21 кіноздобуток України
Глядачі не звикли до рідного кіно на великих екранах. Критики люблять повторювати, що українське кіно - мертве. Стрічки вітчизняного виробництва критикують ще до їхніх прем'єр. Тим не менше 24tv.ua спробував знайти 21 найпомітніший кіноздобуток держави.
1996
Роксолана
режисер - Борис Небієрідзе
Серіал був першим великим успіхом українського кінематографу. Завдяки йому Ольга Сумська стала топ-актрисою України. Зараз українською кіноіндустрією ширяться чутки, що серіал купить для показу турецький телеканал.
2000
Нескорений
режисер - Олесь Янчук
"Нескорений" - стрічка про останні роки життя Романа Шухевича. Хоча Олесь Янчук відомий як чудовий документаліст, у цьому фільмі яскраво показано емоції, переживання та страхи лідера УПА.
2001
Молитва за гетьмана Мазепу
режисер - Юрій Іллєнко
Український сюрреалістичний фільм-експеримент. Публіка звикла дізнаватися про історію з екранізацій на історичні теми. Однак у «Молитві» все навпаки: для її перегляду потрібно знати історичний контекст.
2002
Йшов трамвай дев'ятий номер
режисер - Сергій Коваль
Анімаційна стрічка про ранок в трамваї сподобалася не лише українцям – її визнали на фестивалі Берлінале. Короткий (всього 10 хвилин) мультик з задоволенням дивляться і дорослі, і діти.
2003
Мамай
режисер - Олесь Санін
Кіноінтерпритація відомого козацького образу. Фільм - про стосунки між козаком Мамаєм та татарською жінкою, які не можуть бути разом через історичні обставини.
2004
Залізна сотня
режисер - Олесь Янчук
Фільм про військові дії УПА в часи Другої війни та в перші роки після неї. «Залізна сотня» акцентує на внутрішньому гарті вояків: – у фільмі яскраво показано емоції та стосунки упівців: їхню дружбу, віру, кохання.
2005
Леся+Рома
режисер - Олександр Богданенко, Олександр Даруга
Перший україномовний комедійний серіал, який здобув і визнання критиків, і любов публіки. Він зробив дует акторів Ірми Вітовської та Дмитра Лалєнкова символом українських стосунків закоханих.
2005
Подорожні
режисер - Ігор Стембицький
Перша українська короткометражка, удостоєна Золотої пальмової гілки у Каннах. Фільм було знято в божевільні. Його герої – реальні лікарі, хворі та відвідувачі психлікарні.
2005
Злидні
режисер - Степан Коваль
"Злидні" - шалено популярний мультфільм серед українських користувачів соціальних мереж. Пластилінова анімація Сергія Коваля знята за мотивами гуцульської казки.
2006
Штольня
режисер - Любомир Кобильчук
Режисери фільму називали його першим українським трилером. Акторів для стрічки шукали по всій Україні. Саме після "Штольні" критики заговорили про імовірність відродження українського кіно.
2006
Оранжлав
режисер - Алан Бадоєв
Багато глядачів, зважаючи на назву, очікувало побачити на екранах фільм про Помаранчеву революцію. Однак "Оранжлав" – мелодрама, що замість соціальних трансформацій торкається болісної теми СНІДу. Фільм здобув популярність в української молоді.
2006
Помаранчеве небо
режисер - Олександр Кірієнко
Фільм розповідає про історію кохання на тлі Помаранчевої революції. Герої сюжету - дівчина і хлопець, які підтримують різні політичні "табори". До сьогодні «Помаранчеве небо» - найяскравіша спроба художньо переказати події 2004-го року.
2008
Владика Андрей
режисер - Олесь Янчук
Фільм про життя митрополита Андрея Шептицького став ще одною обговорюваною подією кіносвіту України. "Владика Андрей" - одна з небагатьох українських стрічок, яка торкається теми історії церкви в Україні.
2008
Ілюзія страху
режисер - Олександр Кірієнко
Український бойовик і досі привертає увагу глядачів тим фактом, що його сценарист - знаний політик Олександр Турчинов (кіно знято за мотивами його однойменного роману). "Ілюзію страху" називають українською версією американських "Ігор розуму".
2008
Сафо. Кохання без меж
режисер - Роберт Кромбі
Стрічка свого часу наробила галасу в Україні. Фактично, це перший еротичний фільм вітчизняного виробництва, який демонстрували на великих екранах.
2010
Мудаки. Арабески
автор ідеї - Володимир Тихий
14 різних короткометражок їхні автори зібрали воєдино, щоб довести: Україна може створювати якісне кіно, незважаючи ні на які труднощі. Саме так було написано у маніфесті, оприлюдненому режисерами на початку зйомок.
2011
Платон Ангел
режисер - Іван Войтюк
Фільм знято за мотивами п'єси Олексія Коломійця "Дикий Ангел". Драма є життєствердною історією про міцну родину. Головний герой - Платон Ангел - зайняв в українському кінематографі вільну нішу розумного сивочолого українця-батька сімейства.
2011
Крос
режисер - Марина Врода
Український короткий метр, який на Каннському фестивалі здобув Золоту пальмові гілку у відповідній категорії. Стрічка про біг на уроці фізкультури наштовхує на думки про біг в житті: чи завжди знаємо, куди і для чого біжимо?
2011
Закохані у Київ
автор ідеї - Володимир Хорунжий
8 короткометражок про Київ стали українською відповіддю таким фільмам як "Париж, я люблю тебе" та "Нью-Йорк, я люблю тебе". Найчастіше з стрічок кіноальманаху відзначали фільм Тараса Ткаченка "Собачий вальс".
2012
ТойХтоПройшовКрізьВогонь
режисер - Михайло Іллєнко
Історія незвичайного українця, що після карколомних пригод став вождем індіанського племені. Вперше в історії українського кінематографу квитки на сеанс вітчизняного кіно треба було купувати заздалегідь.
2012
Синевир
режисер - В’ячеслав Альошечкін
Перший український фільм жахів, світова прем’єра якого ще не відбувалася. Україна в очікуванні: чи стане це кіно проривом? Адже його продюсер Володимир Хорунжий працював в Голлівуді, тож має досвід роботи над якісним кіно.
Підготувала ОЛЬГА ЛИПИНСЬКА