1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
За статистикою Міністерства охорони здоров'я, з цією недугою офіційно живуть понад 100 тисяч українців. Втім, медики запевняють, насправді ж ця цифра у декілька разів більша.
До того ж, саме в нашій державі серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він складає 1%. А щодня про діагноз дізнаються приблизно 50 людей. Сьогодні у багатьох містах країни волонтери роздавали перехожим брошури, презервативи і червоні стрічки - символ солідарності.
“Дехто навіть не хоче слухати, думає, що ми роздаємо прості рекламки. А дехто зупиняється, особливо хлопці. Вони є дуже активними, особливо, коли бачать, що ми роздаємо презервативи, то взагалі можуть слухати до 10 хвилин”, - розповіла волонтер Христина Прохорчук.
В Україні СНІД почали реєструвати 23 роки тому. Більшість інфікованих живуть і не знають про свою недугу.
“Люди, які не звертаються в медичні заклади, які вважають себе повністю здоровими, а ми знаємо, що ВІЛ-інфекція багато років протікає абсолютно безсимптомно, вони не тестуються і звертаються до нас в пізній стадії. Наприклад, цього року серед пацієнтів, яких ми виявили вперше, 1/3 - це пацієнти, які були виявлені в стані СНІДу”, - каже головний лікар Львівського обласного центру профілактики СНІДу Мар'яна Служинська.
Якщо ВІЛ-інфекцію виявити вчасно - можна принаймні продовжити його. Костянтин Корнілов про свій діагноз дізнався 6 років тому.
“Суспільство зараз вже трошки міняється, трошки міняється. Але дуже важко достукатись до владних структур. Вони просто не бачать цієї проблеми, ніяк не реагують”, - сказав ВІЛ-інфікований Костянтин Корнілов.
Втім продовжити життя можуть не усі інфіковані. Наприклад, у лікарнях Донецька не вистачає потрібних медикаментів. Ліки є лише для тих, хто проходить курс терапії, а для нових пацієнтів - замість препаратів мають лише надію. В аптеках потрібних медикаментів не продають.
“Вже десь 3 місяці я приходжу в центр і не можу отримати лікування, яке продовжує людям життя, які живуть з ВІЛ-інфекцією”, - каже хвора на СНІД (Україна, Донецьк).
“17 серпня отримали директиву припинити призначення нових схем і призначати нові схеми тільки за рахунок тих, хто поїхав, відмовився від лікування, або помер”, - сказав завідувач центру боротьби зі СНІДом Павло Довгалевський.
За 23 роки в Україні від СНІДу уже померли понад 20 тисяч людей.