Пряма трансляція на
Останні випуски

Томос про автокефалію: що це означає для українців

Що таке Томос для релігії
Що таке Томос для релігії / Фото з відкритих джерел

Вселенський патріарх Варфоломій надав Україні Томос, тож процес надання автокефалії Православній церкві України завершився. Що таке Томос та автокефалія в релігії, які зміни принесе українським вірянам ця ініціатива та коли вона може втілитися в життя – з'ясував 24 канал.

Як Україна отримала Томос?

Для початку варто прояснити, як усе відбувалося.

У квітні 2018 року Президент України Петро Порошенко звернувся до Вселенського патріарха (він же – Константинопольська православна церква, у світовому православному суспільстві церква і юрисдикція "першого за честю", першого з настоятелів 14-ти незалежних (автокефальних) помісних церков) про надання автокефалії Українській Церкві.

Читайте також: Православна церква України отримала Томос про автокефалію

У вересні в Україну прибули посланці патріарха Варфоломія (екзархи), які майже місяць провели в тут. Зокрема, священнослужителі їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками.

9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. На цих зборах церковники заслухали звіт екзархів, за результатами якого й було ухвалено дозвіл на створення Православної церкви України.

27-29 листопада у Стамбулі пройшов Святий і Священний Синод Вселенського патріархату. Члени Синоду остаточно узгодили текст Томосу для Православної церкви України, цей документ вже не змінюватиметься. На основі Томосу ухвалили також проект статуту Української церкви. Текст Томосу вирішили не оприлюднювати до його передачі.

15 грудня під час Об'єднавчого собору у Києві православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в єдину Православну церкву України. Її предстоятелем став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор.

5 січня Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Церемонія підписання Томосу відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату в Стамбулі.

Томос для України

Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної церкви України

А вже 6 січня під час літургії у тому ж храмі Варфоломій передав предстоятелю новоствореної Православної церкви України Епіфанію посох і Томос, який проголошує автокефалію.

Читайте також: Опубліковано повний текст Томосу про автокефалію Православної церкви України

Україна отримала Томос про автокефалію: дивіться відео

 

Процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно завершена. Щоправда, на створення самої церкви на практиці може піти декілька років – переконані релігієзнавці. Адже далі потрібно буде вирішити питання з розподілом майна, та й Росія продовжуватиме встромляти палиці в колеса.

Що ж таке Томос і автокефалія, навіщо це українцям і що буде далі – читайте у статті 24 каналу.

Що означає автокефалія Православної церкви України?

Фактично автокефалія означає "вищість" ПЦУ, ніж була досі, рівність її з іншими автокефальними православними церквами.

Читайте також: Українська та російська церкви: хто кому матір і до чого тут Томос

Директор центру суспільно-інформаційних технологій "Форум" Валерій Димов у коментарі сайту "24" нагадав, що в 1686 році Київську митрополію Константинопольського патріархату приєднали до Московського патріархату, коли Вселенський патріарх Діонісій IV та Священний Синод Константинопольської Церкви видали суперечливий Томос про передачу Київської митрополії в юрисдикцію Московського патріархату. На переконання Валерія Димова, цей процес був незаконним, і центр православ’я з Києва до Москви перенесли за гроші.

Дивіться відео про історію православної церкви у світі:

Що таке Томос?

Це унікальний церковний документ, указ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.

Читайте також: Що таке Томос в релігії та як він виглядає

Кому і навіщо потрібна єдина українська церква

На переконання президента Петра Порошенка – власна церква у державі – атрибут незалежності як держави, так і церкви. Тому, хоч церква в Україні і відділена від держави, але питання це в першу чергу – політичне. Особливо з огляду на те, що Українська Церква з додатком "Московського патріархату", по суті є підрозділом Російської Церкви.

З іншої сторони, як пояснив у коментарі сайту "24" експерт з релігійних питань, колишній священнослужитель Роман Мельниченко, для людей, які не надто близькі до Церкви, з наданням автокефалії Українській Церкві мало що зміниться. Для більш церковних людей, хто якимось чином послуговується церковними затребами – життя стане простішим. Наприклад, зараз не поодинокі випадки, коли церковнослужителі різних православних конфесій не визнають обряди один одного, вважаючи "не своє" хрещення чи відспівування покійного "не правильним". Після того, як українська церква стане єдиною, канонічною, страх, що якось "не правильно" похрестив чи поховав – зникне.

Читайте також: Колись ми були розділені, а тепер ми єдині, – перші слова Епіфанія після отримання Томосу

Аналітик Сергій Фурса зауважив, що, на його думку, різні релігійні організації ставляться до вірян як до "великого ринку". А оскільки в Україні 70% людей вважають себе віруючими і при цьому беруть участь у виборах, на результати яких через них впливають і "люди в рясах", тому "абсолютно ненормально, що більшу частину ринку релігії контролює контора, яку очолює КГБшник, і яка безпосередньо підкоряється Кремлю".

Що буде з чинними церковнослужителями

Для священнослужителів Київського патріархату єдина церква – це велика радість. Київський патріархат отримав канонічний статус, що означає, що всі їхні таїнства, всі їхні священнослужителі – законні і благодатні. Тому все залишиться, як було, пояснив Роман Мельниченко. Нічого не треба переоформлювати, ніяких додаткових процедур. Просто вся структура Київського патріархату стане визнаною православним світом.

Що ж до священнослужителів УПЦ МП, то вони мають або перейти в підпорядкування Православної церкви України, або змінити назви своїх церков на Російську православну церкву. На це їм дається три місяці, в іншому випадку їм анулюють реєстрацію. 

Читайте також: Що буде з церквами УПЦ МП, якщо вони відмовляться змінити назву на РПЦ в Україні

Зауважимо, РПЦ заявила про повне припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. віряни РПЦ не можуть причащатися в храмах Константинопольського патріархату, а священики та ієрархи не зможуть здійснювати спільних богослужінь. Такий крок є найвищою мірою інституційних церковних санкцій.


Як відбувається процедура переходу до ПЦУ

Що буде з майном церков

Все залишиться, як і було. Мельниченко нагадав – на рівні держави немає різниці, канонічна церква чи ні, головне – щоб вона була законно зареєстрована: має бути статут релігійної організації, тоді ця організація може діяти. Тому на рівні держави внутрішньоцерковні речі не впливають ні на статут, ні на реєстрацію, ні на майно релігійної організації.

Чому УПЦ МП проти Єдиної Української Церкви

Тому ж, чому взагалі Росія проти незалежної України. "Мижебратья", окупований Крим та Донбас, російська мова як друга державна і контроль Росії над церквою в Україні – все це різні обличчя "русского міра", а по суті – бажання кремлівського керівництва тримати Україну під контролем.

 

 

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі