходимо на такому форматі і нас вселенський підтримає. Або погоджуєтеся із цим форматом і залишаєтеся дружньою сестринською церквою, або ви будете вороги №1". І він сказав: "При цій ситуації ми готові сприяти створенню автокефалії, нам нема куди діватися",
– розповів Маломуж.

Проте він зазначив, що на заваді утворенню єдиної помісної православної церкви тоді став брак "політичної волі президента". Тож засідання Синоду не відбулося, а константинопольський патріарх Варфоломій сказав: "Не готові".

Нагадаємо, що на той час Маломуж був заступником голови Держкомітету України у справах національностей та релігій.

Нагадаємо, Верховна Рада 19 квітня схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві.