10 найважливіших законопроектів 2015: що це змінило у житті українців
У 2015 році нардепи регулярно "тішили" українців то бійками, то провалами важливих законопроектів. Та дещо народні обранці таки зробили. Що вдалось зробити Раді за рік роботи і які наслідки це матиме – читайте у матеріалі.
Журналісти сайту "24" разом з експертами Реанімаційного пакету реформ проаналізували, які важливі законотворчі норми були прийняті українським парламентом VIII скликання у 2015 році. Можна сперечатись, наскільки досконало виписані ці норми законів, і окремо – наскільки ефективно закони працюватимуть. Але вони є і вступили в дію, а тому ви маєте про них знати.
Держслужба
Проект Закону про державну службу, № 2490
Передбачає створення правових передумов для підвищення престижності державної служби, врегулювання статусу державного службовця, рівного доступу до державної служби, запровадження прозорого механізму прийняття на державну службу, створення Комісії з питань вищого корпусу державної служби, введення в дію ефективного механізму запобігання корупції, а також підвищення рівня соціального та матеріального захисту державних службовців.
Голосування за цей закон кілька разів переносили, а загалом депутати підготували майже 1400 поправок до першопочаткового законопроекту. Детально про його наслідки для суспільства читайте у публікації на сайті "24".
Доступ до інформації
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних, № 2171/2172
Забезпечить реалізацію права особи на доступ до інформації, що становить суспільний інтерес, забезпечить прозорість в діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом упровадження механізму оприлюднення публічної інформації у вигляді відкритих даних.
Законопроект спрямований на стимулювання інновацій та здійснення господарської діяльності за допомогою доступу до "сирих даних", що можуть вільно використовуватися, у тому числі в комерційних цілях.
Державні закупівлі
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України у сфері державних закупівель щодо приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів з подолання корупції, №2087а
Передбачає значне зниження корупційних ризиків, установлення запобіжних заходів щодо зловживання процедурою оскарження під час проведення процедур державних закупівель, збільшення рівня конкуренції шляхом спрощення участі в процедурах закупівлі для бізнесу, приведення системи державних закупівель до міжнародних стандартів тощо.
Використання суспільних грошей
Проект Закону про відкритість використання публічних коштів, №0949
Зобов’язує розпорядників державних коштів оприлюднювати щоквартально на спеціальному єдиному веб-порталі інформацію про заплановане та фактичне використання цих коштів, зокрема за договорами, та на службові відрядження.
Це дозволить громадянам України зрозуміти наскільки прозоро та ефективно використовуються державні кошти.
Боротьба з корупцією
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції, № 2123а
Передбачає:
- зменшення рівня залежності партій від фінансування приватними донорами (олігархами, промислово-фінансовими групами тощо) та відповідних корупційних ризиків;
- посилення прозорості фінансування політичних партій, а також посилення прозорості фінансування передвиборної агітації;
- запровадження дієвого державного контролю у сфері фінансування партій та виборчих кампаній;
Суспільні ЗМІ
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо Суспільного телебачення і радіомовлення України, № 1357
Забезпечить діяльність Національної суспільної телестудії України: визначить механізм створення НСТУ, його організаційно-правову форму, джерела фінансування, умови оплати праці працівників, захист майнових прав НСТУ та інтереси трудового колективу, вдосконалення діяльності органів управління, порядок формування і засад діяльності наглядової та редакційної рад.
Власники медіа
Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації, а також реалізації принципів державної політики в сфері телебачення і радіомовлення, №1831
Закон дозволяє розкриття інформації про кінцевих власників (бенефіціарів) аудіовізуальних ЗМІ та провайдерів програмної послуги. При цьому встановлюється обов’язок щорічної звітності ЗМІ, а також санкцій за нерозкриття схеми власності. Законопроект забезпечить більш прозору діяльність українських мовників та провайдерів, запровадить додаткові гарантії свободи слова та створить передумови для прозорого ліцензування телерадіомовлення як запоруки вільного поширення об’єктивної та неупередженої інформації, вільної від будь-якого тиску та цензури.
Масштабна енергомодернізація
Проект Закону про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації, № 1313
Створює правові засади для запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації через механізм енергосервісу.
Запобігання корупції
Проект Закону про внесення зміни до статті 46 Закону України "Про запобігання корупції" (щодо обсягу декларованої інформації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), № 2879
Закон дозволяє розкриття інформації про кошти та інші активи високопосадовців, а також членів їхніх сімей, як в Україні так і за її межами, кінцевими власниками та контролерами яких вони є.
Природний газ
Проект Закону про ринок природного газу, № 2250
Прийнятий для створення ефективного конкурентного середовища на ринку природного газу з урахуванням основних вимог законодавства ЄС, у тому числі, передбачених Директивою 2009/73/ЄС Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу стосовно спільних правил для внутрішнього ринку природного газу та Регламентом 715/2009 Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу про умови доступу до мереж передачі природного газу.
Проблемне
Нагадаємо про деякі резонансні голосування парламентарів. Зокрема, чотири рази у Раді намагалися прийняти поправки до Трудового кодексу, спрямовані на зняття дискримінаційних обмежень, що було важливою умовою безвізового режиму з ЄС. Декілька разів голосували у Раді і стосовно призначення повторних виборів місього голови у Кривому Розі. Також президент Петро Порошенко у грудні ветував закон про роздержавлення преси. Але Рада знову його проголосувала.
Читайте також: "Підсумки року: 2015"